Ako reagovať, keď vás dieťa prekvapí pri sexe

Autor článku: Andrea Machálková, psychologička

Kým ste žili sami len v páre, mohli ste sa milovať kdekoľvek a kedykoľvek ste chceli. Problémy často nastanú, keď príde dieťa. Ale prečo? My dospelí sme komplikované bytosti a život si navyše komplikujeme zbytočnosťami a naším spôsobom myslenia. Deti sú jednoduchšie a priamejšie, neuvažujú tak zložito ako my. Takže čo s tým, ako reagovať, keď sa dieťa objaví v dverách spálne a vidí svojich rodičov v intímnej chvíľke? Možností, ako sa zachovať je veľa.

Príležitosť na rozhovor a utváranie sexuálnej identity

Viete, že až 90 % detí zbiera informácie o sexe (predovšetkým) z porna? Za pornom nasledujú časopisy a priatelia vo veku okolo 6 9 rokov, ktorí sa tvária až príliš múdro. Pokiaľ vás dieťa pristihne v intímnom momente, je to skvelá možnosť sa o tejto téme pobaviť. Takýchto príležitostí sa naskytne viac už skôr, napríklad ak čakáte ďalšie bábätko, vaše dieťa sa určite začne vypytovať.

Mnoho rodičov sa cíti trápne pri rozprávaní o tejto téme. Na druhej strane, vy máte v rukách možnosť ovplyvňovať sexuálny vývoj vášho dieťatka, jeho prístup k sexualite. Je to o mnoho lepšie ako to nechať na časopisy a mladučkých kamarátov. Ako pomôcku môžete využiť aj knihy. V dnešnej dobe existujú knihy o sexuálnej výchove už pre najmenších. A netreba si nahovárať, že dieťaťu stačí niečo vysvetliť až v puberte. Často je to už neskoro. Každý človek je sexuálna bytosť už od narodenia. Budete prekvapení, ale aj malé bábätko môže cítiť príjemné pocity už vtedy, keď ho trochu drie plienka. Učte vaše dieťa o sexualite už od malička, vysvetľujte mu všetko, na čo sa pýta, primerane jeho veku. Nespoliehajte sa na sexuálnu výchovu v škole. Spomeňte si na tú vašu. Často býva vyučovaná až neskoro a je obmedzená len na anatómiu.

Rodičia, vy máte v rukách to, ako bude vaše dieťa raz pristupovať k svojmu partnerovi, či bude cítiť pocity viny, hanby, či bude prevádzkovať len fyzický sex ako z porna. A pritom jediné, čo stačí, je primeraná reakcia, vyjadrenie toho, čo cítite. Pokiaľ vás dieťa pristihne (alebo vy jeho), dajte si chvíľku času na rozmyslenie, čo poviete. Niekedy ani netreba nič hovoriť. Adolescent už vie o čo ide a väčšinou nemá potrebu sa vypytovať. Nenadávajte dieťaťu, nereagujte negatívne (hanbi sa, fuj, to sa nerobí). V dieťaťu zakoreníte pocit, že sex je tabu, niečo, za čo má cítiť vinu.

Čo teda povedať, ako reagovať?

Dieťa by malo pochopiť, že sex je prejav lásky. Je to prirodzená hra pre dospelých. Nevymýšľajte si ani netvorte rozprávky o bocianoch. Deti, ktoré sa v tejto téme neorientujú, bývajú v kolektíve často terčom posmechu. Klamanie v tomto prípade nemá žiadny účinok. Tiež to môže narušiť dôveru medzi vami a vaším dieťaťom. Ak budete úprimní, vysvetľovať úmerne veku, docielite to, že sa na vás váš potomok bude obracať aj v iných situáciách, bude vedieť, že sa na vás môže spoľahnúť. A v neposlednom rade, učte deti už od malička, že majú rešpektovať súkromie. Mali by chápať, že mamička s oteckom chcú mať občas chvíľku pre seba. Je vhodné učiť deti klopať. Platí to aj pre vás, rodičia. Rešpektujte súkromie svojich potomkov.

Akú úlohu hrá vek?

