MÔŽU SI MASÁŽE DOPRIAŤ AJ MAMIČKY PO PÔRODE?
Áno, len treba vedieť ako a kedy. Určite masáž pomáha psychicky aj fyzicky, odbúrava popôrodný stres a uvoľňuje napnuté svaly. Ak už môže mamička bez bolestí sedieť, tak v tejto polohe masážou uvoľňujeme krčnú chrbticu a robíme aj masáž chrbta. Krčnú chrbticu môžeme masírovať aj v polohe v ľahu na chrbte, čo už ale vyžaduje zručného a skúseného maséra. V ľahu na chrbte potom masírujeme nohy a môžeme použiť aj reflexnú masáž chodidiel, ktorá účinkuje na celé telo a je veľmi príjemná. Masáž brucha a prsných svalov je v šestonedelí kontraindikovaná, aj keď niektoré alternatívne teórie hovoria, že už asi 5 dní po pôrode jemne rôznymi výživnými krémami môžeme masírovať aj bruško. V momente, kedy čerstvá mamička už môže bez problémov ležať aj na bruchu, môžeme masírovať chrbát a celé telo okrem brucha a hrudníka.
AKÁ MASÁŽ JE VHODNÁ PRE MAMIČKY, KTORÉ POČAS TEHOTENSTVA VIAC PRIBRALI?
Pre ne odpoúrčam lymfodrenážnu masáž, ktorá má aj anticelulitídny účinok. Lymfodrenážnych masáží je viac druhov. Pre zdravých ľudí je to vyhľadávaná relaxačno-regeneračná detoxikačná metóda, najúčinnejšia na rýchle odstránenie únavy. Obľúbená je aj kozmetická lymfodrenáž, ktorá sa aplikuje predovšetkým na tvári, kde odstraňuje rôzne opuchy, vrásky, jazvy, pôsobí na bolesti hlavy a migrény. Nemôžeme zabudnúť ani na športovú a hlavne na klinickú, liečebnú masáž proti opuchom tzv. lymfedémom, kŕčovým žilám, kožným chorobám, následkom úrazov a operácií.
MNOHÉ ŽENY BOJUJÚ S CELULITÍDOU. AJ TU MÔŽE POMÔCŤ VHODNÁ MASÁŽ?
Celulitída je sfi brotizovaná lymfa, stagnuje pod kožou, väčšinou preto, lebo jej v toku bráni veľká vrstva podkožného tuku. Niekedy aj štíhle ženy majú celulitídu, ich lymfa sa dobre nepohybuje z rôznych dôvodov. Na celulitídu pomáha hlavne lymfodrenážna masáž obohatená o tzv. antifi brotické hmaty, ktoré túto sfi brotizovanú lymfu rozbijú a lymfohmaty ju ďalej pohnú. Celulitídu zhoršuje aj dlhodobé pôsobenie chladu na problematické partie ako stehná, zadok a brucho (dôsledok minisukní a holých chrbtov), nedostatok pohybu a veľa chémie v strave. Anticelulitídna masáž vlastne vznikla ako vedľajší účinok lymfodrenážnej masáže. Lymfodrenážna masáž bola vymyslená ako liečebná masáž proti opuchom tzv. lymfedémom. Človek sa môže narodiť s tým, že má menší lymfatický systém a menej lymfatických uzlín. Vtedy je náchylný na lymfatické opuchy. Druhý lymfedém získaný vzniká najčastejšie po operáciách prsníkov, kedy chirurg odoberie aj lymfatické uzliny v podpazuší a lymfa z hornej končatiny nemá kam odtekať. Väčšine pacientiek po tejto operácii opuchne do jedného roka horná končatina. Ak sa to nerieši lymfodrenážnou masážou, môže tento opuch dosiahnuť až gigantické rozmery. Tak isto môže vzniknúť aj opuch dolnej končatiny po rôznych chirurgických zákrokoch, keď sa prerušia lymfatické cievy, alebo po úrazoch. Tu pomôže len lymfodrenážna masáž, ktorá rozprúdi lymfu presne v smere jej toku najskôr do regionálnych miestnych uzlín a potom do tzv.
terminusu, kde sa lymfa vlieva no krvného riečišťa. Tieto uzliny sú nad kľúčnou kosťou.
EXISTUJÚ AJ ŠPECIÁLNE MASÁŽE PRE BUDÚCE MAMIČKY?
Tam je to špecifi cké, pretože tehotná má väčšinou problémy ležať na bruchu, takže masírujeme dolné končatiny a horné končatiny v polohe v ľahu na chrbte, krk v sede a pri masáži chrbta leží masírovaná v tzv. stabilizovanej polohe v ľahu na boku a masér sedí pri masérskom stole na stoličke, alebo stojí pri masérskom stole. Masáž v tehotenstve veľmi dobre uvoľňuje dolné končatiny a hlavne chrbticu, ktorá musí najmä v neskoršom štádiu tehotenstva niesť väčšiu záťaž.
A ČO BÁBÄTKÁ? DÁ SA MASÁŽ PRE NE ROBIŤ AJ DOMA?
