- Pupočná šnúra je dlhá približne 40 až 50 cm a neobsahuje nervové bunky, preto jej prestrihnutie dieťa nebolí.
- Priemerný objem odobratej pupočníkovej krvi je 87 ml. Najväčší objem, ktorý sa odobral, mal 418 ml.
- Pre samotné použitie pupočníkovej krvi nie je dôležitý jej objem, ale počet jadrových buniek. Táto koncentrácia sa zisťuje počas spracovania.
- V 1 mililitri pupočníkovej krvi je priemerne 10 miliónov jadrových buniek, ku ktorým patria aj kmeňové bunky, vďaka ktorým je táto tekutina vzácna.
- Pupočníková krv sa na Slovensku uchováva už 21 rokov.
- Prvý odber sa u nás urobil v roku 1995 a bol určený pre chorého súrodenca dieťaťa, ktorému krv odobrali.
- Základné spracovanie pupočníkovej krvi trvá 60 minút, potom nasleduje kryokonzervácia. Tá nemôže byť náhla, aby sa nepoškodili kmeňové bunky. Proces trvá 90 minút a je riadený počítačom, ktorý zabezpečí postupné zmrazovanie. Následene sa dlhodobo skladuje v parách tekutého dusíka pri teplote blízkej -190 °C.
- Pupočníková krv môže byť zamrazená po dobu ľudského života – pokiaľ je kryokonzervovaná a uložená v tekutom dusíku.
- Najstaršie zamrazené živé bunky úspešne použité v medicíne mali 50 rokov.
- Pupočníková krv zo Slovenska už bola využitá pri liečbe detí i dospelých na Slovensku, v USA, Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, Holandsku, Austrálii, Brazílii, Izraeli, Maďarsku i Českej republike, bolo to pri 18 druhoch ochorení.
Od prvého použitia pupočníkovej krvi ubehlo 28 rokov. 6.10. je Deň pupočníkovej krvi a pripomíname si ním prvú transplantáciu pomocou kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Uskutočnila sa vo Francúzsku, pacientom bol americký chlapec Matthew, ktorý dnes pracuje pre banku pupočníkovej krvi a pomáha deťom s podobným osudom, ako mal on.
Aj Slovensko má prvenstvo. V roku 2004 sa u nás uskutočnila prvá transplantácia vlastnej pupočníkovej krvi v Európe. Pacientom bol vtedy iba pol ročný slovenský chlapček, ktorý je dnes už školákom.