Na Slovensku trpí približne 3 až 6 % detí nejakou formou potravinovej alergie. Prípadov každoročne pribúda a príznaky sa objavujú stále častejšie u dojčiat a batoliat. Len veľmi málo rodičov však s príznakmi alergie vyhľadá pomoc špecialistu napriek tomu, že už v tomto veku je možné alergiu spoľahlivo diagnostikovať.
Suchá až atopická koža, poruchy trávenia v podobe riedkej stolice či zápchy, časté bolesti brucha, nepriberanie na váhe, nespavosť – to sú varovné signály, že dieťa môže trpieť niektorou z potravinových alergií. Objaviť sa môžu už 3 mesiace po narodení, prejavy astmy alebo alergickej nádchy sa zväčša objavujú až neskôr. Veľmi individuálna je aj reakcia, ktorú jedlo či potravina vyvolá. Vyrážky či začervenanie môžu prísť okamžite alebo až o niekoľko dní.
Rodičia návštevu špecialistu veľmi často odkladajú aj kvôli všeobecnému názoru, že na vykonanie správnej diagnostiky na potravinovú alergiu u dieťaťa mladšieho ako 3 roky je príliš skoro. „Nie je ničím výnimočným, ak nás navštívi mamička so štvorročným dieťaťom s ťažkým atopickým ekzémom a častými bolesťami bruška. Pri konzultácii zistíme, že ekzém má od jedného roka a postupne sa k nemu pridali ďalšie ťažkosti. Mamička v domnení, že malé deti nie je možné testovať, odbornú pomoc nevyhľadala,“ hovorí MUDr. Zuzana Rennerová, PhD. z Pneumo – Alergo Centra v Bratislave.
Základom správnej diagnózy je podrobná anamnéza, čiže podrobný rozbor prejavov v súvislosti s požitím potravín. Overenou a veľmi spoľahlivou metódou sú kožné testy bežne vykonávané aj u starších detí, či dospelých. Rovnako dobre sú aplikovateľné aj na deti do 3 rokov, vrátane dojčiat. Vďaka nim sa dokazuje prítomnosť IgE protilátok v organizme na najčastejšie, ale aj menej časté alergény. Testy sa v prípade potreby dopĺňajú o krvné vyšetrenia. Pri stanovení diagnózy zohráva stále významnú úlohu tzv. eliminačný a následne expozičný test, t. j. vylúčenie a znovuzavádzanie podozrivej potraviny do jedálnička dieťaťa. Už pred návštevou lekára je dobré viesť dieťaťu tzv. potravinový denníček s informáciami o jedlách a potravinách, ktorých užitie mu spôsobuje tráviace či iné ťažkosti.
„Deti do jedného roka najčastejšie trpia alergiou na mlieko, vaječný bielok a múku. Tieto alergény vieme vďaka kožným testom veľmi jednoducho identifikovať. Na rozdiel od krvných testov máme už počas vyšetrenia v rukách výsledok, vďaka ktorému môžeme okamžite odporučiť vhodnú liečbu. Kožné testovanie je rýchle, efektívne a deti ho dobre znášajú,“ dopĺňa MUDr. Z. Rennerová.
Miriam Bali-Hudáková