Zachytili ste aj vy jeden zo škandálov na tohoročnom odovzdávaní Oscarov? Išlo o zakázaný reklamný spot Frida Mom, ktorý organizátori odmietli odvysielať, pretože sa im zdal nevhodný. A pritom len úprimne zachytáva ženu v istom okamihu po pôrode a to, čomu musí čeliť v prvých dňoch po návrate z nemocnice.
Spot vyvolal veľkú diskusiu a kým mnoho žien víta myšlienku aj spracovanie, niektoré ženy klip doslova odsudzujú s tým, že nepatrí na verejnosť. Cieľom spotu bolo ukázať, ako reálne vyzerá alebo môže vyzerať život po pôrode, pretože budúce mamičky (najmä prvorodičky) môžu mať o ňom nerealistické predstavy.
Reklama teda chtiac-nechtiac otvorila akúsi Pandorinu skrinku, ktorá by nemala zostať nepovšimnutá. Nasledujúce body zahŕňajú skúsenosti mamičiek, ktoré sa podelili o svoje intímne momenty po pôrode a v dobrom ich posunuli ďalej budúcim mamičkám, aby vedeli, na čo sa majú pripraviť.
Tehotenské bruško – nečakajte, že vám bruško spľasne hneď po pôrode, je to úplne prirodzené. Trpezlivosť ruže prináša, a tak mu doprajte čas. Všetko so všetkým súvisí, a teda je dôležité, v akej fyzickej forme ste boli pred tehotenstvom a počas neho, koľko a za aký čas ste pribrali, či ste rodili prirodzene alebo sekciou. Ak by sa náhodou stalo, že bruško sa nevráti do pôvodného stavu ani po niekoľkých týždňoch či mesiacoch, zrejme pôjde o diastázu brušných svalov, s ktorou má problémy mnoho žien. Netreba zúfať, pretože správnymi návykmi a cvikmi sa dá bruško navrátiť do pôvodného stavu.
Popôrodná bielizeň – tak ako v nemocnici, aj doma je praktické používať špeciálnu popôrodnú bielizeň v období šestonedelia. Jednorazové nohavičky, prípadne špeciálne hygienické nohavičky (s možnosťou prania) sú skvelými pomocníčkami, bez dojčiacej podprsenky s prsnými vložkami (jednorazovými alebo vhodnými na pranie) to nezvládne azda ani jedna čerstvá mamina. Len je dobré vedieť, že aj nohavičiek ako aj podprseniek jestvuje niekoľko druhov, a preto si zvoľte taký, ktorý bude najlepším pre vás. Napríklad, nižšie nohavičky môžu mať svoj okraj v oblasti, kde zvykne byť rana po sekcii, tak lepšia voľba sú vyššie midi alebo s vysokým pásom.
Vložky – na moderné ultra vložky rovno zabudnite. Klasiku v tomto prípade nenahradí nič, prípadne ešte špeciálne popôrodné vložky, ktoré zvyknú byť o čosi hrubšie, širšie aj dlhšie. Čistenie po pôrode môže byť individuálne (u niekoho mierne, u niekoho nadmieru), a preto počítajte naozaj so všetkým. Môže sa pokojne stať, že budete pochybovať o tom, či bez „nehody“ prejdete vôbec k nemocničnému výťahu alebo do auta pri odchode z nemocnice. Aj doma s tým treba počítať ešte pár dní, a tak si spravte poriadne zásoby vložiek. Aj keby ste si mali dať na cestu domov hoci plienku pre dospelých, nikto to nebude vedieť a vy sa aspoň nemusíte ničoho obávať.
Nepremokavé podložky – jedny pre bábätko a jedny pre vás na posteľ, aby sa nestalo, že si zbytočne zašpiníte plachtu. Budete tak pokojnejšie spať.
Vstávanie a sedenie – bude ťažšie hlavne vtedy, ak ste rodili sekciou. Vtedy je dobré osvojiť si pravidlo správneho vstávania z postele alebo aj zo záchoda. Pri posteli platí, že nevstávate cez brucho (teda ľah a sed), ale cez otočenie na bok a súčasného spúšťania nôh nadol z postele a dvíhania sa cez lakeť ruky, na ktorej boku ste ležali a vytláčaním sa dlaňou druhej ruky. Ak ste rodili prirodzene, bude horšie sedenie. Pomôcť si môžete popôrodným vankúšom a opatrným sadaním si cez bok.
Nech sa deje čokoľvek počas prvých dní doma, vedzte, že časom sa to zlepší a vy každým dňom budete vládať viac. Hovorí sa, že v prvých dňoch má byť žena spokojná, že sa zvládne o dieťatko v rámci možností postarať a popritom si stihne spraviť aspoň osobnú hygienu. Musíte načerpať dostatok síl, a tak požiadajte o pomoc svoju rodinu alebo kamarátku, zaslúžite si ju.