Otcovstvo je pre muža jeden z dôležitých míľnikov na jeho ceste životom a veľa mužov definitívne mentálne dozrie až vtedy, keď naučia svoju ratolesť bicyklovať, strieľať zo vzduchovky, prípadne prvýkrát idú spolu do nákupného centra pre domácich kutilov. Podľa mnohých teórií úloha otca začína až vtedy, keď je dieťa schopné chodiť a trocha rozprávať, iné teórie dokonca tvrdia, že otcovstvo začína vo chvíli, keď dieťa prestane nosiť plienku. Áno, až vtedy je vhodné, aby sa o výchovu dieťaťa začal starať aj muž a nič netušiacej ratolesti predviedol, čo sa sám v živote naučil: napríklad založiť oheň, vymeniť žiarovku či vyliezť na strom.
Sú však situácie, ktorým sa pri výchove dieťaťa nedá vyhnúť a pre muža predstavujú zážitok horší ako vytrhávanie chlpov z nosa. Tu je niekoľko z nich, aj s návodom, ako ich zvládnuť bez toho, aby ste sa zbláznili vy, vaša manželka alebo deti.
Detská narodeninová oslava
Boli časy, kedy sa narodeniny ratolesti oslávili v úzkom rodinnom kruhu a bolo to vybavené. Dnes mnohé matky organizujú bombastické oslavy, na ktoré pozvú celú škôlku a argument, prečo tak robia, je tento: „Nech sa náš Jožko socializuje, aspoň z neho nebude taký mumák, ako je z teba, miláčik.“ Socializácia potom vyzerá nasledovne: plný byt, dom či záhrada cudzích detí vo veku od 1 do 6 rokov, ktoré sa naháňajú a vrieskajú takmer bez prestávky, nalievajú sa sladkými nápojmi, napchávajú sladkosťami alebo čipsami a robia škodu, kam len vkročia. K nim treba prirátať plno cudzích rodičov či starých rodičov, ktorí svoje dieťa na oslavu práve priviezli alebo ho vlečú domov.
Čo tu však bude robiť muž? Otec oslávenca či oslávenkyne? Vedzte, že muž je na takýchto oslavách potrebný ako vešiak v predsieni či rohožka pred dverami. Či tam je, alebo nie je, nikto si ho nevšíma a nikoho ani nezaujíma.
Ak máte citlivú a submisívnu povahu alebo ste pod papučou, určite svojej manželke sľúbite pomoc pri organizácii detskej narodeninovej oslavy (DNO). Váš osud je tak spečatený a k zábavným atrakciám, ktoré nakúpila vaša manželka (balóniky, konfety, atď.), pribudnete aj vy a smiať sa na vás budú nielen deti, ale predovšetkým hosťujúce manželky, ktoré budú hovoriť: „On je taký milý, ale úplne nemožný!“
Čo má robiť muž na DNO? Akú úlohu má prijať, aby nestratil dôstojnosť?
Prvá možnosť: len čo sa priblíži termín a manželka prvýkrát vysloví spojenie DNO, muž si zoberie voľno a na celý deň zmizne z dosahu. Vráti sa večer, kedy bude dom či byt už prázdny, všade bude upratané, deti v posteli a manželka polomŕtva na gauči. „Ako bolo drahá?“ spýta sa, čím dá najavo záujem, ale zároveň aj to, že nečaká na odpoveď.
Druhá možnosť: V deň oslavy sa muž zamkne vo svojej pracovni (dielni či garáži, prinajhoršom v pivnici) opevní sa tam a nereaguje na nič, neotvára ani nekomunikuje. Dôležité je, aby mal čo piť a jesť a pripojenie na internet a káblovú televíziu. Takto vybavený prežije aj 5 DNO za sebou a von vyjde až vtedy, keď vonku nastane úplné ticho a manželka leží polomŕtva.
Tretia možnosť: Muž si nepripravil únikové možnosti a ani sa nemá kam skryť. Uniknúť pred DNO už môže len tak, že sa zamaskuje za deda Mráza, medveďa či iné zábavné zviera (kostýmov je dosť) a takto bude blúdiť po DNO. Výhodou je to, že ho nikto nespozná a nikto mu nedá žiadnu ponižujúcu prácu („Anička od susedov sa povrackala v kúpeľni miláčik, mohol by si to utrieť, ja to nestíham, si zlatý, kto si ešte dá ananásovú bublaninu?“ Nevýhodou je to, že muž musí v kostýme vydržať až do konca, ak si neurobil zásobu, tak o hlade a smäde. Výhodou je to, že ako taký môže nerušene popíjať alkoholické nápoje (samozrejme, potajomky), pretože obrovský potácajúci sa plyšový medveď nebude nápadný ani podozrivý, ak nevyjde na ulicu, alebo si neprivolá taxík.
[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Dušan Taragel