(NE)BRAŤ DIEŤA NA DOVOLENKU?

dieťa dovolenka
dieťa dovolenka

Asi každý rodič si pred dovolenkou položí otázku: “Brať, či nebrať dieťa s nami?” Samozrejme pokiaľ má dosť odvahy nechať dieťa bez “seba” (je veľa mamičiek, ktoré si myslia, že len ony samy sa vedia najlepšie postarať o svojho drobca a nikto iný! Čo našťastie nie je môj prípad 🙂 Ak chcete absolvovať dovolenku bez dieťatka, dôležité je mať dostatočne chápavých rodičov alebo svokrovcov, ktorí dieťa postrážia alebo nájsť nejakú inú rozumnú možnosť, kde dieťa ostane (väčšie môže ísť napr. do tábora). Ale nebudeme riešiť puberťákov. Tí už často s rodičmi na dovolenku ani nechcú. Bavme sa o deťoch do 3 rokov a vráťme sa k položenej otázke. Odpoveď na ňu závisí od mnohých skutočností. Dôležitý je už spomínaný vek dieťaťa, spôsob dopravy, miesto a účel dovolenky a mnoho iných faktorov.

Minulé leto sme sa vďaka zarábajúcemu manželovi a príspevku rodičov dostali na dovolenku. Bolo to také rozhodnutie na poslednú chvíľu, takže som ani na chvíľu nerozmýšľala, či Terezka (vtedy mala asi 1,5 roka) pôjde s nami. Brala som to ako samozrejmosť. Asi preto, že som s ňou doma 24 hodín denne. Mamičky na materskej to veľmi dobre poznajú … Manžel šiel k moru prvýkrát, tak sme chceli aby šla aj malá, že sa tam už možno tak skoro nedostaneme a predsa všetci vieme aké je more zdravé 🙂

Išli sme letecky = dieťa do 2 rokov bez nároku na miesto za nejaký smiešny peniaz, no nevyuži to. Lenže naša Terezka má 2 roky a vyzerá na 4. Takže keby sme nemali cestou tam aj späť pri sebe voľné miesto, cesta by bola pre manžela (meria cez 190cm) maximálne nepohodlná. Takže rodičia zvážte, či nepočkať kým bude mať aspoň 3 roky. Iný spôsob dopravy som si nevedela predstaviť. Autobusom som cestovala do Bulharska a samej mi bolo dlho a nepohodlne. A to som ešte nemala Terezku. Možno sme ešte uvažovali nad autom, ale čo ak sa dostanete do zápchy alebo sa niečo pokazí, náhoda je blbec. A ostať niekde vysieť v horúčkach s malým dieťaťom, asi nie veľmi lákavá predstava …

V tom čase sme sa ešte nezaobišli bez plienok, takže v batožine dosť významná položka, plus plienky na plávanie. K tomu veľaaaaa mlieka (ešteže vymysleli umelé). Viem, niekto povie, veď to sa dá kúpiť aj tam, no viem ja kde bude obchod? A klasické kravské mlieko v Grécku malo akúsi inú chuť. Popri tom všetkom sme nevedeli, že kočiar môže cestovať lietadlom s nami úplne zadarmo. Mamičky, pamätajte na to, lebo možno nebudete mať také šťastie ako my a nebudete ho mať na recepcii k dispozícii zdarma. Čo sme tiež nevedeli a očividne ani naša delegátka, ktorá sa na mňa akosi divne pozrela keď som sa jej spýtala, či ten kočiar pri recepcii si môžeme požičať. Takže pýtajte sa veľa a ak neviete jazyk, rukami a nohami to pôjde 🙂

Dôležitá je aj vzdialenosť ubytovania od pláže. Ono sa to nezdá, ale malé dieťa si vyžaduje vziať so sebou na pláž toho viac a cez obed, keď poriadne páli, ho nenecháte na pláži. A keď nie je k dispozícii kočiar a treba vám ísť 2 krát denne kilometer tam a kilometer späť, tak si dobre rozmyslíte, či radšej neostanete v hotelovom bazéne. 🙂 Nevravím, že je tam zle, ale bazény predsa máme aj tu.

Čo sa týka stravy, jednoznačne all inclusive. Neviem si predstaviť, že by som pri tom všetkom ešte varila. Takže problém so stravou a pitím nám odpadol a Terezka si tam tiež vždy niečo vybrala.

Ak si predstavujete svoju dovolenku ako dovolenku plnú výletov, tak vás sklamem. S malým človiečikom si toho veľa plánovať nemôžete (nás zaskočili ovčie kiahne), ale 2 – 3 výlety (nie dlhé) sa zvládnuť dajú. Dokonca sme zvládli aj miestnu autobusovú dopravu a večerný vyhliadkový vláčik, aj keď miestami už očká klipkali (aspoň tu sme ocenili, že naša malá večer nechce skoro spať).

Ešte by som sa tu mohla dlho rozpisovať, ale radšej to už len zhrniem. Počas našej dovolenky som párkrát (hlavne keď malá zlostila) povedala, že nabudúce bez Terezky alebo s babkou, čo ju bude strážiť občas. Ale keď pôjdeme toto leto na dovolenku, tak určite s Terezkou. Vďaka nej máme krajšie foto, zažili sme viac srandy a nemali sme úpal od dlhého pobytu na slnku 🙂 Ak sa aj vy chystáte niekam s malým drobcom, nezabudnite hlavne na kočiarik, zabezpečiť si tam stravu (aby ste oddýchli aj od varenia) a neplánovať toho veľa, aby ste neboli sklamané, čo všetko ste nestihli. Na dovolenku sa predsa ide oddýchnuť. Tak si užívajte blízkosť manžela, ktorý nemusí do práce a nefalšovaný úsmev a radosť vášho dieťatka … Tak čo, beriete ho so sebou?

PS: S manželom si môžete spraviť kedykoľvek pekný víkend na Slovensku (bez drobca) 🙂

Autorka: Petra Paľová