Ako rozvíjať logické myslenie u detí? #1

Logické myslenie je u niektorých šťastlivcov vrodené, ale to neznamená, že sa mu nedá naučiť. S jeho rozvíjaním môžete začať už od útleho veku dieťaťa. Na čo by ste sa teda mali zamerať?

Overenou klasikou je hranie šachu, čo je obľúbená voľnočasová aktivita najmä pre starých otcov. Vytváranie stratégií pomáha zlepšovať pamäť, rozvíja kritické myslenie, koncentráciu a učí deti plánovať svoje kroky vopred. „Nudné“ čierno – biele figúrky a povesť kráľovskej hry však môžu byť dôvodom, prečo šach mnohé deti odmietajú.

Najlepším spôsobom, ako deti naučiť logicky myslieť, je motivovať ich hravým a nevtieravým spôsobom. Tak, ako nenápadne rozmixujete zeleninu do nátierky, aj tréning logického myslenia treba dávkovať postupne a v malých množstvách. Tu sú tipy psychológov, učiteľov, skúsených rodičov a zástupcov vzdelávacích agentúr.

1. Podporujte argumentáciu

Naučte vaše deti sile argumentov. Ak ich budete viesť k tomu, aby svoje myšlienky či nápady zdôvodňovali, budú si viac uvedomovať súvislosti. Chcelo by vaše dieťa novú hračku alebo ostať s kamarátmi dlhšie vonku? Argument – lebo aj Miška ju má, lebo aj Tomáš môže – neprejde. Pomôžte im nájsť presvedčivé a opodstatnené argumenty a nechajte ich pochopiť silu dobrého argumentu.

2. Čítajte s porozumením

V škole aj v bežnom živote je čítanie s porozumením jednou z kľúčových schopností žiaka. „Hoci sa školské vzdelávacie osnovy naň orientujú len postupne, schopnosť identifikovať kľúčové informácie môžete trénovať už teraz,“ potvrdzuje Matúš Metes z agentúry Cielene. Pri štúdiu či už na strednej alebo vysokej škole sa tí, ktorí vedia čítať s porozumením, ľahko zaradia medzi lepších žiakov a aj učenie im pôjde rýchlejšie. „Vo forme učenia, nie bifľovania,“ dodávajú učiteľky.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Linda Vodislavská

Prečítajte si tiež: Ako rozvíjať logické myslenie u detí? #2