Sexuálny život po pôrode

Autor článku: Andrea Machálková, psychologička

Páry väčšinou prvé roky vo vzťahu neriešia žiadne, alebo len minimálne sexuálne problémy. Užívajú si sexuálne radovánky na rôznych miestach a experimentujú. Sex začne byť naliehavá téma práve v období tehotenstva a po pôrode. Ako to bude prebiehať? A ako môžu riešiť problémy, ktoré sa objavia ? Ľudia sa hanbia chodiť k psychológom a sexuológom a nedostatok nápomocnej literatúry problémy môže len zhoršiť. Najprv je vôbec dobré porozumieť, čo sa v čase po pôrode v partneroch odohráva, a tak prísť na spoločné riešenie.

Čím všetkým si žena prechádza po pôrode?

Vaginálne zmeny. Väčšinou sú dočasné a je potrebné mať dostatok trpezlivosti so svojím telom. Prešlo veľkými zmenami, ktoré trvali niekoľko mesiacov. Doprajte mu dostatok odpočinku a neponáhľajte sa. Tieto zmeny sú individuálne. Niektoré ženy nezaznamenajú vôbec žiadne, u iných dôjde k rozšíreniu pošvy, strate elasticity. Tento problém sa dá riešiť známymi Kegelovými cvikmi. U iných žien dochádza k strate lubrikácie, pričom k postupnému procesu môže dochádzať aj v priebehu menopauzy. V tomto prípade je vodné investovať do lubrikačných gélov.
Popôrodné poranenia. Aby ste sa im vyhli, odporúča sa pripraviť sa na pôrod masážou hrádze či cvičiť s nafukovacím balónikom (okorení to aj sexuálny život). Ak predsa len k poraneniu či epiziotómii dôjde, je nutné dať telu dostatok času na zahojenie.
Estetické zmeny. Telo po pôrode nevyzerá tak ako pre ním. Pre ženy nastáva druhé obdobie (prvé bolo v puberte), kedy sa znovu musia naučiť mať radi samy seba, prijať sa. So svojou postavou samozrejme môžete začať robiť zmeny (napr. cvičiť). Odporúčam partnera na tieto zmeny pripraviť a tiež, čo je ešte lepšie, nájsť si takého, ktorý je schopný zmeny ženského tela akceptovať a nájsť v nich zaľúbenie.
Je dôležité, aby partner pochopil, s čím sa žena musí vyrovnať a prečo sa cíti, ako sa cíti, napr. sa hanbí.

V ženskom tele nájdeme okrem estrogénu a progesterónu aj mužský hormón testosterón. A u mužov sa v menšom množstve vyskytujú ženské hormóny. V priebehu tehotenstva, po pôrode, ale aj každý mesačný cyklus dochádza k ich kolísaniu. Je ale dôležité vedieť, že všetky hrajú kľúčovú úlohu v sexuálnom živote. Jeden zo známych hormónov – prolaktín, ktorý sa uvoľňuje počas dojčenia, a práve on je príčinou zníženej chute na sex, sa predsa v priebehu pohlavného aktu vylučuje. Dôležité je jeho vylúčené množstvo. Ak žena dojčí, jeho produkcia sa mnohonásobne zvyšuje. A vysoká hladina prolaktínu, bohužiaľ, chuť na sex znižuje. Má však tiež ochrannú funkciu. Je dobré, aby mala žena v prvých mesiacoch po pôrode menšiu chuť na sex, pretože ju to chráni pred ďalším tehotenstvom. Telo vo väčšine prípadov nie je pripravené a zahojené, ďalšie skoré tehotenstvo by mohlo byť komplikované. Hormóny estrogén a progesterón sa tiež podieľajú na sexuálnom apetíte. A nielen na ňom. Ovplyvňujú menštruáciu, plodnosť, vitalitu, a iné. Ženy, ktoré majú vyššiu hladinu testosterónu, majú všeobecne väčšiu chuť na sex, a to aj po pôrode. Bohužiaľ takých veľa nie je. Dôležité je vedieť, že príliš vysoké a príliš nízke hladiny estrogénu a progesterónu vedú k zníženiu libida. A k ich zníženiu dochádza práve po pôrode.

