Je chudnutie v tehotenstve v poriadku?

Mnohé budúce maminy si lámu hlavu nad tým, aby počas deviatich mesiacov priveľmi nepribrali. Lenže čo ak je situácia opačná a ručička na váhe sa hýbe opačným smerom, než by mala? Viete, čo vtedy robiť?

Kým niektoré ženy si prejdú tehotenstvom bez akýchkoľvek komplikácií, iné nemajú na ružiach ustlané. Počiatočné ranné nevoľnosti sa totiž môžu postarať o to, že namiesto priberania na váhe sa deje úplný opak. Nech sa snažia akokoľvek, no udržať raňajky či iné jedlo v žalúdku sa nie vždy podarí a nechcený problém je na svete.

Sledujte prvý trimester 

Intenzívna nevoľnosť či vracanie dokážu dostatočne vyčerpať ženský organizmus. Deje sa tak najmä v prvom trimestri a výsledky niekoľkých štúdií potvrdzujú, že by bábätko nemali nijako ohroziť. Samozrejme za predpokladu, že sa mamička cíti v rámci svojich možností v poriadku a nie je napríklad dehydrovaná, prípadne pociťuje iné zdravotné ťažkosti. Ak však na hmotnosti strácate už dlhšie obdobie a necítite sa byť celkom fit, je návšteva gynekológa ozaj potrebná.

Bez ťažkostí, aj bez kilogramov

Tešiť sa z toho, že ako jedna z mála v tehotenstve chudnete a nepriberáte, je tak trochu krátkozraké. Aby sa dieťatko správne vyvíjalo, je určite potrebné, aby sa váha posúvala smerom nahor a nie nadol. Neraz sa stáva, že aj bez akýchkoľvek ťažkostí ako sú vracanie či nevoľnosť sa kilogramy akosi strácajú. Vtedy je na mieste poradiť sa so svojím gynekológom, aby napríklad krvnými testami vylúčil ochorenie štítnej žľazy, ktoré môže byť za tento jav zodpovedné. V prípade, že by sa to potvrdilo, je potrebné navštíviť endokrinológa a ten zvolí vhodnú liečbu na jej správne fungovanie.

Porucha prijímania potravy

Toto je už celkom iný, no určite nie zanedbateľný prípad. Za posledné roky sa rozrastá trend medzi niektorými budúcimi mamičkami, ktoré si veľmi svedomito strážia svoju váhu. Predstava, že by mali pribrať niekoľko kilogramov ich doslova desí a neraz sa nechajú počuť, že si svojím dieťaťom nenechajú pokaziť postavu. Lenže tak, ako budúca mamička, aj rastúce dieťatko v brušku potrebujú dostatok vyváženej potravy, aby sa tešili pevnému zdraviu. Aj v tomto prípade platí, že akékoľvek prehnané lipnutie na akceptovateľnej hmotnosti či nebodaj sa snažiť o systematické chudnutie v tehotenstve môže byť dôsledkom poruchy prijímania potravy. Tá patrí do rúk odborníka, ktorý by mal tehotnú ženu nasmerovať na správnu cestu. Pretože nedostatočný prísun dôležitých živín a kalórií môžem spôsobiť množstvo zdravotných problémov, akými sú napríklad nízka pôrodná hmotnosť bábätka alebo aj potrat.

Pamätajte si, že by nemalo byť nič dôležitejšie ako to, že ste vy a vaše dieťatko v poriadku. Tehotenstvo so sebou prináša niekoľko vedľajších (často nechcených) faktorov, no treba sa vedieť nad nimi povzniesť. Kde je vôľa, tam je cesta a určite nájdete spôsob, ako sa získaných kilogramov po pôrode zbavíte a budete sa opäť tešiť zo svojej ženskej postavy.