Šport a dieťa

Priťahuje vaše dieťa šport? To je dobre, pretože šport síce vyžaduje veľké úsilie, ale prináša aj veľa radosti. Radosť z pohybu, zo zlepšovania výkonov, z nadväzovania priateľstiev, zo spoločne prežívaných chvíľ napätia a z krásnych spomienok. Ak sa dieťa bude venovať športu, ktorý sa mu páči, bude sa cítiť lepšie, bude živšie, dynamickejšie a nadobudne viac sebadôvery.

Vyskúšať a pustiť sa do toho

Najdôležitejšie je nájsť šport, ktorému sa chce vaše dieťa venovať pravidelne a dlho. V opačnom prípade nebude napredovať a hrozí znechutenie. Neváhajte preto vyskúšať viacero športov, kým sa rozhodne. Niekedy sa dá športové vybavenie požičať, takže spočiatku nemusíte veľa investovať.

[pull_quote_center]Niektoré športy nie sú vhodné pre deti, zvlášť kulturistika, vzpieranie a podobné silové športy, vytrvalostný beh, parašutizmus, automobilové či motocyklové preteky. Ak ich niektorý naozaj veľmi priťahuje, môže sa naň postupne pripravovať. Jazda na motokárach je napríklad výborná škola automobilového športu.[/pull_quote_center]

Pozrite sa na vaše dieťa, čo ho najlepšie vystihuje?

Priateľské – má rado priateľskú atmosféru a stále sa obklopuje kamarátmi. Najvhodnejší bude kolektívny šport.

Hyperaktívne– nevydrží ani minútu bez pohybu. Prečo nie atletika? Zo zimných športov skúste lyžovanie alebo snowboardovanie.

Útle a nízke – je oproti svojim rovesníkom nižšie, útlejšie a jemnejšie. Pozrite sa na vytrvalostných a maratónskych bežcov či cyklistov, väčšina z nich sú ľahkí a nie veľkí. Ak však časom bude dieťa potrebovať zosilnieť, dobrým doplnkovým športom sú gymnastika, džudo či plávanie.

shutterstock_84981319Má problémy s chrbtom

Bez váhania choďte do plavárne. Na výber máte plávanie, vodné pólo či synchronizované plávanie (akvabely).

Má rado prírodu

Je nesmierne veľa možností, ako sa dá spojiť šport a príroda a navyše veľa z týchto aktivít môžete praktizovať spolu ako rodina. Na výber sa ponúka horolezectvo, beh na lyžiach, kanoe, kajak, windsurfing, jachting, splavovanie rieky (divoká voda, rafting), orientačný beh, cyklistika…

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Barbora Žiačiková ml.