Plán výživy dieťaťa od narodenia nemusí byť jasný každej novopečenej mamičke či oteckovi. Je potvrdené, že materské mlieko je pre bábätko tou najvhodnejšou výživou, avšak ani to nebude z hľadiska výživy postačujúce naveky. V prípade, že dojčenie nie je z nejakého dôvodu možné, je otázka skorších príkrmov na mieste. Čo a kedy dieťatku pridať do jedálnička?
Dojčené dieťa
Vo všeobecnosti platí, že materské mlieko sa má bábätku podávať tak dlho, ako ono samo a jeho rodičia budú chcieť. Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča výhradné dojčenie dieťatka prvých 6 mesiacov jeho života. S prikrmovaním je preto ideálne začať od ukončeného 6. mesiaca, pričom hlavným pokrmom zostane naďalej materské mlieko. Čo sa množstva mlieka týka, dieťatko by si malo samo určiť, no pre kontrolu je dobré z času na čas odvážiť ratolesť pred kojením a po kojení, prípadne si odsať mlieko na kŕmenie. Mamička tak bude mať lepšiu predstavu o tom, aký objem má jedna porcia materského mlieka. Spočiatku sa odporúča dojčiť každé tri hodiny, neskôr sa môže prejsť do pozvoľnejšieho režimu. Len pre kontrolu je dobré vedieť, že mnohí pediatri sa riadia výpočtom podľa aktuálnej váhy dieťatka, na základe čoho vedia vypočítať celkovú dávku mlieka na deň. V prvom polroku dieťatka je to 150 ml/kg jeho telesnej hmotnosti, v druhej polovici roka je celková potreba tekutín nižšia, a to asi 120 ml/kg telesnej hmotnosti. Príklad – ak má dieťatko 4 mesiace a váži 5 kg, vynásobte jeho váhu 150 ml a výsledkom je celková dávka mlieka na deň, čiže 750 ml za deň. Ak má interval jedenia každé tri hodiny, tak je to 8 dávok za deň, a teda 750 ml vydelíte 8, čo predstavuje zhruba 94 ml na jedno kŕmenie. Aby sa nezabudlo, ak je dieťa na príkrmoch, je potrebné do dennej dávky započítať aj tie.
Dieťa na mliečnej výžive
V zásade ide o veľmi podobný režim ako pri dieťatku dojčenom materským mliekom, ak chceme vedieť koľko dať dávok, no je možné riadiť sa aj odporúčaním výrobcu daného mlieka. Jeden veľký rozdiel sa týka príkrmov. Kým pri dojčenom dieťatku sa začína od ukončeného 6. mesiaca, v tomto prípade sa začína už skôr, a to od ukončeného 4. mesiaca. Je potrebné zohľadniť potreby pre špecifické dieťatko, napríklad či ide o stravníka na dietetickej potrave, čiže či nekonzumuje antirefluxné, hypoalergénne či inak upravené mlieko. O to viac treba opatrnosti pri zavádzaní príkrmov.
Začíname s príkrmom
Zavádzanie prikrmovania má byť postupné – radšej pomalšie, ako by sa dieťatko vystavilo zbytočnému riziku možnej alergie. Začína sa vždy s jednoduchými príkrmami, aby sa vedeli odpozorovať reakcie detského organizmu na danú potravinu. Možno ste aj vy počuli od niekoho, že dieťatko by sa malo vyhýbať konzumácii ovocia čo najdlhšie, no nie je to vôbec opodstatnené. Mnohí pediatri naopak odporúčajú, aby bol režim pokrmov v rámci možností čo najpestrejší. Ak dieťatku nebude chutiť zelenina, nezavrhne ju nadobro kvôli ovociu, no nájde si k nej časom svoju cestu a navykne si na ňu postupne. Spočiatku sa bábätku podáva niekoľko lyžičiek zeleninového príkrmu pred mliečnou stravou, a potom sa množstvo deň po dni zvyšuje. Je na rodičoch, či budú pripravovať domáce príkrmy, alebo zvolia cestu kupovaných príkrmov. V dnešnej dobe je na výber z množstva značiek, pričom mnohé sú v bio kvalite.
Príprava príkrmov
Nejde o žiadnu zložitú vedu. Na začiatok sa odporúča konzumovať napríklad mrkvičku. Očistenú a umytú mrkvu dáme variť v dojčenskej vode až kým nezmäkne, odstavíme, necháme vychladnúť na prijateľnú teplotu, roztlačíme vidličkou a prepasírujeme cez sitko. Prebytočnú vodu, v ktorej sa mrkva varila, primiešame podľa potreby, aby jedlo nebolo príliš husté ani príliš riedke. A podobne postupujeme aj pri príprave inej zeleniny alebo ovocia, samozrejme bez pridania soli, cukru či akýchkoľvek ochucovadiel. Je dobré si pozrieť recepty ostrieľaných mamičiek, internet ich ponúka množstvo. Je totiž dobré vedieť, či ovocie alebo zeleninu variť aj so šupkou a podobne. Do pol roka dieťaťa sa v rámci zeleniny odporúča mrkva, zemiak, špenát, tekvica, brokolica, batat a z ovocia jabĺčko, banán, hruška, marhuľa, broskyňa aj slivka. Postupne sa do polievok aj zeleninových pokrmov pridáva čajová lyžička krupice (od uk. 5 mesiaca), aby si dieťa postupne začalo zvykať na obilniny.
Motivujte drobca
Možno to bude znieť vtipne, ale aj mamina či ocino do istej miery zodpovedajú za to, či drobcovi chutí taká či onaká zelenina alebo ovocie. Je dôležité, aby bolo dieťatko podvedome motivované a nabádané k tomu, že práve ide konzumovať tú najlepšiu dobrotu na svete (aj keď si to možno rodičia nemyslia). Vytvorí si tak pozitívny vzťah a možno prekvapí aj tým, že zje špenát do poslednej lyžičky. Veď také obyčajné „mňáááááám“ od maminky vie byť niekedy doslova čarovné.