Sezóna ochorení horných alebo dolných dýchacích ciest je práve na vzostupe. Chladnejšie počasie praje prechladnutiam aj vírusom, vďaka čomu sa niektoré domácnosti menia na malé ozdravovne. Našťastie, jestvuje mnoho voľnopredajných liekov ako aj výživových doplnkov, s ktorými sa dá priebeh ochorení zmierniť a vyliečiť. Lenže, čo v prípade, ak ochorie tehotná žena?
Pri bežnom prechladnutí možno hľadáte lieky, ktoré môžete použiť na liečbu príznakov, ako sú kašeľ, bolesť hrdla, prekrvenie, kýchanie a horúčka. Voľnopredajné výrobky, po ktorých bežne siahate bez rozmýšľania, vás teraz môžu pozastaviť, keď ste tehotná alebo dojčíte. Hoci sa nepredpokladá, že by mnohé lieky proti prechladnutiu pri krátkodobom užívaní zvyšovali riziko tehotenstva alebo dojčenia, niektoré lieky môžete uprednostniť pred inými. Pred užívaním akýchkoľvek liekov sa vždy poraďte so svojím lekárom a ak hľadáte informácie o konkrétnej účinnej látke, pozrite si naše zdroje.
Pravidlo – ruky, nos a obmedzený kontakt
Často si umývajte ruky.
Nedotýkajte sa očí, nosa ani úst.
Obmedzte kontakt s chorými.
„Normálne zmeny imunitného systému, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, môžu zvýšiť riziko komplikácií chrípky. Ak dostanete chrípku, máte tiež vyššie riziko tehotenských komplikácií, napr. aj predčasný pôrod. Ak dostanete chrípku počas tehotenstva, je pravdepodobnosť hospitalizácie vyššia, ako keď nie ste tehotná. Zvýšené je aj riziko úmrtia na chrípku.“
Ochorenie na chrípku v ktoromkoľvek trimestri tehotenstva môže byť pomerne vážne. Tehotenstvo zvyšuje šancu na ťažší priebeh chrípky, čo môže viesť ku komplikáciám v tehotenstve. Ak si myslíte, že máte chrípku, ihneď sa poraďte so svojím zdravotníckym pracovníkom o najbezpečnejších spôsoboch liečby vašich príznakov. Majte tiež na pamäti, že pokiaľ ide o chrípku, unca prevencie je určite hodná libry liečby! Očkovanie proti chrípke sa odporúča tehotným a dojčiacim ženám, aby sa ochránila mamička aj dieťa. Štúdie tisícov tehotenstiev z celého sveta nezistili, že by očkovanie proti chrípke zvýšilo pravdepodobnosť výskytu vrodených chýb alebo iných tehotenských komplikácií.
Zvážte očkovanie proti chrípke
V čase chrípkovej sezóny (od októbra do marca) sa tehotným ženám dôrazne odporúča, aby sa dali zaočkovať bez ohľadu na to, v akom štádiu tehotenstva sa nachádzajú. Napriek tomu mnohé ženy otáľajú a nakoniec sa proti chrípke nechá zaočkovať len približne 50 % tehotných žien. Samotná chrípková infekcia môže u tehotných žien a žien po pôrode spôsobiť závažné ochorenie a dokonca smrť. Je dôležité si uvedomiť, že zdravá matka má väčšiu pravdepodobnosť, že sa jej narodí zdravé dieťa! Injekčná verzia očkovania proti chrípke („chrípková injekcia“) obsahuje inaktivovaný (mŕtvy) vírus a nespôsobí ochorenie vám ani vášmu dieťaťu. Je to najúčinnejší spôsob, ako predísť chrípke alebo mať menej závažné príznaky, ak chrípku dostanete. V súčasnosti sa očkovanie proti chrípke nosovým sprejom neodporúča tehotným ženám, pretože obsahuje živý oslabený vírus.