Nezúfajte, biológia nemusí zvíťaziť

Hormóny sú jedna vec a ich produkciu, ak nechcete do tela zasahovať tabletkami, nemožno ovplyvniť. Potrebujú svoj čas. Ženy sú z pohľadu mužov komplikované bytosti a na to, aby mali pohlavný styk sa potrebujú cítiť milované, v pohode a prijaté. Je preto na vás, ženy, začať milovať svoje telo so všetkými zmenami, ktorými prešlo. Táto úloha prijatia samej seba je náročná a vyžaduje istú mieru zrelosti. Rovnako by sa aj muž mal začať pozerať na svoju ženu kontinuálne. Je potrebné prijať fakt, že sa mení aj jej telo a ako dvadsaťročná už vyzerať nebude. Buďte preto vy aj vaša žena tolerantní a objavujte toto nové obdobie ako obohacujúce.

Odpočinok a psychická pohoda. Je to tak či dieťa máte, alebo nie, práca a starosti vyčerpávajú a sú to tiež najväčší zabijaci sexuálneho života. Nie dieťa, ale únava a starosti. Ak je to možné, skúste si občas dohovoriť stráženie dieťaťa a urobte si večer len pre seba. Alebo využite chvíľu, kedy dieťa spí. Ráno má človek väčšinou viac energie než večer. Určitá spontánnosť a možnosť sexu na rôznych miestach v byte sa s deťmi vytratí, je treba túto skutočnosť prijať. Je vhodné stanoviť si priority. Muži, pomáhajte svojim ženám, prejavujte im a aj dieťaťu dostatok pozornosti, pomôžte im, ak je to možné. Ona to iste ocení a odmení sa vám bohatším sexuálnym životom.

A hlavne, my ženy, robíme jednu veľkú chybu. Pôrodom sa stávame matkami a prestávame byť partnerkami. Oslovovanie partnera tatko či partnerku mamou, je tabu. Nedocielime tým väčšiu rodinnú atmosféru ani intimitu, ale to, že nás tak partner bude vnímať. Muži majú často zábrany spať s matkou svojho dieťaťa. Problém zníženého libida sa teda netýka len žien. Takže ženy, ak chcete váš vzťah ďalej budovať, prišla vám do života nová fáza. Získavate novú rolu, ale nezabudnite, prečo ste do vzťahu išli a s kým. Buďte mužovou partnerkou, zvodnou sekretárkou či tou zradnou potvorou, ktorá ho chce dostať len do postele. Ukážte mu, že ste stále sexuálna bytosť a nielen asexuálna mamina.

Na záver ešte dodám pár informácií. Záleží len a len na vás, kedy začnete po pôrode sexuálne žiť. Štandardne sa odporúča počkať 6 týždňov, ale poznáme ženy, ktorým sa rany zahojili skôr a boli ochotné a pripravené znovu pohlavne žiť už pár týždňov po pôrode. Nezabúdajte tiež na antikoncepciu. Aj keby ste si priali hneď ďalšie dieťa, je vhodné počkať aspoň rok, než sa vy aj vaše telo zotaví. Muži, buďte k ženám vnímaví a pozorní. Tým, že svojej drahej polovičke pomôžete, nezískate len odpočinutejšiu ženu s väčšou chuťou na sex, ale pomôžete aj medzi vami vytvoriť silnejšie puto. A ženy, majte sa rady, prijmite zmeny vo vašom živote. Inak to ani nejde, ak sa chcete cítiť spokojné. Láska k sebe samej je naozaj jeden z kľúčov spokojného (nielen sexuálneho) života. A aj keď je narodenie dieťaťa veľká a krásna udalosť, nezabúdajte, že ste nielen matka, ale aj partnerka, manželka.

 

Autor článku: Andrea Machálková, psychologička, hlavné zameranie manželské poradenstvo a sexuológia