Za krízou v manželstve môže byť testosterón!

Hoci sa hovorí, že MUŽI sú z Marsu a ŽENY z Venuše – také veľké sú medzi nimi rozdiely – sú v živote procesy, ktorým sa nikto nevyhne. Chceme, či nechceme, všetci STARNEME.

Starnutiu žien sa však všeobecne prikladá akýsi väčší význam. Ženy samy o prejavoch starnutia často a bez zábran rozprávajú. Neskrývajú svoje pocity, mnohé s pribúdajúcimi rokmi bojujú, a nie vždy to vypáli dobre. Starnutie mužov je vnímané inak. Akoby sme ho zľahčovali. O mužoch dokonca hovoríme, že im vek pristane, že čím je muž starší, tým je zaujímavejší. Zrelý muž dokonca stelesňuje v očiach ženy istotu, bezpečie a rodinné zázemie. A aj muži sami sa neraz tvária, akoby sa ich vek vôbec netýkal. Pravda je však celkom iná!

MUŽI MLČIA, ŽENY ZDIEĽAJÚ

Prejavy telesného starnutia sú u oboch pohlaví veľmi podobné. A je dôležité vedieť, že hlavnou súčasťou starnutia u žien aj u mužov je pokles hladiny hormónov. Rozdiel u mužov a žien je však v prijímaní zmien, ktoré so sebou starnutie prináša, a v riešení problémov, ktoré sprevádzajú tento postupný proces. Zatiaľ čo ženy o klimaktériu a následnej menopauze bežne hovoria, muži cítia, tušia, aj vedia, že majú „nejaký“ problém, ale riešia ho tak, že ho neriešia. Teda nehovoria o ňom s nikým, dokonca ho nechcú priznať ani sami sebe. Každého druhého muža po päťdesiatke trápia prejavy ako ukladanie tuku v oblasti pása, nechuť do bežných aktivít, strata energie, záujmu o sex, aj o svoje koníčky. Sú to prejavy poklesu tvorby hormónu testosterón.

ANDROPAUZA – STARNUTIE MUŽA

Pokles tvorby testosterónu, jedného z najdôležitejších mužských hormónov, sa prejavuje v organizme muža telesnými aj psychickými zmenami a je spôsobený úplne prirodzeným procesom starnutia muža – andropauzou. Žiaľ, tento pojem je spájaný iba s poruchami sexuálnych funkcií. Andropauza však nie je iba porucha sexuálnej funkcie. Prináša so sebou aj zmeny správania a potenciálne riziko vzniku niektorých ochorení. Pokles hladiny testosterónu je individuálny a nenastáva zo dňa na deň. Hormón ubúda postupne od tridsiateho roku života.

„Mnohí muži sú zmenami vo svojom organizme zaskočení, myslia si, že sú vážne chorí a z obáv, čo im lekár nájde, radšej k nemu vôbec nejdú. Pritom zmeny, ktorými prechádzajú, sú prirodzené. Niekedy uplynú roky, kým napokon zaklopú na dvere ordinácie,“ hovorí predseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti a lekár Urologickej a andrologickej ambulancie Nemocnice Ružinov MUDr. Igor Bartl.

shutterstock_250333999

CHLAPSKÝ PRÍSTUP

S cieľom zvýšiť povedomie o správnej hladine testosterónu a povzbudiť mužov, aby sa nebáli vyhľadať lekársku pomoc, vznikla kampaň Pochlap sa! Jej súčasťou je online test, ktorý je dostupný na webstránke www.pochlapsa.sk. Vďaka nemu sa muži dozvedia viac o andropauze a jej príznakoch. Nájdu tam aj zoznam lekárov, ktorých môžu podľa miesta bydliska navštíviť. Vyšetrenia, ktoré musia muži absolvovať, sú neinvazívne a nebolia. Sú však dôležité, pretože môžu pomôcť odhaliť aj závažné ochorenia ako rakovinu prostaty. Hladina testosterónu sa stanovuje z krvi. Čím je jeho hladina na liter vyššia, tým nižšie je riziko úmrtia muža na civilizačné ochorenia, najmä kardiovaskulárne. Základné informácie môžu muži získať už v ambulanciách všeobecných lekárov.

PRÍZNAKY ANDROPAUZY

• Pokles sexuálnej túžby,
• poruchy erekcie,
• pokles výkonnosti, pružnosti v myslení, životného elánu,
• problémy so spánkom,
• poruchy koncentrácie a pamäte,
• apatia,
• nezáujem o aktivity, ktoré boli jeho koníčkami,
• nepriateľské správanie,
• mrzutosť,
• striedanie nálad,
• sklony k výbuchom zlosti,
• zvýšenie tukovej hmoty (BMI), zníženie svalovej hmoty.

AK JE TESTOSTERÓNU MÁLO HROZÍ…

• arteriálna hypertenzia,
• hypercholesterolémia (znížený HDL pod 1,0mmol/l),
• hypertriglyceridémia (nad 1,7mmol/l),
• diabetes mellitus 2. typu, alebo porucha glukózovej tolerancie.

PROBLÉM, KTORÝ MÁ RIEŠENIE

Muži môžu podstúpiť androgénnu substitučnú liečbu, ktorá patrí výlučne do kompetencie odborného lekára. Ten na základe nebolestivého vyšetrenia a laboratórnych výsledkov zváži prínosy a riziká liečby a podľa toho rozhodne o tom, aký druh liečiva bude pre daného pacienta najvhodnejší. Dostupné testosterónové preparáty na slovenskom trhu sú bezpečné a účinné. Pacienti majú v súčasnosti viacero možností liečby, napríklad tabletkovú, injekčnú či transdermálnu gélovú. Liečba nie je limitovaná vekom. Pre tvorbu testosterónu je tiež dôležité, aby mali muži dostatok spánku, stravovali sa zdravo a nezanedbávali pohyb. Cieľom liečby nie je iba obnovenie sexuálneho apetítu, ale aj reštart metabolizmu. Čím skôr sa nedostatok testosterónu začne dopĺňať, tým je liečba úspešnejšia a váš život kvalitnejší.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Oľga Belešová