Počas prvých mesiacov života bábätka by malo byť jedinou a najdôležitejšou zložkou potravy materské mlieko. Poskytuje všetky živiny, ktoré drobec pre vývoj potrebuje. Kedy však do takejto stravy začať zavádzať príkrmy a ako správne postupovať?
Čo treba vedieť na začiatok
Existuje niekoľko spôsobov, ako do života svojho drobca zaviesť tuhú potravu. Vyberte si preto ten, ktorý budete považovať za najlepší. Sama najlepšie poznáte svoje dieťatko a viete, čo mu bude vyhovovať najviac.
Dieťatko do príkrmov nenúťte. Rešpektujte jeho chute a skôr sa snažte prebudiť jeho záujem, napríklad kreatívnym naaranžovaním zeleniny na tanier.
Na začiatku budete pravdepodobne prikrmovať jedlom v malom množstve, napr. 2 – 3 lyžičky. Základom a väčšinovou stravou bude stále materské (prípadne umelé) mliečko. Na nové chute, inú konzistenciu i spôsob podávania potravy si musí drobec zvykať postupne.
Pred vami stojí ešte jedna dilema – kupovať hotové príkrmy alebo ich pripravovať doma z čerstvých surovín? V prospech domácich hovorí fakt, že máte dokonalý prehľad o tom, čo vaše dieťatko papá a z akých surovín. Na druhej strane sú však hotové príkrmy praktické i cenovo dostupné. Ak sa rozhodnete prikrmovať doma, vyberajte si vždy naozaj čerstvé suroviny, ideálne v BIO kvalite. Preferujte lokálne a sezónne druhy. Jedlo nemusíte mixovať do úplnej kaše, stačí ho popučiť vidličkou.
Nemajte z kŕmenia strach. Žiadne dieťa perfektne nezapadne do všetkých tabuliek. Nemerajte preto každý príkrm na mililitre. Riaďte sa materinským inštinktom a ak si nebudete niečím istá, poraďte sa so svojim lekárom.
Kedy začať podávať prvé príkrmy?
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je materské mlieko najlepšou výživou počas prvých šiestich mesiacov života dieťaťa.. V mlieku sa totiž nachádzajú aj protilátky, ktoré bábätko chránia pred vznikom infekcií. Okolo šiesteho mesiaca môžete jedálniček začať postupne obohacovať o príkrmy. Niektoré detičky budú v tomto veku zvedavé a samy budú chcieť ochutnať dobroty z vášho taniera. Nič však v tejto chvíli netreba uponáhľať.
Nie každá mamička má to šťastie, že môže dojčiť. Aj napriek tomu, že dnes už dojčenské mlieka obsahujú všetko, čo bábätko pre svoj správny rast potrebuje, odporúča sa s príkrmami začať skôr ako u detí, ktoré sú kojené. Správny čas na prvú lyžičku u takýchto detičiek je ukončený štvrtý mesiac.
Metóda 1: Postupné zaťažovanie bruška
Najbežnejší postup, s ktorým sa pri zavádzaní príkrmov stretnete, odporúča bruško bábätka zaťažovať postupne. Začnite striedmo a jemnú zeleninu (mrkva, zemiačik, petržlen, tekvica) uvarte na pare a popučte vidličkou. Ideálne je nahradiť jedno kŕmenie mliečkom takouto zeleninou, napr. obed. Vždy vyberte iba jeden druh a kŕmte ním niekoľko dní po sebe, kým do jedálnička pridáte ďalší. Prípadnú neznášanlivosť vďaka tomu jednoducho odlíšite. Postupne môžete do jedálnička pridať mäsko (ideálne kuracie alebo morčacie), zo začiatku bude stačiť iba jedna lyžička.
Približne v siedmom mesiaci môžete do jedálnička bábätka pridať obilninové kaše. Obsahujú dostatok proteínov a vápnika pre zdravý vývoj zubov a kostí. Obilninové kaše môžete doplniť aj ovocím, ktoré popučíte vidličkou, rozmixujete alebo nakrájate na čo najdrobnejšie kúsky. Vyhnite sa však exotickým druhom ako mandarínky alebo kivi.
Približne v ôsmom mesiaci môžete začať nahrádzať kašu chlebíkom s kúskom masla. Ak na takúto stravu dieťatko zareaguje pozitívne, pokojne pridajte oblohu – napríklad zeleninu.
Od jedného roku dieťaťa sa môžete začať postupne preorientovávať na klasický režim – tri hlavné chody a menšie jedlá medzi tým. Dieťatko sa môže začať učiť samostatne jesť a piť.
Metóda 2: Nebojte sa alergénov
Veľa mamičiek sa snaží vyvarovať podávaniu potravín s alergénmi, aby tak znížili pravdepodobnosť výskytu alergie alebo intolerantnosti (viď. predchádzajúci postup). Niektoré nové prieskumy však ukazujú, že je to práve naopak. Čím skôr takéto potraviny brušku bábätka predstavíte, tým viac znižujete riziko budúcich problémov. Štvrtý až šiesty mesiac života sa považuje za tzv. imunologické okienko, počas ktorého by dieťa malo prísť do styku s najčastejšími potravinovými alergénmi ako je lepok, laktóza, ryba, sója či niektoré druhy exotického ovocia (ananás, kivi). Treba však postupovať opatrne a jedlo dávkovať v maličkom množstve. Skúste jeden druh a sledujte, ako na to trávenie bábätka reaguje.
Metóda 3: BLW na zavádzanie príkrmov
Metóda BLW alebo teda Baby Led Weaning sa riadi tým, že dieťa je schopné nakŕmiť sa samo a stačí všetku aktivitu ponechať na ňom. Základom potravy sú detské príkrmy, ale nie mixované. Stačia kúsky varenej zeleniny a nakrájané ovocie, ktoré dieťa zoberie do rúčky a dokáže samo spapať. Celý rozhodovací proces o jedle sa necháva na detskej zvedavosti a prirodzenosti. Rovnako i poloha, v ktorej potravu prijíma. Drobček môže sedieť, či ležať a my okolo neho porozkladáme potravu a necháme ho, aby ju sám preskúmal.
Niektoré mamičky používajú iba metódu BLW, ideálna by ale asi bola kombinácie s bežnými detskými príkrmami.
Prvé príkrmy sú vo vývoji dieťatka veľkým míľnikom. Nemusíte sa však tohto obdobia báť. Práve naopak. Užite si to objavovanie, sledujte, čo vášmu dieťatku chutí. Dajte si čas a doprajte ho aj drobcovi. Niektoré detičky sa učia papať pomaly, neznamená to však, že potravinám, ktoré na začiatku odmietajú, neprídu na chuť neskôr.