Hackeri ukradli milióny hesiel ruských e-mailov! Hackeri zverejnili nahé fotky celebrít! To sú len dva titulky, ktoré rezonovali v médiách koncom leta. Napriek tomu, alebo možno práve preto, že technológie idú dopredu neuveriteľným tempom, zdá sa, akoby hacekri boli akosi stále popredu pred tými, čo garantujú bezpečnosť počítačov. Nie je to však celkom pravda. „Napriek tomu, že odborníci prostredníctvom rôznych kanálov upozorňujú na to, že si ľudia majú dávať pozor a správať sa na internete bezpečne, nerobia to,“ vraví Juraj Bednár zo spoločnosti CITADELO a dodáva: „Aj v našej spoločnosti hackujeme, ale nie sme klasickí hackeri. Robíme takzvaný etický hacking a je to vlastne test na požiadanie zákazníkov, ak chcú zistiť, nakoľko je zabezpečenie ich počítača odolné hackerskému útoku“.
Počítač pod kontrolou
Nielen bezpečné správanie sa na internete, a teda napríklad nepoužívanie neznámych wi-fi sietí pri komunikovaní citlivých údajov, je veľmi dôležité. Na to, aby vás nehackli, musíte mať počítač a server pod tou správnou kontrolou. „Hacknúť slabo zabezpečený počítač nie je pre trochu talentovaného IT-čkára žiadny problém,“ dodáva Patrik Cvengroš zo spoločnosti board.sk. Napokon, sám sa ako mladý chlapec zabával neškodným hackovaním: „Spomínam si, ako som počas návštevy Kyjeva hackol wi-fi sieť v hoteli Gagarin. Volala sa Gagarin a premenoval som ju na Armstrong“. Útoky skutočných hackerov majú, samozrejme, oveľa horšie a vážnejšie dôsledky. Dokážu poškodiť biznis firiem, ukradnúť peniaze z firemných aj súkromných účtov, zničiť reputáciu. Aj preto je mimoriadne dôležité riadne zabezpečiť svoj počítač. „My sme sa kedysi tiež zabávali hackovaním, ale potom sme si uvedomili, že je lepšie, ak naše vedomosti ponúkneme na opačnej strane. Sme vlastne hackeri v službách bezpečnosti,“ uzatvárajú Juraj Bednár a Patrik Cvengroš.
Tu je pár jednoduchých tipov, ktoré zvládne každý:
[dropcap]1.[/dropcap]Nepoužívajte jednoduché heslá. Pri útokoch na zisťovanie hesiel sa využívajú tzv. automaty, tie generujú heslá zo slovníkov. A tak vaše heslo napr.: natalka1, je veľmi ľahko uhádnuteľné. Veľmi ťažko uhádnuteľné heslo už bude v tvare: MojaNatalkama2krasnemodreOCI, v podobnom tvare sa dajú kombinovať rôzne heslá.
[dropcap]2.[/dropcap]Používate doma wifi? Tak dbajte na to, aby ste ju mali zabezpečenú heslom. Šifrovanie nech je tým najnovším spôsobom. Pri wifi bez hesla veľa riskujete.
[dropcap]3.[/dropcap]Všetci máme e-mail. Pri e-mailovej komunikácii treba byť tiež ostražitý. Treba si uvedomiť, že nikto nám zadarmo nič nedá. A preto e-maily oznamujúce výhry môžete rovno mazať.
[dropcap]4.[/dropcap]Ostražitý treba byť aj pri prezeraní internetových stránok. Hlavne, ak pátrate po stránkach, kde sa dajú stiahnuť filmy, hudba, hry alebo programy. Jednoducho nazvané „nelegálny“ obsah. Pri nekontrolovanom klikaní si veľmi ľahko zavírite počítač.