Pokojné noci bez kašľa

Stáva sa vám, že sa v noci z ničoho nič rozkašlete a neviete prestať? Ak vás počas spánku „drhne“ na kašeľ, príliš dobre sa nevyspíte. Obzvlášť nepríjemné je to u detí – kvôli ich záchvatom dusivého kašľa sa opäť poriadne nevyspíte. A nielen vy, často celá rodina. Čo s tým? Radí detská lekárka MUDr. Alena Kadlíčková z Ambulancie pre deti a dorast v Trnave.

Kde sa vzal?

Väčšinou ide o kašeľ vírusového pôvodu, ale môže ísť aj o bakteriálny alebo alergický kašeľ, prípadne o doznievanie vírusovej infekcie. Vždy je lepšia konzultácia s lekárom, ktorý na základe vyšetrenia zisťuje príčinu a rozhodne, čo ďalej. Netreba pripomínať, že dieťa s kašľom do kolektívu nepatrí – do jaslí či do škôlky by malo ísť iba pokiaľ je úplne zdravé. Kašeľ je príznakom  ochorenia dýchacích ciest, môže dôjsť k prenosu kvapôčkami pri kašľaní, takže existuje riziko prenosu na iné deti v triede.

Ako správne postupovať?

Kašle je možné liečiť aj doma, symptomaticky podľa charakteru. Vysvetľuje lekárka Alena Kadlíčková: „Ak je dieťa bez teploty, stačí domáce liečenie, pri suchom kašli používame antitusiká, čo sú sirupy alebo kvapky na tlmenie suchého a dráždivého kašľa. Pri vlhkom kašli lieky na zlepšenie vykašliavania, riedenie hlienu. Na kašeľ akéhokoľvek charakteru je tiež vhodný kalciový sirup, ktorý má protizápalový efekt. Ja používam Kalciový sirup s vanilkovou príchuťou od slovenského výrobcu. Môžu ho užívať deti už od narodenia, odporúčam ho mamičkám a mám na neho veľmi dobrú odozvu. Treba ho dávať 3x denne, pozor však na podávanie u detí chorých na srdiečko. Odporúčam ho mať vždy doma a od začiatku kašľa ho začať podávať. Výhodou je, že tento ochutený kalciový sirup môžu užívať aj tehotné a dojčiace mamičky.“

Suchý vzduch dráždi

Príčinou nočného kašľa môžu byť zatekajúce hlieny. Kým je dieťa počas dňa vo vzpriamenej polohe, sedí, hrá sa, môže hlieny ľahko vykašľať alebo prehltnúť. Problém nastáva v noci, keď si ľahne a kašeľ sa znásobí. Vtedy je vhodné ešte pred spaním použiť podporné prostriedky na ochranu sliznice hrdla. Na  zvlhčenie sliznice sú výborné hydro pastilky, teda cmúľacie pastilky s tzv. hydrogél komplexom a panthenolom. Ide o zdravotnícku pomôcku, ktorá zvlhčuje, regeneruje a upokojí sliznice úst a hrdla. Uľaví sa vďaka nim dieťaťu aj dospelému, môžu sa podávať deťom od 6 rokov. Výhodou je, že sa celkom rozpustia, neostane po nich v ústach kúsok, ktorý by mohol zabehnúť. Výhodou je aj príjemná chuť. Užite ich krátko pred spaním, u detí pred večerným umývaním zúbkov – aby ste sa uistili, že s pastilkou v ústach nezaspí. Pediatrička odporúča aj ďalšie opatrenia, ktoré pomôžu pri nočných záchvatoch kašľa: „Vhodné sú inhalácie Vincentkou, je veľa kvalitných inhalátorov na domáce použitie. Dobré je zvlhčovať vzduch, niekedy pomôže aj vlhký uterák na radiátor, najmä keď má dieťatko posteľ príliš blízko neho. Suchý vzduch z vykurovania dráždi nos a dýchacie cesty. Skúste pridať k pestrej strave vitamíny, hlavne vitamín C, prípadne podpornú liečbu na imunitu. Ak je prítomná nádcha, dôležitá je hygiena nosa a vhodné nosné kvapky podľa veku dieťaťa. Podávame hodne tekutín ako čajík s medom, rôzne bylinkové čaje – tiež zvlhčia a liečia hrdlo, med potláča a lieči kašeľ, podporuje imunitu. Med samozrejme nedávame dojčatám kvôli možnej alergickej reakcii.

Zdá sa vám, že kašeľ je chvíľu vlhký a chvíľu zase suchý? Máte pocit, že keď ste si už takmer istí, aký kašeľ trápi vašu ratolesť, podvečer je zase všetko inak? Lekárka má k tomu jednoduchú radu: „Ak to rodič nevie odlíšiť, stále si nie je istý, jednoducho treba navštíviť lekára a dať dieťa vyšetriť. Rodič je laik, nemusí všetko vedieť. Odborníkom je predsa detský lekár.“ Preto ak kašeľ trvá viac ako  10-14 dní a nelepší sa, treba isť k lekárovi. Pri pretrvávaní ťažkostí, nelepšení stavu nemá význam dávať dokola „iba“ nejaké kvapky alebo sirup. Doktorka Kadlíčková dopĺňa: „Samozrejme, neriešime občasný kašeľ, teda keď dieťa sem-tam zakašle, doslova niekoľkokrát za deň. Kašeľ je reflexný jav, pomocou ktorého sa spontánne očisťujú dýchacie cesty a je to normálne u každého.“

Nezabudnite, že…:

* Suchý kašeľ býva najmä na začiatku ochorenia dýchacích ciest. Dýchaciu trubicu čosi dráždi a reaguje kašľom, ktorý je dusivý a je ťažké sa pri ňom vôbec nadýchnuť. Po niekoľkých dňoch sa obyčajne mení na vlhký kašeľ, spojený s vykašliavaním.

* Zachrípnutie alebo dráždenie na kašeľ môže v tomto období nastať kvôli suchému vzduchu z vykurovania alebo z klimatizácie.

* Typické pre toto ročné obdobie sú ťažkosti spojené s prehĺtaním, pocit suchosti v hrdle, zachrípnutie a škriabanie v krku. Odstránia ich vhodné cmúľacie pastilky s obsahom tzv. hydrogél komplexu. Výhodou takýchto hydro pastiliek je, že sa môžu užívať aj dlhodobo.

* Poznáte trik na rozlíšenie kašľa? Viete rozoznať vlhký od suchého? Pointa je v tom, že ak má dieťa nádchu a „chrchle”, ide o kašeľ vlhký. Ak nie je prítomné „chrchotanie“ a pocit zahlienenia, ide o suchý kašeľ. Pri vlhkom kašli dieťa vykašliava hlieny, čiže doslova „chrchle”.

V spolupráci s odborníčkou MUDr. Alenou Kadlíčkovou

spracovala Dana Krommelová