10 top tipov ako naučiť dieťa na nočník

Nácvik na nočník môže byť pre mnohých rodičov nočnou morou. Najmä, ak už má dieťa na to vek a niektorí ľudia z okolia len nechápavo krútia hlavami, že ešte stále nosí plienky.

Má už viac ako dva roky? Tak potom ste už asi aj vy počuli, že je najvyšší čas, aby ste plienky hodili do koša. Ako jednoducho sa to hovorí, no oveľa ťažšie realizuje. Niektoré mamičky totiž robia všetko možné aj nemožné, aby svoje dieťa naučili na nočník, no výsledok je aj tak nulový.

Pomôže vám týchto 10 top tipov:

  1. Uistite sa, že je dieťatko pripravené – rozumie už tomu, čo sa po ňom vyžaduje? Vie, čo je cikať, kakať, na čo slúži plienka a na čo nočník? Ideálne je sledovať dieťa pár dní predtým, než sa odhodláte na tréning. Ak je to potrebné, siahnite po knižke alebo pesničke, ktoré sa tematicky venujú nočníku. Vysvetľovanie je základom úspechu a plná pozornosť venované dieťati počas tréningu nevyhnutná. Preto zabudnite vtedy na všetko ostatné a snažte sa mu čo najviac spríjemniť chvíle na nočníku. Len vy viete najlepšie, čo na vaše dieťa zaberá, aby bolo spokojné. Vaša snaha bude raz odmenená.
  2. Vyberte vhodný nočník – a ak je to potrebné, zaobstarajte si ich viac. Na výber je mnoho druhov a možno budete sama prekvapená, ktorý sa napokon stane obľúbeným. Pri možnostiach výberu netreba zabúdať ani redukciu záchodovej dosky (detskú dosku), pretože niektorým deťom vyhovuje viac ako akýkoľvek nočník. Tu netreba zabudnúť dokúpiť schodík(y) k toalete, aby malo dieťatko voľný prístup a nôžky mu pri sedené neviseli.   
  3. Nenúťte na nočník –  ale motivujte. Nepýtajte sa dieťa, či potrebuje na nočník, pretože ak má na výber, vyberie si pravdepodobne možnosť „nepotrebuje“. Skôr sa snažte o to, aby to neznelo ako prosba, ale ako hotová, no milá záležitosť. Napríklad: „Poď, čaká nás nočník.“ Alebo: „Teraz je čas ísť na nočník.“
  4. Dodržujte pravidelný režim – Akonáhle začne váš drobec s tréningom na nočník, dodržujte jednoduchý rozvrh. Je dobré vziať dieťa na nočník pred spaním a hneď ráno po zobudení. Môžete napríklad povzbudiť chodenie na nočník po jedle alebo po poobedňajšom spánku. Vďaka tomu bude vaše dieťa vedieť, že chodenie na nočník je rutinná vec.
  5. Plienky na druhom mieste – prechod z plienok by mal byť prirodzený, a preto zvoľte vhodný spôsob. Ideálne je, ak sa dieťaťu ponechá plienka už len počas spánku v noci či poobede, aby nedošlo k zbytočným nehodám, ktoré by ho mohli prestať motivovať v ďalšom snažení. Na druhej strane kúpte dostatočnú zásobu zábavnej detskej bielizne na znak povzbudenia. Vysvetlite svojmu dieťaťu, že keď sa naučí používať nočník, môže nosiť túto zábavnú bielizeň pre malé deti počas celého dňa. Zatiaľ ju môžete používať na tréning počas dňa, prípadne nechajte dieťa pobehovať nahé bez bielizne, no pripravte sa na niekoľko nehôd. Tie má väčšina detí pod kontrolou do týždňa, prípadne do dvoch týždňov. 
  6. Skúste reverznú psychológiu – sú deti, ktoré majú s nočníkom doslova problém a odmietajú ho. Spýtajte sa, či by radšej zostalo v plienkach, aj keď je už veľké dievča alebo chlapec. Skúste to na svojom príklade, na príklade otecka, bračeka, sestričky, starých rodičov, ktorí nenosia plienky a dajte ich za vzor. Funguje to aj s obľúbenými plyšovými hračkami (postavičkami) a ukážte, že ani tie nepotrebujú plienky.
  7. Netrestajte za chyby – Aj keď to môže byť niekedy frustrujúce, odolajte nutkaniu hnevať sa alebo trestaniu, hoci aj slovnému. Namiesto toho skúste dieťa povzbudiť, že je skvelé, že sa vycikalo či vykakalo, no nabudúce to bude lepšie do nočníka.
  8. Buďte príkladom – Ak idete na toaletu, vezmite svoje dieťa so sebou. Ukážte mu, aké ľahké je cikať a kakať. Oteckovia by mohli jednoduchšie učiť malých chlapcov a mamičky by mohli predvádzať postup pre dievčatá. Neexistujú však žiadne tvrdé a rýchle pravidlá a mali by ste sa riadiť tým, čo funguje pre vaše dieťa.
  9. Triky, ktoré pomáhajú – aby nebolo chodenie na nočník nudou, môžete zaviesť niektoré triky, ktoré deti potešia. Skvele funguje modré farbivo (alebo len modrý čistič toaletnej misy), ktoré zafunguje po vycikaní a zmení sa na zelené. Rovnako dobre funguje šumivá tableta, mydlo či šumienka, ktorá po vycikaní pení a buble.
  10. Vyberte vhodné miesto na nočník – ideálne v kúpeľni, kde je poruke, no dobrým miestom je aj detská izba či spálňa, aby ste k nemu mali ľahký prístup po spaní alebo po hraní. Možno sa pousmejete, ale aj malé deti sa môžu cítiť zahanbene, keď sedia na nočníku, tak im treba vytvoriť také prostredie, kde nebudú príliš na očiach. Nejedna mamička preto vymyslela „zábranu“ z veľkých kociek, z hracej podložky, osušky či iných podobných vecí.

Na záver jedna rada – obrňte sa maximálnou trpezlivosťou a uvedomte si, že nejde o žiadne preteky. Vaše dieťa je originálne a samo si určí, kedy bude ten správny čas na nočník. Treba ho na jeho ceste za nočníkom dostatočne podporovať a sprevádzať krok za krokom, aby získalo potrebnú sebadôveru.