Sto najlepších detských kníh všetkých čias

Jeden z najčítanejších britských denníkov The Telegraph zverejnil zoznam 100 najlepších kníh pre deti, ktoré boli kedy napísané. Vydavateľstva SLOVART, ktoré sa dlhodobo venuje vydávaniu kvalitnej detskej literatúry, má vo svojej ponuke viac ako 20 z ocenených titulov.

Nasledovné knihy sú preto skvelou voľbou ako zaujať deti akejkoľvek vekovej kategórie a motivovať ich k čítaniu aj počas prázdnin. Nájdete medzi nimi klasiky ako Medvedík Pú, Pippi Dlhá pančucha alebo Alica v krajine zázrakov, ale aj diela súčasných autorov ako Patrick Ness alebo manželia Mizilienski, ktorí sú s atlasom Mapy jediní autori zo strednej Európy.

  • Obrázkové knihy

Werner Holzwarth: O krtkovi, ktorý chcel vedieť kto sa mu vykakal na hlavu (SLOVART 2012)

Stalo sa to jedného krásneho dňa, keď krtko vystrčil hlavu zo zeme, aby sa pozrel, či už na oblohu vyšlo slnko. Bolo to hnedé, malo to oblé tvary a vyzeralo to tak trochu ako klobása. A čo je horšie, pristálo mu to rovno na hlave.

Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski: Mapy (SLOVART 2016)

V knihe obrazových máp pre malých aj veľkých nájdete 46 krajín, 6 kontinentov a množstvo zaujímavých faktov zo všetkých kútov sveta.

  • Literatúra faktu

E. H. Gombrich: Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov (SLOVART 2016)

Ernstovi H. Gombrichovi, ktorý patril medzi najvýznamnejších vzdelancov 20. storočia, sa podarilo niečo, čo sa dnes zdá byť až neuveriteľné: na 300 stranách hutne a výstižne opísal dejiny ľudstva, ktoré sa čítajú samé.

Dennik Anny Frankovej (SLOVART 2015)

Prečítať si denník Anny, židovského dievčaťa dokumentujúceho život počas holandskej okupácie nacistami, je dodnes asi najúčinnejším spôsobom, ako sa môže dieťa oboznámiť s holokaustom.

Terry Deary: Strašní Rimania (SLOVART 2013)

Kniha z edície Hrôzostrašná história pútavo informuje o vynikajúcej stratégii rímskej armády, zlomyseľných zábavkách rímskych detí, ale aj o divokých Keltoch a hlavách v cédrovom oleji.

David Macaulay: Úplné nová Mamutia kniha techniky (SLOVART 2017)

V tejto výnimočnej knihe sa zoznámite so základnými princípmi, na ktorých fungujú rôzne vynálezy, a zistíte, ako objavy z minulosti pomáhajú budovať lepšiu budúcnosť.

  • Romány

C. S. Lewis: Čarodejníkov synovec – Kroniky Narnie (SLOVART 2014)

Zlý londýnsky čarodejník Andrew úskokom pošle svojho synovca na prieskum do iného sveta, kde s priateľkou Polly objaví miesto, odkiaľ sa dá vchádzať do nekonečného množstva iných svetov.

Cressida Cowell: Ako si vycvičiť draka (SLOVART 2014)

Knižka plná zábavných ilustrácií, ktorá začala obľúbenú dvanásťdielnu sériu, poteší nielen milovníkov fantasy, ale každého detského čitateľa s dušou dobrodruha a najmä milovníkov DRAKOV!

Madeleine L’Engle: Struny času (SLOVART 2018)

Prvá kniha v sérii Struny času, klasiky detskej sci-fi literatúry, o Meg Murryovej a pátraní po jej nezvestnom otcovi naprieč vesmírom.

David Almond: Skellig (SLOVART 2009)

Michael v polorozpadnutej garáži pri dome objaví tajomné stvorenie – niečo medzi človekom, vtákom a anjelom, čo mu zmení život.

Richard Adams: Ďaleká cesta za domovom (SLOVART 2017)

V tomto príbehu o odvahe a ceste za prežitím sleduje čitateľ životné osudy malých hrdinov na úteku pred ničivou spúšťou, ktorú má na svedomí ľudská chamtivosť.

J. R. R. Tolkien: Hobit (SLOVART 2012)

Kniha o Bilbových dobrodružstvách, dejovo spojená s trilógiou Pán Prsteňov, vyrozpráva cestu tam a späť.

Michael Bond: Medvedík Paddington (SLOVART 2008)

Medvedík Paddington z Čiernočierneho Peru patrí k tým medveďom, ktorým sa vždy čosi prihodí, ale o to väčšia zábava s nimi je…

Lewis Carroll: Alica v krajine zázrakov (SLOVART 2016)

Alicina cesta, ktorú spísal ešte v 19. storočí anglický matematik a profesor sa od prvého vydania stala klasikou známou deťom aj dospelým.

Lyman Frank Baum: Čarodejník z krajiny Oz (SLOVART 2013)

Malú Dorotku prenesie tornádo počas veľkej búrky do ďalekej krajiny a jediný, kto jej môže pomôcť nájsť cestu späť, je veľký čarodejník Oz zo Smaragdového mesta.

A. A. Milne: Medvedík Pú (SLOVART 2016)

Pôvabná rozprávková knižka o príhodách malého medvedíka a jeho priateľov Prasiatka, Híkaja, Krištofa Robina a Tigra o ich hrdinských skutkoch a zázračných dobrodružstvách.

Astrid Lindgrenová: Pippi Dlhá pančucha (SLOVART 2016)

Prvá časť veselých a roztopašných príbehov zo života svojrázneho deväťročného dievčatka s nevšedným správaním, menom aj výzorom, ktoré poznajú deti na celom svete.

Enid Blyton: Slávna 5 na ostrove pokladov (SLOVART 2015)

Obľúbená dobrodružná séria zaujme malých i veľkých. Slávna päťka, to sú v skutočnosti štyri deti a pes.

Louisa May Alcott: Malé ženy (SLOVART 2011)

Kto sú „malé ženy”? Štyri dospievajúce sestry, romantická Meg, chlapčenská Jo, utiahnutá Betsy a miláčik rodiny Amy, ktoré statočne čelia životu, smútku za otcom bojujúcim v občianskej vojne, biede, odriekaniu a každodenným starostiam o existenciu.

Patrick Ness: Počúvaj nôž (SLOVART 2018)

Prvá časť z trilógie Nespúťaný chaos, ktorú začíname vydávať na jeseň.

Tove Jansson: Blíži sa kométa (SLOVART 2007)

Tove Jansson si svojimi knižkami o malých, trochu tajomných bytôstkach – muminoch – získala verných čitateľov v mnohých krajinách sveta.