Darček pre budúcich rodičov a ich bábätko

Stojíte pred rozhodnutím, čo darovať budúcim rodičom – či už ide o dcéru, syna, súrodenca, kolegov či kamarátov? Možno si poviete, že vybrať darček pre budúcu mamičku predsa nemôže byť žiadna veda. Existuje kopec užitočných a milých vecičiek, ktorými môžete obohatiť výbavičku bábätka – od detského oblečenia cez rôzne hračky až po moderné elektronické zariadenia, ktorými dokáže matka komfortne monitorovať svoj poklad v postieľke. Určite čokoľvek z toho budúcich rodičov zrejme poteší. Keď sa však nad tým hlbšie zamyslíte, životnosť takéhoto daru vyprchá skôr, ako sa nazdáte. Veď to poznáte, deti rastú rýchlo.

Dar na celý život

Ak ich chcete prekvapiť netradičným darčekom, venujte im „dar na celý život“. Dar, ktorý je možné zrealizovať len pri narodení, ale využitý môže byť v prípade potreby kedykoľvek počas života. Ide o uchovanie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi bábätka. Tieto bunký dokážu pomôcť pri mnohých ochoreniach.

Dieťatku môžete uchovanie týchto buniek venovať formou darčekovej poukážky, ktorú ponúka rodinná banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center. Táto banka pupočníkovej krvi bola založená na Slovensku pred vyše 20 rokmi a je súčasťou druhej najväčšej európskej banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center Group, ktorá uchováva pupočníkovú krv, tkanivo pupočníka a placentu pre viac ako 165 000 detí.

Význam kmeňových buniek

Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi novorodenca majú viacero mimoriadnych vlastností – sú veľmi mladé, majú veľmi dobrú schopnosť množiť sa, nie sú zaťažené životným štýlom alebo získanými ochoreniami organizmu, z ktorého pochádzajú. Ich zloženie je neopakovateľné. Práve preto ich uchovanie môže mať mimoriadny význam. Napokon, príbehy zo života to iba potvrdzujú, aj na Slovensku.

Ak teda stojíte pred rozhodnutím, čo darovať tehotnej žene, neváhajte. Spravte tak však dostatočne včas ešte pred pôrodom. Ide o bezbolestný proces, ktorý neublíži mamičke ani novorodencovi. Podrobnosti o zakúpení darčekovej poukážky nájdete na stránke rodinnej banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center.

Na záver jedna skúsenosť starých rodičov s darovaním darčekovej poukážky.

Darovali sme nášmu vnukovi uchovanie pupočníkovej krvi

Na prvé vnúča sme s manželom čakali dlho. Máme síce dve deti po tridsiatke, ale kým si našli tú správnu prácu, partnerov a bývanie, poriadne sme ich potrápili prosbami o bábätko. A v tom to prišlo. Syn nám oznámil, že sa konečne staneme starými rodičmi. Viete si predstaviť našu radosť! Tehotenstvo prežívala nevesta statočne. Niekedy som na nej videla únavu, obavy a vtedy sme si spolu sadli, vypili čaj a predstavovali si, aké to bude, keď dieťatko príde na svet. V jednej takej chvíli sa mi zdôverila, že so synom uvažujú o odbere pupočníkovej krvi. Najskôr som nevedela, o čom je reč, ale ako správna nastávajúca babička som si informácie zohnala v časopisoch a na internete. Na základe nich sme sa s manželom rozhodli, že nášmu prvorodenému vnúčikovi alebo vnučke pupočníkovú krv zaobstaráme práve my. Zavolala som teda na infolinku, kde mi poskytli všetky potrebné informácie. Tiež mi vysvetlili, že keby k odberu nedošlo, krv by bola kontaminovaná alebo by nevesta odstúpila od zmluvy, vrátia jej plnú čiastku. Onedlho mi do schránky prišla darčeková poukážka na odber pupočníkovej krvi (platná 9 mesiacov), ktorú sme s manželom mladým darovali počas nedeľného obeda. Ich radosť bola úprimná a naša tiež. Ten pocit odporúčam všetkým nastávajúcim hrdým rodičom.