Chudokrvnosť (anémia) je u detí častá diagnóza. Je definovaná ako zníženie množstva hemoglobínu (červeného krvného farbiva) v krvi. Na rozdiel od dospelých je u detí normálna hodnota hemoglobínu odlišná pre každý vek. A prečo je práve hodnota hemoglobínu taká dôležitá? Hlavnou zložkou hemoglobínu je železo, ktoré viaže kyslík a prenáša ho k bunkám. Preto pri nedostatku hemoglobínu mnohé bunky trpia a to sa prejavuje rôznymi príznakmi.
Príznaky
Železo je veľmi dôležité pre vývin dieťaťa v každom veku. Napríklad u dojčiat pre správny psychomotorický vývoj, vývoj mozgu, funkciu všetkých orgánov. Materské mlieko obsahuje dostatočné množstvo železa, takže dojčenie je veľmi výhodné aj z tohto pohľadu. Zvýšená potreba železa je v puberte, kedy sa telo extrémne rýchlo fyzicky i psychicky vyvíja.
Anémia sa môže prejavovať ako únava, búšenie srdca, bolesti hlavy, lámavosť nechtov a vlasov, zápal jazyka, poruchy pozornosti, spomalený motorický a psychický vývoj.
Rozdelenie anémie
Existuje veľa typov anémie. Najčastejšie u detí ide o tzv. sideropenickú anémiu pri nedostatku železa v strave. Železo sa ale môže aj horšie vstrebávať, napríklad pri rôznych ochoreniach tráviaceho traktu. Ďalším vitamínom nevyhnutným pre tvorbu červených krviniek je vitamín B12, ktorý môžeme prijímať výlučne zo živočíšnych zdrojov.
Anémia vzniká aj pri zníženej tvorbe krviniek (aplastická anémia), zvýšenom zániku krviniek (tzv. hemolytická anémia), vrodených poruchách červených krviniek (kosáčikovitá anémia), zvýšených krvných stratách (silné menštruačné krvácanie u mladých dievčat), pri chronických chorobách. Najobávanejšou diagnózou, ktorá sa môže prejavovať anémiou, je nádorové ochorenie. Vplyvom rôznych látok vylučovaných nádorovými bunkami sa tlmí tvorba krviniek. Hematologické malignity, hlavne leukémie sa môžu tiež odhaliť práve v súvislosti s anémiou. Pri nich ale býva porucha aj inej zložky krvi, nielen červených krviniek.
Laboratórne vyšetrenie
Pri podozrení na chudokrvnosť alebo aj v rámci preventívnej prehliadky lekár indikuje vyšetrenie krvného obrazu, koagulácie a biochémie. V laboratórnych parametroch je v prvom rade znížený hemoglobín, znížený feritín, ktorý je zásobárňou železa v tele, znížený počet červených krviniek, v prípade nedostatku železa aj menšie červené krvinky. Ďalej môže byť nízka hladina sérového železa. Pri zápaloch však môže byť železo presunuté do tkanív a jeho hodnota v krvi, v sére, je nízka napriek jeho dostatočnému množstvu v tele. V tomto prípade je ale feritín ako zápalový marker zvýšený. Ďalej sa môže vyšetrovať v prípade potreby elektroforéza bielkovín na odhalenie vrodených porúch hemoglobínu. Pozitívny skríning protilátok proti červeným krvinkám a zvýšený bilirubín bývajú pri hemolytickej anémii. Užitočné je aj vyšetrenie retikulocytov. Predstavujú mladšiu formu červených krviniek. O morfológii krviniek veľa prezradí náter krvi a kostnej drene, ktorý sa hodnotí pod mikroskopom.
Liečba sideropenickej anémie
Pri miernejších anémiách stačí doplniť železo stravou. Medzi potraviny s najväčším obsahom železa patria: mäso (hlavne tmavé), pečienka, ryby, cvikla, vajcia, marhule, broskyne, strukoviny, listová zelenina atď. Ideálnym príkladom obedu chudokrvného dieťatka je tmavé mäso bohaté na železo a vitamín B12, doplnené čerstvou zeleninou bohatou na vitamín C, ktorý zlepšuje vstrebávanie železa. Vhodným nápojom k tomu je ovocný džús. Nie je dobré kombinovať železo s kakaom, mliekom a čajom, lebo tieto vstrebávanie zhoršujú. Nevhodné je u detí vynechanie mäsa zo stravy, hlavne u malých detí pre správny vývoj, ako aj v období puberty pre zvýšenú potrebu.
Ak je to potrebné, lekár rozhodne o nasadení liečby železom v kvapkách, sirupe, tabletkách. Denná liečebná dávka železa je 5mg/kg/deň rozdelená do dvoch dávok. Vhodná je kombinácia s vitamínom C. Liečba musí byť dostatočne dlhá, aspoň 3 mesiace. Ak sa železo nevstrebáva dobre, môže sa podávať aj injekčne. V prípade ťažkej anémie sa musí podávať transfúzia erytrocytovej masy.
Liečba iných typov anémie je podľa vyvolávajúcej príčiny, teda liečba základného ochorenia (nádor, zápal, krvácanie). Kortikoidy sa podávajú v prípade autoimunitného ochorenia, erytropoetín na podporu tvorby červených krviniek.
MUDr. Tímea Lazárová