Matky sa často strachujú, či deti taký zážitok (nachytať rodičia pri sexe) nepoznamená. Často sa strachujú zbytočne. Deti do 3 rokov tomu ešte nerozumejú, pýtajú sa priamo a všetko chápu doslova. Vysvetlite dieťaťu stručne a pravdivo, že ste si s oteckom prejavovali lásku a takto to robia dospelí. Keď sa vás bude pýtať, vysvetľujte pravdivo. Dlhé vysvetľovanie dieťa unudí, neudrží ešte pozornosť. Je vhodné tiež spomenúť, že okolo 3 rokov deti skúmajú svoje telo a vaša reakcia je veľmi dôležitá pre ďalší sexuálny vývoj a postoj k telu, k sebe samému. Odveďte pozornosť, zoberte knihy, vysvetľujte anatómiu a dôležitosť súkromia.

Okolo 5. roka môžete vysvetľovať už podrobnejšie veci, nevyhýbajte sa pravdivým popisom. Pomôcť vám môžu zase obrázky, knihy. Je to tiež obdobie, kedy sa dieťa porovnáva s ostatnými. Zaujíma ho telo druhého pohlavia, klasické sú hry na doktorov. Je vhodné zistiť, čo presne dieťa zaujíma a vysvetliť, ukázať na obrázkoch. Dôležité je, aby dieťa vedelo, že tieto hry patria dospelým a vykonávajú sa v súkromí.

Vysvetľovať puberťákovi, ako funguje sexualita je už veľmi ťažké. Všetko je zábavné, vtipné a trápne. Nebojte sa začať so sexuálnou výchovou (antikoncepcia, pohlavné choroby atď.) v období pred pubertou (okolo 8. 9. roka). Keď potom puberťákovi bude niečo nejasné v neskoršom veku, obráti sa na vás, pretože základy dôvery boli položené už v detstve.

Nový partner

Rada by som spomenula ešte dve situácie, ktoré často nastávajú. Niektorí sa rozvedú a nájdu si nového partnera. Pokiaľ vás deti pristihnú pri sexe s novým partnerom (príp. ktorého ešte nepoznajú), platia rovnaké zásady. Dieťa sa má dozvedieť, že je to prirodzený spôsob, ako si dospelí prejavujú lásku. Často sa objavuje detská žiarlivosť. Je vhodné dieťa uistiť, slovne aj venovaním určitého času, že sa nič nezmenilo a že ho máte stále radi. Okrem rešpektu k súkromiu druhého je na mieste, aby dieťa pochopilo, že máte právo na nového partnera. Je to prirodzené, nie nezvyčajné, že sa partneri rozídu, nájdu si nového priateľa. Všetko záleží len na tom, ako budete reagovať emocionálne a ako všetko podáte slovne. Preto si pokojne dajte chvíľku na rozmyslenie. Vysvetlenie však neodďaľujte, v dieťati to môže vyvolať pocity tenzie.

Pristihnutý pri masturbácii

Ak pristihnete svojho potomka pri masturbácii, budete sa cítiť trápne rovnako ako on. Nie je potrebné sa k situácii vracať, ak on sám nezačne. Môže dôjsť k chvíľkovému odcudzeniu, vyhýbaniu sa. Je to prirodzená reakcia a za pár dní vymizne. Najvhodnejšia je však prevencia, teda učiť sa rešpektovať vaše súkromie aj súkromie vášho dieťaťa. Vhodné je začať, keď si o to samo povie.

Záver

Psychosexuálný vývoj vášho dieťaťa máte prvé roky života v rukách. Ovplyvňujete ho vlastným správaním bez toho, že by ste si boli vedomí svojím vplyvom (svojimi postojmi, názormi, zvykmi). Využite túto možnosť a dajte dieťaťu do života cenný vklad: sebavedomie, lásku k sebe a k svojmu telu a schopnosť prejavovať lásku milovaním citlivo. Neprenechávajte túto úlohu iným zdrojom, ktoré nemôžete kontrolovať. Aj keď je pre mnohých ťažké hovoriť o sexualite otvorene, existujú pomôcky, s ktorými to môže byť jednoduchšie. Využite ich. Vychovajte vaše dieťatko priamym, otvoreným spôsobom k dôvere vo vás a v seba samo.

Autor článku: Andrea Machálková, psychologička, hlavné zameranie manželské poradenstvo a sexuológia