Deti na Facebooku jedine s vašim súhlasom

Na Facebooku sú prihlásené deti už aj od siedmich rokov a to aj napriek tomu, že vekové obmedzenie sa datuje až od 13. roku života. Toto obmedzenie sa však dá jednoducho obísť nastavením skoršieho dátumu narodenia a z vašich detí sa razom stanú užívatelia Facebooku, aj keď ich vek ešte nedosahuje ani dvojciferné číslo. Podľa novej legislatívy však týmto časom nadobro odzvonilo.

Európska únia schválila nariadenie, ktoré musia členské štáty zapracovať do svojej legislatívy najneskôr do mája 2018. Úrad na ochranu osobných údajov (GDPR) určuje základnú vekovú hranicu pre spracovanie dát na 16 rokov a členské štáty si môžu vybrať hranicu v rozmedzí od 13 do 16 rokov. V našej krajine zapracoval právnu normu Úrad pre ochranu osobných údajov a rozhodol sa pre najvyššiu možnú vekovú hranicu – 16 rokov.

Mnoho ľudí a hlavne rodičov sa zamýšľalo nad faktom, kedy je dieťa schopné skutočne rozlíšiť internetové hrozby a uvedomiť si riziká spojené so zdieľaním osobných údajov v dôsledku čoho už padlo viacero návrhov na zvýšenie vekovej hranice. To sa začalo riešiť už koncom roka 2015, kedy sa zmena dostala do legislatívneho balíka.

To, akým spôsobom toto nariadenia bude fungovať v praxi ukáže len čas, keďže technicky bude pri registrácii veľmi ťažké určiť skutočný vek dieťaťa, keď pravdepodobne bude stačiť, aby dieťa potvrdilo, že súhlas od rodiča má. Toto nariadenia sa týka okrem iného aj Instagramu, Snapchatu, Twitteru, ktoré rovnako ako Facebook mali vekové obmedzenie na 13 rokov.