Deti s hemofíliou si zasúťažili na vlastnej HEMOLYMPIÁDE

V rámci letného rehabilitačného tábora detí s hemofíliou na horskej chate Bartoška neďaleko Turčianskych Teplíc sa v dňoch 1. a 2. augusta 2017 uskutočnili športové hry pod názvom HEMOLYMPIÁDA. Deti prišla podporiť aj Martina Kohlová – reprezentantka Slovenska v rýchlostnej kanoistike na Olympijských hrách v roku 2008 v Pekingu, v roku 2012 v Londýne a v roku 2016 v Rio de Janeiro a zároveň trojnásobná medailistka na Majstrovstvách sveta.

Hemolympiády sa zúčastnilo všetkých 38 detí vo veku od 7 do 17 rokov.  Deti boli zaradené do jednotlivých družstiev a za pomoci art-animátorky si vytvorili skutočné vlajky. Vďaka prítomnosti rozhodcov, športovej redaktorky, fotografke a kameramanovi mali možnosť zažiť atmosféru ozajstných športových hier.

Prvý deň sa HEMOlympiáda niesla v znemení otváracieho ceremoniálu pod vyrobenými HEMOlympijskými kruhmi s  vyrobeným 3D HEMOlympijským ohňom. Pri nástupe družstiev na ihrisko na čele s vlajkonosičmi zaznela ich vlastná HEMOhymna. Všetky deti dostali športové vaky, pripravené na zbieranie medailí. Tento deň sa odohral turnaj v prehadzovanej. Kameraman aj fotografka mali plné ruky práce. Niektoré deti boli športovo nadanejšie, iné menej,  čo ich však spájalo, bola dobrá nálada a chuť  zvíťaziť. Po turnaji mali pripravenú besedu s olympioničkou Martinou, ktorá im odpovedala na všetky otázky. A tých bolo naozaj veľa. Po večeri bol pre deti prichystaný HEMOlympijský kvíz. Otázky boli ťažké, ale deti ich  vďaka svojej tímovej spolupráci zvládli na jednotku.

Druhý deň nasledovali atletické disciplíny. Dopoludnia sa konala vodná štafeta v bazéne na plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici, a popoludní pokračovali hry ďalšími pretekmi: skok do diaľky, hod do diaľky a beh cez prekážky. Víťazný tím každej disciplíny sa tešil z medailí. Športové hry zakončil záverečný ceremoniál a vyhlásenie výsledkov celkových hier. Pre všetky štyri tímy boli pripravené medaile so špeciálnym logom HEMOLMPIÁDA 2017, diplomy a záverečné fotografovanie. Nechýbali balóny, gratulácie, ani sprievodné aktivity, akými boli napríklad kop lopty na presnosť, či preteky na šmykľavkách so športovou redaktorkou, alebo súťaž o najkreatívnejšiu zástavu.

HEMOLYMPIÁDA – projekt pre deti s vnútorným krvácavým ochorením, bol už 8. projektom, ktoré sa realizujú vďaka finančnej podpore farmaceutickej firmy Bayer. Všetko sa začalo v roku 2010 nadrozmerným obrazom, ktorý namaľovali deti; v roku 2011 si zahrali divadlo o kráľovnej Viktórii; v roku 2012 pre nich Daniel Hevier napísal knihu, ktorá bola ilustrovaná kresbami hemofilických detí. V roku 2013 profesionálny fotograf nafotil deti a vytvoril obrazy, v roku 2014 opäť Daniel Hevier zložil pre deti HEMO HYMNU, ktorá bola pokrstená na Hemofilickom kongrese. V roku 2015 zažili pohybovo-tanečný kurz na spôsob HIP HOPU a natočenie vlastnej choreografie tanca HEMO HOP, v roku 2016 dostali možnosť vytvoriť si vlastné noviny. Deti sa už dnes tešia, kedy výsledok svojho športového zápolenia uvidia vo videozostrihu na internete.