Ako rozpoznať príznaky a ako chorobu odlíšiť od bežných infekcií?
Meningokok (Neisseria meningitidis) sa prenáša len medzi ľuďmi úzkym kontaktom, kvapôčkovou infekciou. Baktérie často prežívajú u ľudí aj niekoľko mesiacov bez príznakov a nespôsobujú žiadne ochorenia. V prípade oslabenia imunitného systému však môžu znenazdajky zaútočiť. Veľa pacientov uvádza, že pred prepuknutím ochorenia mali veľa práce, stres alebo prežívali niečo, čo ich fyzicky oslabilo.
Nebezpečná baktéria
Meningokok cirkuluje v populácii a podľa odhadov 4 až 35 % zdravých dospelých ľudí sú bacilonosiči. Bacilonosičov pred prepuknutím ochorenia chráni vlastný imunitný systém a choroba u nich neprepukne. Také šťastie ale nemusia mať oslabení jedinci a môže dojsť k prepuknutiu ochorenia – nielen k zápalu mozgových blán, ale aj k otrave krvi. Ochorenie má v prvých hodinách príznaky, ktoré môžu signalizovať mnohé ochorenia, preto je ťažko rozpoznateľné. Postupuje veľmi rýchlo a je veľmi agresívne. Prakticky v priebehu 24 až 48 hodím môže spôsobiť smrť človeka. Preto je okamžitá liečba mimoriadne dôležitá. Najviac ohrozené sú deti, dospievajúci, ľudia žijúci v komunitách, kde je v priestore nahromadených veľa osôb a dochádza k úzkemu kontaktu a cestovatelia. Asi štvrtine pacientom, ktorí prekonajú ochorenie, zostanú trvalé neurologické následky.
Základné príznaky ochorenia
[quote_box_center]
- Prudký nástup teplotu
- Silné bolesti hlavy
- Vracanie, kŕče, hnačka
- Svetloplachosť, zmätenosť
- Poruchy vedomia
- Mdloby a bezvedomie
- Stuhnutie šije
- U bábätiek vyklenutie fontanely
- Vytváranie podkožných krvných fliačikov
[/quote_box_center]
Zvoľte prevenciu
Účinnou prevenciou meningokokovej nákazy je očkovanie. Na trhu je k dispozícii niekoľko vakcín proti rôznym sérotypom meningokokov. O tom, ktorá vakcína je pre vás najvhodnejšia, sa poraďte so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav. Očkovanie proti meningokokom nie je povinné a pacient si ho hradí sám.