Chovatelia, buďte pripravení: repelencia je prvým krokom pri prevencii pred nákazou parazitmi

Vnútorné aj vonkajšie parazity psov a mačiek sú nepríjemný problém, ktorý sa týka každého zvieraťa a takisto jeho chovateľa. Slováci sú známi svojou záľubou v chovateľstve, čo potvrdil aj aktuálny prieskum spoločnosti GfK , ktorého výsledky hovoria, že 37 % domácností v SR má psa, 19 % mačku a 12 % má psa aj mačku zároveň. Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 84 % majiteľov psov a mačiek má povedomie o tom, že sa niektoré ochorenia môžu prenášať zo zvierat na človeka. Aj preto je dôležité domácich miláčikov chrániť pred parazitmi, pričom záleží aj na výbere vhodného prípravku. Podľa prieskumu medzi chovateľmi by si 94 % z nich vybralo repelentný prípravok, čiže taký, pri ktorom parazit zahynie bez toho, aby sa prisal. A 89 % domácností by zmenilo teraz kupovaný produkt v prospech repelentného produktu.

Chovateľ psov alebo mačiek? Ktorý z nich je zodpovednejší?

Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že chovatelia psov sú trošku zodpovednejší ako chovatelia mačiek.

89 % domácností so psom používa produkty proti vnútorným aj vonkajším parazitom. V domácnostiach s mačkami používa produkty proti vnútorným a vonkajším parazitom 74 % domácností. Z tých, čo kupujú: 79 % majiteľov psa alebo mačky kupuje produkty proti vonkajším parazitom preventívne. Proti vnútorným parazitom kupuje 91 % majiteľov psa alebo mačky produkty, aj keď neriešia akútny problém zvieraťa.

Repelencia je prvým krokom pri prevencii pred nákazou parazitmi

Chovatelia majú v dnešnej dobe na výber z množstva prípravkov určených na ochranu zvierat pred kliešťami, blchami a ďalšími vonkajšími parazitmi. A orientovať sa v takej širokej ponuke nemusí byť vždy jednoduché. „Jedinou správnou a účinnou prevenciou je správne používanie antiparazitík. Tu sa ponúkajú dve odporúčané riešenia. Jednou možnosťou je použitie obojkov s dlhodobou účinnosťou, napr. Foresto pre psov a mačky. Tento obojok odpudzuje a zabíja kliešte a hubí blchy až 8 mesiacov. Druhou možnosťou je pravidelná aplikácia tzv. spot-on prípravku – roztok na kožu, napr. pipety Advantix, ktorá je určená len pre psov (pre mačky je toxická). Advantix má smrtiací a repelentný účinok proti kliešťom a repelentný proti komárom, kútovkám a bodavým muchám. Naviac hubí blchy. Je nutné jeho aplikáciu pravidelne opakovať každý mesiac. Oba preparáty vykazujú okrem antiparazitického účinku aj repelentný účinok. Prípravky teda kliešte zabíjajú ešte skôr, ako sa stihnú prisať, a nedôjde tak k prenosu niektorého z nebezpečných ochorení,“ zhrnul možnosti prevencie s repelentným účinkom MVDr. Pavol Valašek z veterinárnej kliniky pre malé zvieratá VetPoint.

Blchy a kliešte sú celoročný problém, ktorý prináša komplikácie zvieratám aj ľuďom

Jedným z najznámejších vonkajších parazitov je kliešť, ktorý môže svoju obeť nakaziť lymskou boreliózou, babeziózou a ehrlichiózou. Ide o závažné ochorenia, a preto je dôležité dbať na to, aby kliešť nemal najmenšiu šancu sa prisať. Ľudia sa pred kliešťami bránia aplikáciou repelentu a v špeciálnej forme by ho mali dopriať aj svojmu psovi či mačke. Ideálnou voľbou sú teda prípravky s repelentným účinkom, ktoré zabraňujú prisatiu kliešťa, a tak aj nákaze jednou z vyššie zmieňovaných chorôb. Ďalším spomedzi nebezpečných parazitov psov aj mačiek je blcha. Blchy kladú svoje vajíčka do zvieracej srsti, tie potom vo väčšine prípadov vypadnú a dostávajú sa tak do okolia zvieraťa. Celkovo sa len 5 % týchto parazitov vyskytuje v srsti zvieraťa, zvyšných 95 % bĺch žije v zvieracích pelechoch, na kobercoch či v sedačkách v obývačke. Blchy môžu prenášať rôzne vírusové aj bakteriálne ochorenia a väčšina zvierat takisto trpí alergiou na uhryznutie blchou, ktorá sa prejavuje intenzívnym svrbením. Blcha môže jednoducho preskočiť na človeka, a aj preto je dôležité riešiť u psov a mačiek prevenciu pred blchami. Okrem týchto nepríjemností je blcha takisto medzihostiteľom ďalšieho parazita – pásomnice. Tým je prenos tohto vnútorného parazita pomerne jednoduchý, a to doslova „jedným skokom“. Dôležité je psov aj mačky chrániť nielen pred pásomnicami, ale aj pred ostatnými vnútornými parazitmi, ako sú napríklad machovce, tenkohlavce alebo škrkavky, a to odčervovaním.

Zabehnutá prax odčervovania dvakrát ročne… je veľký omyl!

Prieskum spoločnosti GfK poukázal na to, že až 74 % chovateľov si myslí, že odčervujú domáceho miláčika správne, teda dostatočne často. Realita je však iná. Až 29 % majiteľov odčervuje svojich miláčikov len dvakrát ročne, čo je absolútne nedostatočné. Len 27 % majiteľov odčervuje svojich miláčikov správne, teda štyrikrát za rok. „Rad produktov Drontal je určený na liečbu parazitických infekcií vyvolaných oblými a plochými červami, ktoré môžu trápiť každého psa aj mačku. Pre šteniatka je určená perorálna suspenzia Drontal Junior, ktorá sa aplikuje podľa danej schémy. Pre dospelých psov sú v ponuke chutné odčervovacie tablety Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety a pre veľké plemená psov Drontal PLUS flavour 35 kg. Tieto dva lieky z radu Drontal navyše pomáhajú pri potlačení infekcií vyvolaných prvokmi Giardia,“ opisuje možnosti odčervovania MVDr. Valašek a ďalej pripomína, že dospelé zvieratá je potrebné odčervovať pravidelne aspoň raz za 3 mesiace. „Mačiatkam a dospelým mačkám je možné podávať špeciálne tvarované Drontal tablety, ktoré zviera účinne zbavia pásomníc, škrkaviek aj machovcov,“ dopĺňa veterinár Valašek.

Ďalšie zaujímavé informácie o možnostiach prevencie psov a mačiek pred parazitmi nájdete na: www.animalhealth.bayer.sk  a na YouTube kanále Bayer pre zdravých maznáčikov.