Ako doplniť chýbajúce železo v strave dieťaťa

Ak je vaše dieťa chudokrvné a ako príčinu lekár zistí nedostatok železa v strave, je ten správny čas prečítať si, ako doplniť železo v strave.

Železo je najbohatšie sa vyskytujúci biogénny prvok v ľudskom organizme. Je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a prenos kyslíka k bunkám. Je súčasťou aj ďalších dôležitých enzýmov a zlúčenín v tele.

Železo sa nachádza v rastlinnej aj v živočíšnej potrave. Treba však zohľadniť spôsob vstrebávania. Rastlinné zdroje obsahujú tzv. nehémové železo vo forme železitých (Fe3+) zlúčenín (laktoferín, feritín). V takejto podobe sa železo vstrebáva horšie, asi len 5 %. V živočíšnej strave je tzv. hémové železo vo forme železnatých (Fe2+) zlúčenín (hemoglobín, myoglobín). Vstrebáva sa lepšie, asi 15 – 17 % z celkového množstva. Denne tak získame priemerne 0,5 – 2,0 mg železa zo stravy.

Regulácia vstrebávania železa

Telo si do určitej miery reguluje vstrebávanie železa pomocou erytropoetínu a hepcidínu. Erytropoetín podporuje resorpciu, ktorá sa môže zvýšiť až na 30 %. Tvorí sa v obličkách. Hepcidín vstrebávanie znižuje a je tvorený v pečeni.

Faktory vplývajúce na vstrebávanie železa

Železo sa vstrebáva v dvanástorníku (časť tenkého čreva) v železnatej (Fe2+) forme. Železité (Fe3+) ióny sa preto predtým musia redukovať na železnaté (Fe2+) pôsobením žalúdočnej kyseliny chlorovodíkovej. Vstrebávaniu železa napomáha vitamín C. Mal by byť v pomere 3:1 k železu. Treba si ale dať pozor na potraviny, ktoré zhoršujú vstrebávanie. Sú to mlieko, káva, čaj, čokoláda. Množstvo mlieka, ktoré dieťa denne vypije, by nemalo presiahnuť 700 ml.

Denná potreba železa je rôzna v rôznom veku dieťaťa:

  • 7 – 12 mesiacov: 11 mg
  • 1 – 3 roky: 7 mg
  • 4 – 8 rokov: 10 mg
  • 9 – 13 rokov: 8 mg
  • 14 – 18 rokov: 11 mg chlapci a 15 mg dievčatá

Najviac železa obsahujú živočíšne potraviny, mäso, hlavne tmavé: divina, hovädzie, pečienka. Dostatok železa majú aj vajcia, morské plody a ryby, bravčové, kuracie a morčacie mäso. Musíme dávať pozor aj na obsah tuku v týchto potravinách a neprevýšiť dennú potrebu kalórií. Ďalej zo zeleniny veľa železa obsahuje cvikla. Obstojné množstvo majú aj šošovica, fazuľa, hrášok, ovocie, oriešky – pozor na dusenie u malých detí a časté alergie, špenát, brokolica, rajčiny (aj v pretlaku), zemiaky, ryža, mak.

Príklady rýchlych občerstvení

Dobrou voľbou je chlieb s tuniakovou nátierkou, vajcia natvrdo alebo praženica s čerstvou zeleninou. Pre mlsné jazýčky chlieb s arašidovým maslom, cereálie s obsahom železa, ovocie – jahody, čerešne, ďatle, marhule, čerstvé aj sušené. Vhodné je podávať na pitie napríklad ovocný džús s vitamínom C. Užitočné sú aj smoothies, ovocné taniere, výživy. Makové slíže sú u detí tiež obľúbené. Okrem toho, že obsahujú železo, napomáhajú aj dobrému spánku.

Príklady hlavných jedál

Vhodné sú zeleninové (brokolicová, špenátová, rajčinová) a strukovinové polievky. Výborný s vysokým obsahom železa je ruský boršč. Deti obľubujú plnenú papriku, hovädzí hamburger, hovädzie fašírky. Pre malých gurmánov môžete pripraviť divinu, ryby, pre väčšie deti morské plody. Na večeru sú rýchlou variantou špenátové cestoviny. Rôzne druhy mäsa je dobré doplniť bohatou zeleninovou oblohou, cviklovým šalátom. Ďalšou alternatívou sú bolonské špagety. Deti sa určite potešia v teplejšom období grilovačke v prírode, aj vonku na grile pripravené tmavé mäso im určite bude chutiť, aj s grilovanou zeleninou.

Samozrejme pre správne fungovanie organizmu dieťaťa sú okrem stravy potrebné aj dostatok pohybu, pobyt na čerstvom vzduchu, pitný režim.

V prípade, že je chudokrvnosť naozaj spôsobená len nedostatkom železa v strave, a to je najčastejšie, netreba mať obavy. Je veľké množstvo chutných potravín so železom, z ktorých si každý nájde to svoje, aj to najviac vyberavé dieťa. Dobrú chuť!

MUDr. Tímea Lazárová