Hovorí sa, že jediné, čo nemá rodič na materskej dovolenke, je čas. A naozaj, niekedy sa toho stihne cez deň viac a inokedy zase vôbec nič. S tým súvisí aj príprava jedla pre ratolesti a keď to jednoducho nie je možné, siahame po detských výživách z obchodov. Ako sú však na tom s kvalitou?
Možno ste aj vy zachytili nedávne informácie o škodlivosti detských výživ. Šokujúci bol najmä výsledok istej štúdie amerických vedcov, ktorý odhalil, že až 95 % detských výživ a doplnkov stravy má v sebe živothrozujúce ťažké kovy! Zarážajúce je, že až 94 % testovaných produktov obsahovalo olovo, 75 % kadmium, 73 % arzén a 32 % malo v sebe ortuť. Ak sa pýtate, aké druhy výživ dopadli najhoršie, odpoveďou je, že najväčší výskyt kovov našli v tých s obsahom ryže, mrkvy, sladkých zemiakov či ovocných štiav. Vedci testovali výživy značiek, ktoré na Slovensku nekúpite, no je dobré vedieť o takýchto skutočnostiach. Veď napokon, nebolo to tak dávno, čo sa na našom trhu vyskytli škodlivé detské výživy, o ktorých informoval Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Išlo o dva druhy nemeckých ovocných detských príkrmov, v ktorých laboratórne analýzy zistili prekročenie maximálneho povoleného limitu mykotoxínu aflatoxínu B1, pre ktorý boli stiahnuté z predaja.
Vplyv ťažkých kovov na deti
Všetky menované kovy ako olovo, kadmium, arzén či ortuť predstavujú pre deti problém. Aj v zanedbateľných množstvách môžu totiž negatívne vplývať na vývoj mozgu bábätka a narušiť jeho IQ. Dôležité je však spomenúť, že okrem príkrmov ich obsahovali aj doplnky stravy pre bábätká. Najtoxickejšími z nich boli ryžové chlebíčky, ryžové cereálie pre dojčatá, sušienky na hryzkanie a ryžové sucháre. Aj keď sa arzén bežne vyskytuje v prírode, nebezpečná pre ľudí je jeho anorganická forma (bez uhlíka a vo forme zlúčeniny s iným prvkom). Spomedzi obilnín dokáže práve ryža arzén rýchlo absorbovať z pôdy a vody, podobne sú na tom mrkva a sladké zemiaky, ktoré získavajú arzén taktiež z pôdy.
Ryžu nahraďte zdravšou alternatívou
Vo všeobecnosti platí, že potraviny pre deti sú na Slovensku bezpečné a sú pod drobnohľadom verejného zdravotníctva. Overené a kvalitné detské výživy sú dostupné v bežných obchodných reťazcoch či v drogériách, a preto by nemali predstavovať žiadne riziko pre vašu ratolesť. Autori spomínanej štúdie však odporúčajú nahradiť ryžu ovsenými vločkami či viaczrnými cereáliami. Namiesto ovocných štiav podľa nich pokojne postačí len voda a mlieko.