Ako internista sa od roku 1995 venoval konzervatívnej liečbe diabetickej nohy. Ako telovýchovný lekár dôverne pozná nohy rekreačních a špičkových športovcov aj nešportovcov, mnohým pomohol zmierniť alebo odstrániť bolesti chrbtice a kĺbov. Ako podológ sa zaoberá komplexnou starostlivosťou o nohy a konzervatívnou liečbou vo svojej ordinácii v bratislavskej Petržalke. „Málokto si uvedomuje, aký vplyv majú nohy na celkové zdravie. Podológia je multidisciplinárny medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá nohami samostatne, aj v spojitosti s celým telom. Podológ musí ovládať anatómiu, ale potrebuje znalosti aj z neurológie, ortopédie či diabetológie, aby určil a riešil podstatu problému, nie iba následky. So zlomenou nohou idete k traumatolóvi alebo k ortopédovi, ale prevencii a komplexnej starostlivosti o nohy sa na Slovensku nevenuje systematická pozornosť,“ hovorí MUDr. Vladimír Hostýn.
Partnerov v tejto disciplíne napokon našiel v susedných Čechách. „Česká podiatrická spoločnosť robí školenia pre ľudí, ktorí sa chcú zaoberať takouto prácou. Stal som sa diplomovaným podiatrom a školiteľom Českej podiatrickej spoločnosti. Mám možnosť, a aj úlohu, školiť ľudí v starostlivosti tohto druhu,“ vysvetľuje MUDr. Hostýn.
Každý z nás sa narodí s určitým typom chodidiel, ale až 90 percent poškodených nôh dospelých spôsobilo nosenie nesprávnej obuvi v detstve a mladosti. Mnohí dospelí si vôbec neuvedomujú, ako škodia sebe aj svojim deťom výberom módnych výstrelkov. Nevhodné topánky spôsobujú nesprávne postavenie nôh a celých dolných končatín, následne poklesnutú klenbu, vybočený palec, únavu nôh, bolesti kĺbov, chrbtice, hlavy, kŕčové žily a rad ďalších ťažkostí.
Až 80 percent problémov sa dá podľa MUDr. Vladimíra Hostýna riešiť konzervatívnym spôsobom. V bežnej medicínskej praxi je vyhodnocovanie stavu nôh pacienta statické. Pacient pri vyšetrení stojí alebo leží. Chôdza a beh sú však prirodzene dynamické aktivity, preto je dynamická analýza na podobarometrickej doske, po ktorej sa v ordinácii MUDr. Hostýna prejdete, aby zoskenovala vaše chodidlo, bližšia realite. Podologické vyšetrenie umožňuje diagnostikovať biomechaniku chodidiel, podáva informáciu o možnom poškodení z chronického preťažovania. „Pri chôdzi sa ukáže, ktorá noha je preťažená, čo narúša rovnováhu celej kostry a svalov, a čoho dôsledkom je pichanie a bolesti na rôznych miestach tela. Sú včasným upozornením, že sa niečo zlé deje. Tabletky, operácia, masáž – to je riešenie následkov, ale nie príčiny,“ vysvetľuje lekár.
Z hľadiska biomechaniky má ideálne nohy iba málokto. Väčšina z nás sa narodí s deformitami, o ktorých mnohokrát ani netušíme. Veľká časť populácie má napríklad nerovnakú dĺžku nôh a príde sa na to, až keď sa dostavia povedzme bolesti chrbtice. „Veľmi dobré výsledky dosahujem vo svojej praxi pomocou dynamických ortéz. Sú to špeciálne termoplastické vložky do topánok, ktoré v priebehu desiatok minút po vyšetrení pacienta vyformujem presne pre potreby jeho chodidiel. Zabezpečujú rovnomerné rozloženie hmotnosti organizmu na chodidle nohy,“ vysvetľuje MUDr. Vladimír Hostýn.
[quote_box_center]Ja už svoj pár na mieru vyrobených vložiek nosím pol roka. Poctivo. V teniskách, alebo v kožených šnurovacích topánkach, v ktorých mám nohu zafixovanú, ale nie stiesnenú. Sú o číslo väčšie, než som nosila obuv doteraz. Úľavu od únavy som pocítila už na druhý deň. Nepichá ma už koleno, ani kríže. A topánky na opätku nosím v príručnej taške. Prezúvam si ich iba na chvíľu, keď to vyžaduje situácia. Cítim sa ako znovuzrodená.[/quote_box_center]
[dropcap type=“1″]F[/dropcap] Niky Korbačková, autorka titulnej fotografie
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Oľga Belešová