Masáž bábätiek, detí a dojčiat má špeciálny názov a to „baby masáž“. Ale v podstate tým, že bábätko kúpeme a umývame už dostáva masáž a mamička o tom ani nevie, že robí masáž. Viacero mamičiek dieťatko natiera olejom a už tiež masíruje. Bábätká sa radi nechávajú hladkať, ale aj to hladkanie by malo byť aspoň trocha odborné, mali by sme ho jemne masírovať v smere dostredivom, v smere od periférie k srdiečku a aj v smere lymfatického rozvodia. Masáž je veľmi jemná, musíme stále sledovať reakciu dieťatka a pri najmenšom zamračení sa, masáž ukončíme. Masáž mu musí byť príjemná.
MASÁŽ JE AJ NEODMYSLITEĽNOU SÚČASŤOU VŠETKÝCH ODTUČŇOVACÍCH POBYTOV, KÚR A DIÉT. PREČO?
Samozrejme, len ňou sa schudnúť nedá, to by sme museli vykonávať veľmi rýchlu, silnú a dráždivú masáž tzv. „masakráž“, pri ktorej by sa masírovaná cítila veľmi nepríjemne a schudol by asi len masér. Masáž účinkuje podľa toho, akým spôsobom sa dáva. Pomalá jemná, ale aj silnejšia (podľa úrovne svalového napätia) uvoľňuje svaly a relaxuje telo aj myseľ. Rýchla, trocha tvrdšia (samozrejme, len po hranicu bolesti, nesmie nikdy bolieť, maximálne môže byť príjemne bolestivá) masáž zlepšuje výživu, prekrvenie a hlavne môže zvýšiť svalový tonus a tým aj kondíciu svalov. Pravidelnou masážou sa odlupuje horná zrohovatená vrstva kože, čím sa čistí pokožka a zlepšuje jej vzhľad. Hlavným spúšťačom chudnutia je už stokrát opakovaná pravda – správna strava, najmä delená a samozrejme, pohyb, hlavne rýchla chôdza, nordic walking a plávanie. Aj keď plávanie je na chudnutie diskutabilné, pretože väčšinou plávame v chladnej vode a telo, aby sa chránilo pred chladom si vytvára malú vrstvičku podkožného tuku. Ale to tiež nie je na škodu, pretože podľa mňa väčšina rozumných mužov má rado ženy s miernou vrstvičkou podkožného tuku a nie vychudnuté a kostnaté modelky.
IBA MASÁŽOU SA SCHUDNÚŤ NEDÁ. JE DÔLEŽITÁ AJ STRAVA?
Odporúčam jesť na raňajky ovsenú kašu zarobenú s vodou, všetky dostupné semienka ako ľanové, sezamové, slnečnicové, dyňové, vlašské orechy, kustovnicu čínsku (hovorí sa jej aj plody dlhovekosti), osladiť medom a ochutiť surovým na drobno nakrájaným ovocím. Zabezpečia prísun vitamínov a minerálov na celý deň. Ak jete mäso, tak na obed 100 g a k tomu 200–300 g zeleniny. Na večeru už len zeleninový šalát.
NIE JE MASÉR AKO MASÉR. AKO POZNÁME DOBRÉHO ODBORNÍKA?
Dobrý masér je vždy čistý, usmievavý a v pozitívnej nálade, robí túto prácu nielen ako živobytie, ale musí ju milovať a brať ju ako poslanie. S klientom počas masáže nekomunikuje, maximálne sa ho opýta, či je všetko v poriadku, či je spokojný s tlakom a či mu nie je počas masáže niečo nepríjemné. Masáž by nemala byť príliš bolestivá, ale zároveň masírovaný nesmie mať pocit, že ho masér len hladká alebo natiera olejom a nedajbože že ho sexuálne obťažuje. Dobrý masér sa pozná aj podľa toho, či sa ďalej vzdeláva. Samozrejme, ani to vám nezaručí, že je výborný masér, to nezaručí ani diplom z vysokej školy fyzioterapie či zdravotnej školy.
AKO TEDA SPOZNAŤ DOBRÉHO MASÉRA?
Najlepšie sú referencie od vašich známych, ktorí toho-ktorého maséra odporučia, ale ani to nie je záruka, každému vyhovuje niečo iné, takže je to najmä na vlastnej skúsenosti. Ak sa masér správa neprofesionálne, alebo sa vám masáž nepáči, môžete ju prerušiť a jednoducho z nej odísť. Reklamačný poriadok platí aj v službách.
[quote_box_center]Ľubomír Masár je bývalý reprezentant Československa v lyžovaní na tráve, niekoľkonásobný majster Československa, víťaz viacerých medzinárodných pretekov a pretekov FIS. Najväčší úspech bolo tretie miesto na Majstrovstvách sveta v rýchlostnom zjazde na trávnych lyžiach v roku 1989. Teraz sa venuje trénerskej činnosti – od roku 2010 je tréner žiackej aj dospeláckej reprezentácie Slovenska v lyžovaní na tráve. Slovensko v osobe Barbary Míkovej je 3-násobným majstrom sveta. Ľubomír Masár bol vyhlásený za trénera roka mládeže za rok 2014, vychoval troch víťazov žiackeho svetového pohára. Jedným z nich je aj jeho syn Adam, ktorý je aj reprezentant Slovenska vo vodnom lyžovaní, Adamov najväčší úspech je účasť vo finále a 11. miesto na ME v Španielsku.[/quote_box_center]
[dropcap type=“1″]F[/dropcap]archív Ľubomír Masár
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Petra Bernasovská
Prečítajte si tiež:
Pigmentové škvrny – hrozia aj vám?
Krásna pleť po celý život