Deti od dosky neodtrhnete #1

Jedna doska, zjazdovka a úsmev na tvári. To je jediné, čo potrebujete, aby ste objavili čaro snowboardingu. A na začiatok, samozrejme, inštruktora. Naučíte sa robiť prvé oblúčiky, prejdete do vyššej rýchlosti, vyzvete ťažšie zjazdovky... Tí odvážnejší môžu ochutnať freeride v hlbokom snehu, tí najodvážnejší skoky a prekážky vo frestylových parkoch. Alebo si budete len tak užívať oblúčiky na upravenej trati. Snowboarding ponúka nekonečné množstvo možností na radosť. Stačí vytiahnuť dosku a vrhnúť sa na svah. A na to, aby sme zo snowboardingu mali radosť ešte väčšiu, sú tu inštruktori. Porozprávali sme sa s jedným z nich - Michalom Marčekom, profesionálnym učiteľom snowboardingu a bývalým súťažným jazdcom. Ten vás možno presvedčí o tom, že na snowboard naozaj nie je nikdy neskoro. A vaše deti? Tie už od dosky neodtrhnete.

Michal Marček - snowboard
Michal Marček - snowboard

Chceme, aby dieťa vedelo snowboardovať

V prvom rade záleží na tom, koľko má dieťa rokov, či už so snowboardingom predtým prebehol kontakt, či už v rodine alebo medzi kamarátmi, hovorí  M. Marček. Na prvé kroky jednoznačne odporúča, najmä pri menších deťoch, aby to nebolo o tom, že rodičia strašne chcú a vyvíjajú na deti veľký tlak. Keď učíme prvé kroky, snažíme sa, aby to deti bavilo. Najvhodnejšie je ísť do najbližšieho lyžiarskeho strediska, kde sa nachádza oficiálna snowboardová škola a tam dieťatko nechať na pol dňa alebo dve doobedia, aby si vyskúšalo, či ho to bude baviť alebo nie. Je veľký predpoklad, že dieťa to veľmi baví a môžeme pokračovať v ďalších radách. Odporúčal by som, aby to bolo najmä zábavnou formou. Určite by som sa obrátil na profesionálov. Je to ako s maľovaním, každý z nás vie maľovať, ale väčšinou si doma nemaľujeme a radšej si zavoláme maliara. Všetci vieme šoférovať, ale deti neučíme šoférovať my a dávame ich do autoškoly. Určite by som na tom nešetril, a nepodceňoval to, že naozaj treba ísť k odborníkom. Vyhol by som sa kamarátskym radám, či už na nákup alebo na učenie.

Kupujeme výstroj

Rovnako ako vo väčšine športov, kupovanie výstroja je finančne náročné. Preto je ideálne, výstroj si zo začiatku požičiavať. Existujú požičovne, ktoré sú veľmi dostupné. V prípade kupovania výstroja, najpodstatnejšia vec sú topánky. Cez topánky má snowboardista kontakt s celým výstrojom. V prípade detí, tým že sa nožička zo sezóny na sezónu mení, rodičia majú tendenciu kupovať o dve, tri čísla väčšie topánky. To je najhoršie čo môže byť. V tej chvíli jednoznačne odporúčam požičovňu alebo investovať, s tým, že ich bude mať dieťa na jednu sezónu, po sezóne ich predať a kúpiť nové. Pri snowboardových topánočkách by som v záujme detí, potenciálnych snowboardistov, apeloval na rodičov, aby nekupovali väčšie. Veľkosť snowboardu a viazania sa dá riešiť, to nie je problém, ale pri topánkach je to dôležité.

Pri výbere výstroja je najvhodnejšie navštíviť autorizovaného predajcu, ktorý vie najlepšie poradiť. Dnes už snowboardy bez dreveného jadra nevyrábajú, takže všetky snowboardy sú kvalitné, rovnako ako viazania. Je všeobecne známe, že snowboard by mal byť jazdcovi približne po bradu. Pri deťoch, tým, že majú nízke ťažisko, môže byť dĺžka snowboardu po nos, prípadne môže končiť medzi nosom a očami.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Barbora Žiačiková ml.

[dropcap type=“1″]F[/dropcap]archív Michala Marčeka