Čo tehotenstvu prospieva a čomu by ste sa mali vyhnúť

,,Nesmieš piť kávu! Nesmieš umývať okná! Musíš sa šetriť!“ Zákazy a príkazy sa na vás sypú zo všetkých strán a vy máte pocit, že nemôžete vôbec nič. Hlavu hore. Tehotenstvo je krásne obdobie, tak si ho nenechajte pokaziť výčitkami.

Jedálniček v tehotenstve

Potraviny
To, že strava by mala byť zdravá, vyvážená, bohatá na vlákninu i vitamíny určite viete. Rovnako mnohé z nás vedia, že by sme nemali jesť dvakrát viac, ale dvakrát kvalitnejšie. Preto do svojho jedálnička pridajte viac ovocia a zeleniny, mastných rýb (nie viac ako 1 porcia týždenne), orechov, celozrnného pečiva, chudého mäsa a kvalitných mliečnych produktov.

Food photo created by valeria_aksakova – www.freepik.com

Denne by ste mali skonzumovať:
• 2 porcie zeleniny a 3 porcie ovocia,
• 6 až 8 porcií celozrnného pečiva, cereálií, cestovín či ryže,
• 2 porcie bielkovín, ktoré nájdeme v rybách, hydine, vajciach, mliečnych výrobkoch, orechoch a strukovinách.

Pozn.: 1 porcia ovocia alebo zeleniny sa rovná dvom hrstiam jahôd, jednému jablku či paradajke. Porcia obilnín je jeden krajec chleba, rožok, žemľa, 1 kopček ryže či cestovín.

Vyhnúť by ste sa mali:
• polotovarom a fastfoodu,
• mastným a príliš korenistým jedlám,
• plesňovým syrom, nepasterizovaným mliečnym produktom
• nedostatočne tepelne spracovanému mäsu a vajciam (vrátane sushi)
Nepreháňajte to tiež s konzumáciou pečene a potravín z nej (paštéty, knedlíčky, treščia pečeň). Sú bohaté na vitamín A, ktorý vo vyššom množstve môže viesť k vývojovým chybám bábätka.

Pitný režim
Nezabúdajte tiež na tekutiny. Čistá voda, minerálka, ovocný čaj či voda s plátkami citrónu alebo uhorky vás osviežia. Vynechajte alkohol a obmedzte sladené a kofeínové nápoje (maximálne 2 šálky kávy denne). Buďte tiež opatrná pri pití bylinkových čajov. Nie všetky sú v tehotenstve vhodné.

Výživové doplnky
Ak je vaša strava plnohodnotná a bohatá na ovocie a zeleninu, váš organizmus má dostatočné zásoby vitamínu C i D, ako aj vitamínov skupiny B. Preto postačí ak na začiatku tehotenstva siahnete po kyseline listovej. Po 20. týždni tehotenstva nezabudnite na železo a vápnik. Keď sa s ovocím a zeleninou príliš nekamarátite, vyberte si kvalitný výživový doplnok pre budúce maminky.

Čo môžem robiť v tehotenstve?

Ak ste zdravá a vaše tehotenstvo prebieha bez problémov, môžete robiť takmer všetko, čo ste robili predtým.

Šport
Tehotenstvo nie je choroba a pohyb k nemu jednoducho patrí. Preto sa vyberte na prechádzku alebo si choďte zaplávať (najvhodnejšie je prírodné jazero s kontrolovanou kvalitou vody). Mnohé tehuľky nedajú dopustiť na:
• jogu,
• brušné tance,
• cvičenia na fitlopte.

Tip: Možnej infekcii pri plávaní sa vyhnete, ak si do pošvy pred kúpaním zavediete tampón namočený v olivovom oleji.

Jazde na koni, korčuľovaniu, lyžovaniu, horolezectvu i extrémnym športom sa vyhnite. Hrozí pri nich zvýšené riziko pádu a ten je veľmi nebezpečný nie len pre vás ale aj pre vášho drobčeka. Počas jazdy na bicykli buďte opatrná a vyberte si nenáročný spevnený terén. Najvhodnejšie nie sú ani loptové hry. Lopta vás totiž môže udrieť do brucha.

