Ako na dovolenku s deťmi

Dovolenka s deťmi pri dovolenke

Prázdniny

Ak ste mamička pracujúca ako ja, určite Vás trápi otázka, ako zabezpečiť deti počas letných prázdnin.

Jednou variantou sú starí rodičia, letné tábory, mestské tábory, pri menších deťoch škôlka, ktorá funguje v režime „pozbierané deti z druhých škôlok“.

Na čo by som chcela mamičky a oteckov upozorniť,  je bezpečnosť detí. Neberme ju na ľahkú váhu, buďme zodpovední, nebezpečenstvo číha aj tam, kde by sme ho čakali najmenej.

Moja dcérka nastúpila ako 3 ročná do kolektívu škôlky.  S kolektívom sa zvýšila aj chorobnosť a časté vynechávanie, branie antibiotík, nechutenstvo, a neustáli kolotoč:  škôlka, choroba, škôlka , choroba. Verím, že leto nám dá šancu na zvýšenie si imunity a radi by sme navštívili naše veľhory a aj more.

Dovolenka pri mori

Odporúčam pri malých detičkách cestu autom k moru cez noc, kedy spinkajú a mi sa môžeme plne venovať riadeniu.

Naše obľúbené destinácie sú Taliansko lokalita Bibione, Lido di Jesolo a okolie. Chodili sme sem aj so synom , keď bol ako 2 ročný.

More nie je najčistejšie, čo spôsobuje aj piesková pláž, ale je plytké, voda tým pádom teplejšia, rýchlejšie sa prehreje. Piesok je raj pre deti, stačia formičky, lopatka – prehrajú sa dlhý čas.

Mamičky pozor, cez obed od 11 do 15 hod. sa neodporúča byť s deťmi na slnku. Radšej si dajte poobedný spánok a vychutnajte si pláž a more v dopoludňajších a odpoludňajších  hodinách. Odporúčam vziať si osvedčené opaľovacie prípravky pre deti s maximálnym ochranným faktorom. 1 faktor = 2 minúty na slnku. Zrátajte faktory a vyjde čas, počas ktorého Vás a Vaše deti opaľovací krém chráni.

Samozrejmosťou je  pokrývka na hlave, slnečné okuliare,  pre deti kúpací overal alebo plavky.  Na pláži nesmú byť deti bez plaviek (oblasť Bibione).

Na dopĺňanie tekutín nezabúdame a núkame deťom piť, ak keď nie sú smädné. Ideálne detská voda, alebo prírodné šťavy riedené s vodou v pomere 50:50.

Ďalšou nepostrádateľnou vecou na pláži je slnečník, alebo plážový stan. Bez nich na pláž s deťmi  asi nechoďte!

Do cestovnej výbavy nezabudnite pribaliť repelenty proti komárom a základnú lekárničku (poradia v lekárni).

Čo sa týka celodenných výletov po pamiatkach, kultúre, treba zvážiť, či to Vaše dieťa zvládne, alebo nie. Nezabúdať mať vždy dostatok tekutín a v prípade prehriatia aj namočenú vreckovku a dieťa ňou chladiť.

Strava. V lete a v zahraničí, keď berieme do úvahy Európu je strava podobná slovenskej. Ale mamičky, dajte pozor na skríženú alergiu. Čo to je?  Vaše dieťa pri slnení, kúpaní pri mori a konzumácii niektorej zeleniny (napr. rajčiaky, paprika) a ovocia môže reagovať silnejšie a vyhádzať sa. Je to nepríjemné pre dieťa a znepríjemní to dovolenku aj Vám rodičom. Nezanedbajte to a poraďte sa s lekárom.

V neposlednej rade, na čo treba myslieť a mať je cestovný pas dieťaťa, samozrejme platný!!!!  Pri malých deťoch sa vydáva platnosť len na 2 roky. Skontrolujte si platnosť pasu  v dostatočnom časovom predstihu. Na vydanie pasu je čakacia doba 30 dní. Dá sa aj rýchlejšie, len si priplatíte.

Cestovné poistenie má tiež svoje opodstatnenie,  obetovať €  a poistiť sa, sa určite vyplatí viac, ako si hradiť v plnej výške liečbu, či už pri nešťastnom páde alebo chorobe.

Vždy je dobré mať kreditnú kartu so sebou, človek nikdy nevie čo sa môže vyskytnúť. Hotovosť je samozrejmosť.

Dávajte si pozor na svoje veci, hotel, apartmán uzamykajte a nezabúdajte pri odchode zavrieť okná, balkón, terasu ( aj tu sú zlodeji, tak im nedajte šancu).Nenoste na dovolenku hodnotné veci, šperky, bolo by  Vám ľúto, ak ich stratíte.

Naučte sa základné slovíčka krajiny, do ktorej vstupujete, pridajte úsmev, prípadne AJ, NJ, RJ, dá sa dorozumieť.

Oblečenia brať moc nemusíte, ale pri deťoch treba zobrať aj niečo hrubšie, na večer od mora fúka, ale aj počasie nie je vždy ideálne,  treba byť pripravený.

Ak cestujete autom, skontrolujte si automobil či je v poriadku a aj poistenie PZP a nezabudnite vziať zelenú kartu ( slúži pri zahraničnej kontrole políciou  + sa ňou preukážete  v prípade nehody)

Ak Vám moje tipy aspoň trochu pomohli, som rada, želám príjemné strávené leto v kruhu najbližších, nabudúce Vám  napíšem, na čo treba myslieť pri dovolenke na horách.

Pekné leto.

Autorka: Tatiana Fuleková