Chrípka alebo prechladnutie?

Chladné a sychravé obdobie jesene a zimy je z pohľadu ochorení aj časom prechladnutí a chrípok. Spôsobov, ako sa pred nimi chrániť a liečiť, je viacero. Veľmi dôležité je najprv vedieť, ako sa chrípka a prechladnutie od seba odlišujú. Môže nám to veľmi pomôcť v tom, ako možno nákaze týmito ochoreniami a prípadným následným komplikáciám predísť.

Zatiaľ čo prechladnutie je miernejšie ochorenie dýchacích ciest, ktoré môže trvať pár dní, príznaky chrípky vás môžu odstaviť aj na veľa dní až týždňov. Chrípka v neposlednom rade dokáže tiež spôsobiť vážnejšie zdravotné problémy, ako je zápal pľúc s nutnosťou hospitalizácie.

AKÉ SÚ BEŽNÉ PRÍZNAKY PRECHLADNUTIA A CHRÍPKY?

Prechladnutie, alebo aj ochorenie horných ciest dýchacích, postihuje hlavne hrdlo a nos v období od skorej jesene až po neskorú jar, no objavuje sa aj počas celého roka (napríklad v lete v dôsledku klimatizácie). Ak sa ráno zobudíte s bolesťou v hrdle, ktorá pretrváva aj počas dňa, a zároveň sa zhoršujú príznaky, medzi ktoré patrí upchatý nos, kýchanie a zvýšená teplota, máte podľa štatistík najpravdepodobnejšie vírusové prechladnutie. Stačí, keď si pozriete do hrdla, zbadáte, že je červené, ale inak bez povlaku či škvŕn. Chrípkové príznaky sú zvyčajne oveľa závažnejšie ako prechladnutie a nastupujú rýchlo. K príznakom chrípky patrí bolesť v krku a nepríjemné prehĺtanie, vysoká horúčka, bolesti hlavy, bolesti svalov, celkové silné vyčerpanie organizmu a neustály kašeľ s bolesťou na hrudi.

jedna

AKO SA CHRÁNIŤ PRED PRECHLADNUTÍM A CHRÍPKOU A AKO POSTUPOVAŤ PRI LIEČBE?

Najdôležitejším preventívnym opatrením prechladnutia a chrípky je v prvom rade zvýšená hygiena, a to hlavne časté umývanie si rúk po kontakte s človekom, ktorý má príznaky chrípky a nachladnutia. Najvhodnejším spôsobom umývania si rúk je pod teplou tečúcou vodou s použitím dezinfekčného mydla najmenej 20 –30 sekúnd, čo pomáha k odstraňovaniu mikróbov z pokožky. Okrem pravidelného umývania rúk sa preventívne môžete tiež dať očkovať. S chrípkou sa na našom území obvykle stretávame v období od konca decembra do začiatku marca. Po očkovaní proti chrípke dôjde do dvoch týždňov k tvorbe protilátok, čo poskytne primeranú ochranu.

dva

AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ NAJVHODNEJŠÍ LIEK?

Najvhodnejším postupom pri nekomplikovanom priebehu prechladnutia a chrípky je navštíviť lekáreň a začať potláčať inak nepríjemné príznaky. Pri liečbe prechladnutia majú už dlhú tradíciu zdroje z prírodnej lekárne. Tento spôsob liečenia si v súčasnosti nachádza stále viac priaznivcov pre svoju efektivitu s minimálnymi vedľajšími účinkami a tiež pre dostupnú cenu.

Podľa jednotlivých príznakov sa odporúčajú rôzne prípravky dostupné v našich lekárňach. Pokiaľ presne neviete, čo si na jednotlivé príznaky kúpiť, nasledujúci stručný prehľad vám v tom môže pomôcť. Kašeľ: V počiatočných štádiách prechladnutia a občas aj chrípky sa objavuje opuch sliznice nielen nosa, ale aj hrdla, čo je často sprevádzané suchým kašľom. Vhodnými liekmi s extraktom z lišajníka islandského v tomto štádiu sú sirupy, kvapky alebo tablety, ktoré spoločne suchý kašeľ tlmia. Spravidla do troch dní začne nastupovať takzvaný vlhký typ kašľa, prejavujúci sa chrapotom a vykašliavaním hlienov. Je možno použiť prípravky s rôznymi obsahovými látkami, pričom s ich výberom vám pomôže lekárnik.

Dôležité je vedieť, že medzi prípravkami sa nachádzajú ako čaje a sirupy, tak aj kvapky a pastilky na cmúľanie. Medzi dôležitými obsahovými látkami sú jednak výťažky zo skorocelu, ako aj z brečtanu, materinej dúšky a prvosienky. Tieto prírodné produkty vám prinesú žiadúcu úľavu od vlhkého kašľa a ich účinok sa znásobí zvýšeným príjmom tekutín.

Upchatý nos:

Ďalším príznakom pri prechladnutí a v menšej miere aj pri chrípke je upchatý nos. Ten sa prejavuje zápalom, opuchom a výtokom. Na zmiernenie týchto prejavov sa odporúčajú nosné prípravky s obsahom morskej vody alebo éterických olejov. Ich výhodou je, že sa môžu používať aj dlhodobo.

Bolesť v krku:

Sprievodným znakom prechladnutia a aj chrípky je opuch, bolesť a zápal v krku. Ten sa dá zmierniť cmúľaním
bylinných pastiliek so šalviovým extraktom, prípadne pitím repíkového alebo rumančekového čaju. Pri týchto prípravkoch je nutné upozorniť, že pre vyššiu účinnosť sa odporúča po použití 30 minút nejesť a nepiť.

tri

AKÁ JE ĎALŠIA PODPORNÁ LIEČBA A PREVENCIA PRECHLADNUTIA A CHRÍPKY?

Počas týchto vírusových ochorení dochádza aj k vyčerpaniu a únave organizmu. Ďalším podporným prostriedkom je v prvom rade vitamín C so zinkom. Dobre sa osvedčili aj výťažky z hlivy ustricovej spolu s extraktom z echinacey purpurovej a olejom z rakytníka, ktoré nielenže pomáhajú lepšie zvládnuť ochorenie, ale aj posilňujú imunitný systém. Tieto doplnky je možno užívať aj preventívne počas celého roka.

Toto sú tipy, ako zvládnuť prechladnutie a chrípku a ich sprievodné príznaky, ktoré nám často znemožňujú plnohodnotne sa venovať svojim blízkym a práci. V lekárňach nájdete nielen ďalšie produkty, ktoré vám umožnia prekonať spomínané nepríjemné príznaky, ale aj ochotný personál, ktorý vám bude kedykoľvek nápomocný a odpovie na vaše otázky.