7 podôb vety – Ale tento rok už vážne!

Nový rok, nové ja. Celý život čakáme na ten správny čas, aby sme mohli začať a dosiahnuť niečo nové, niečo čoho sa bojíme, z čoho máme strach a už dlho hľadáme odvahu a silu. Tento rok bol dokonalým príkladom ,,správneho“ času pre všetkých tých, ktorý čakajú na nový termín. 1. Január bol nie len prvým dňom v mesiaci, prvým dňom v roku, ale taktiež aj pondelkom- prvým dňom v týždni. A aj keď mnohí ľudia sú už imúnni voči všetkým tým čarovným predsavzatiam, ktoré ,,tento rok už vážne dodržím“, stále sa nájde mnoho ľudí, ktorí si rok čo rok stanovia svoje predsavzatia a tvrdo si za nimi idú. Či už roky bojujete s jedným a tým istým predsavzatím, alebo sa každý rok snažíte dosiahnuť nový cieľ, dnes si ukážeme zoznam siedmich najčastejších a zároveň pre mnohých, najzložitejších novoročných predsavzatí:

 

Schudnem!

A stále dookola a stále dookola. Všetci milovníci fitness a športu preklínajú január a Nový rok práve z dôvodu preplnených posilňovní a ľudí, ktorých zrazu pochytil prehnaný entuziazmus a chuť do cvičenia. Tá vyprchá približne do dvoch mesiacov a posilňovne sú na tom opäť ako predtým. Ak chcete schudnúť, Nový rok vám k tomu nepomôže. K vášmu vytúženému cieľu vás dostane pevná vôľa a hlavne sebazaprenie, ktoré vás budú držať dlhšie ako dva mesiace. 30, 20, 10 či 5 kilogramov, stanovte si reálne ciele, ktoré budete pomaly no efektívne plniť, aby ste sa na konci roka mohli tešiť z toho, že tento rok ste to naozaj dokázali.

Prestanem fajčiť!

Ale ešte si jednu zapálim, poslednú! Odhodlanie klesá v priamej úmery stúpania chuti na cigaretu. Dlhoroční fajčiari vedia, aké ťažké je sa zbaviť tohto zlozvyku, aj keď už roky vedeli, že to chcú. Rokmi sa stávame otrokmi cigariet a nie len, že ubližujeme sebe, ale pasívnym fajčením ohrozujeme aj členov našej rodiny. O minutých peniazoch ani nehovoriac. S Novým rokom prichádza motivácia seknúť s našimi zlozvykmi a začať žiť novým životom. Prečo by tento rok nemohol byť rokom oslobodenia od cigariet a ušetrenia peňazí?

Naučím sa nový jazyk, budem sa vzdelávať!

S príchodom Nového roka prichádza chuť zmeniť sa a obohatiť sa o niečo, či už ide o materiálne veci alebo obohatiť seba samého a dopriať si niečo viac zo sveta múdrosti. Naučiť sa nový jazyk je beh na dlhé trate a určite vám nepotrvá pár mesiacov, postupne budete môcť svoje predsavzatie meniť v závislosti od vašej úrovne. Priznajme si, koľkí z nás celý život túžia objaviť čaro konkrétneho jazyka, ale nikdy sa k tomu nedokopali? Či si vyberiete kurzy alebo budete študent samouk, verte, že každé obohatenie o nové frázy a slovíčka vám dá výhodu nad tými, ktorí si celý život vystačia len s jedným jazykom.

Zmením prácu!

Nový rok vám nepomôže nájsť odvahu, prácu môžete zmeniť či v januári, júni alebo novembri, ak ste nespokojní, zle finančne ohodnotení, alebo sa jednoducho chcete ďalej rozvíjate a máte pocit, že v práci na to nemáte dostatočný priestor, správny čas je vždy. Ak ide o vaše šťastie a spokojnosť nemyslite na peniaze a venujte sa splneniu svojho sna.

Začnem šetriť!

Nekonečný boj a kolotoč financií. Čo viac ako nájsť si správny systém a držať sa ho? Aj keď sa počas roka vyskytnú neočakávané výdavky, vaše úspory vám ich môžu sčasti pokryť a vy si ušetríte financie určené na každodenné výdavky.

Začnem jesť zdravšie!

Aj tí z vás, ktorí chudnúť nechcú/nepotrebujú, myslia na svoje telo a chcú preň niečo spraviť zdravým životným štýlom. Avšak aj tuto motivácia postupne odchádza a všetci sme späť tam, kde sme boli. Existuje nekonečno publikácií a ciest, ako začať zdravo a vyvážene jesť, avšak nie každý je pripravený prejsť z nočného vyjedania chladničky na ľahkú večeru o siedmej. Ak ste však pripravený pre svoje telo niečo spraviť, vzdajte sa sladených nápojov a minerálok. Čistá voda a nesladené čaje budú pre vaše telo omnoho prospešnejšie a vy jednak ušetríte na sladených nápojoch a taktiež urobíte dobrý krok pre vaše zdravšie JA.

Budem tráviť viac času s mojimi blízkymi!

Žijeme vo veľmi hektickej dobe, kedy zabúdame na našich najmilovanejších a venujeme im čím ďalej tým menej času. Toto predsavzatie je asi najdôležitejšie zo všetkých, ktoré ste si dali, či nedali. Myslite na svojich blízkych a venujte im toľko času, koľko len môžete. Čas je to najvzácnejšie čo máme, preto si dôkladne vyberajme ľudí a aktivity, ktorým ho obetujeme.

 

[dropcap type=”1″]A[/dropcap] Katarína Šuchterová

[dropcap type=”1″]F[/dropcap] Shutterstock