Cestovanie
Hoci leto je pomaly za nami, niektoré z nás sa na dovolenku iba tešia. Hoci exotika je lákavá, zostaňte radšej na Slovensku. Vyhnite sa komplikáciám spôsobeným prípadným zatvorením hraníc.

Počas cesty autom si robte pravidelné prestávky, počas ktorých sa poprechádzajte. Vlak môže byť počas tehotenstva pohodlnejší. Môžete sa prejsť, máte viac miesta na sedenie a toaletu po ruke (čo môže byť na začiatku tehotenstva výhodou). Či už sa rozhodnete pre vlak alebo automobil, cestu si naplánujte mimo špičky a nezabudnite si zbaliť nápoj i niečo na zahryznutie. Do vlaku si vezmite i rúško.

Ak chcete cestovať lietadlom, let si naplánujte na 2. trimester. Ten je považovaný za najmenej rizikový. Bez potvrdenia od gynekológa môžete lietať do 26. t.t. (v niektorých spoločnostiach až do 28. t.t.). Nezabudnite si však vziať tehotenský preukaz. Po 34. t.t. sa lietaniu vyhnite.

Vyšetrenia

Každá z nás si želá, aby bola počas tehotenstva zdravá a fit. Nie vždy sa však veci dejú ako si želáme. Viete, ktoré vyšetrenia môžete absolvovať s bruškom?

Magnetická rezonancie (MRI)
Podľa odborných informácií v súčasnosti nie sú preukázané nepriaznivé účinky magnetického poľa ani rádiofrekvenčného vlnenia na vyvíjajúce sa dieťatko. Preto je MRI považované za bezpečné. Pred vyšetrením však lekára informujte, že čakáte dieťatko.

Röntgenové a CT vyšetrenie
Narozdiel od MRI vyšetrenia, CT funguje na princípe röntgenového žiarenia. To môže vyvolať poškodenie plodu či potrat. Niektorí lekári ale zastávajú názor, že jedno röntgenové vyšetrenie bolestivého zubu, či zlomenej nohy nepredstavuje pre rastúce dieťatko riziko. Ak je teda röntgen nevyhnutný, poproste personál, aby vám dal ochrannú vestu.

Sex

Možno aj vás trápi otázka: ,,Ako to vlastne so sexom počas tehotenstva je?“. Ak vaše tehotenstvo prebieha bezproblémovo a máte na nežnosti s partnerom náladu, smelo do toho. Dieťatko ani tehotenstvo neohrozíte. Hoci 1. trimester je sprevádzaný únavou a nevoľnosťami, v 2. sa situácia upokojí a vy si môžete vychutnávať intímne chvíľky so svojim partnerom. Viac nájdete aj v článku.

Tip: Pred, aj po sexe si intímne miesta opláchnite vodou. Vyhnete sa tým možnému vzniku infekcie

Na čo si ešte mám dať pozor?

Obmedziť by ste mali pobyt v soláriu, dlhodobý pobyt na priamom slnku i v horúcej saune. Kúpeľ počas 1. trimestra nahraďte sprchou. Neskôr si ho môžete dopriať, teplota vody by však nemala presiahnuť 40 oC. Farbenie vlasov v tehotenstve je známa dilema. Ak vás odpoveď: ,,vlasy si nefarbite“ neuspokojí, siahnite po prírodných farbách. Rovnako presúvanie nábytku a zdvíhanie ťažkých predmetov nechajte na otecka. To je v tehotenstve veľmi nebezpečné a zakázané.

Ak si stále nie ste istá, čo počas tehotenstva môžete a čo nie, robte to, čo vás baví a robí šťastnou. Dobrá nálada a vaša radosť je pre vaše rastúce dieťatko oveľa lepšia ako stres a výčitky.