O živote v našich spálňach neradi hovoríme nahlas, pretože ide naozaj o najintímnejšie územie nášho života. A do spálne druhých cez kľúčovú dierku nenakúkame, aj keď by sa nám v niektorých situáciách zišla dobrá rada, či to, čo robíme, robíme správne. Spálňové pochybnosti nastupujú u harmonicky žijúceho páru najmä v období očakávania potomka.
- Je sex v tomto období prirodzený?
- Nemôže milovanie ublížiť dieťaťu?
- Prečo ma partnerka odmieta a prečo je partner zrazu taký úzkostlivý?
Sex počas tehotenstva nie je amorálny
Treba však vedieť, že sex počas tehotnosti nie je nič amorálne a je naďalej prirodzenou súčasťou partnerského života. Aj podľa Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, ak neexistujú žiadne zdravotné dôvody na obmedzenie sexuálneho života, môže fungovať bez prekážok. Práve v období očakávania dieťatka je blízkosť a nežnosť medzi partnermi dôležitejšia ako inokedy. Dôležité je však vedieť sa o tejto téme s partnerom otvorene rozprávať, pretože sa cíti rovnako neistý ako budúca mamička.
Sex a tabu :
Sexuálnym aktivitám by ste sa mali vyhýbať:
- pri príznakoch hroziaceho potratu alebo predčasného pôrodu
- pri vcestnom lôžku (placenta previa)
- pri infekcii alebo výtoku
- pri akomkoľvek krvácaní z rodidiel
- pri pootvorenom hrdle maternice
Príbehy
Maja, 28: Odkedy som tehotná, môj manžel ku mne pristupuje ako ku vzácnej váze z čínskeho porcelánu… Považuje ma totiž za príliš krehkú a zraniteľnú.Objíme ma, pobozká, pritúli si ma, ale sexu sa vyhýba s argumentmi, aby sme neublížili dieťatku… Hoci sa necítim s bruškom príliš príťažlivá, nedbala by som, aby sme sa milovali viac ako predtým, pretože sa cítim dobre a sexuálne túžby mám dokonca silnejšie ako kedykoľvek predtým. Ale nechcem vyzerať ako sexuálna dračica, k môjmu stavu sa to ani nehodí a tak manželove postoje rešpektujem.
Timea, 26: Keď som zistila, že som tehotná, medzi nami dvomi sa všetko zmenilo. V prvých mesiacoch mi bývalo poriadne zle, najmä ráno, a partner, ktorý bol zvyknutý, že sa milujeme práve po zobudení, nechápal, prečo odmietam styk. Bolo mi zle a bála som sa, aby sme dieťaťu neublížili. Najskôr sa hneval, potom si zvykol a moju nechuť k sexu rešpektuje. Mám mesiac do pôrodu, takže dúfam, že potom sa to zmení, pretože vidím, že sa mu to vôbec nepáči, ale ja si nemôžem pomôcť…
Najčastejšími obavami oboch partnerov pri sexe je strach o nenarodené dieťatko. Pri normálne prebiehajúcej tehotnosti sú však neopodstatnené. Podľa pôrodnej asistentky PhDr. Janky Hrabčákovej je „dieťa vo vnútri maternice počas tehotnosti v plodových obaloch obklopené tekutinou a chránené hlienovou zátkou krčka maternice. Pokiaľ tehotnej žene nehrozia komplikácie v podobe potratu, predčasného pôrodu, krvácania, ak nemá pozitívnu pôrodnícku anamnézu v zmysle potratov alebo predčasných pôrodov v minulosti, sex počas tehotnosti je absolútne bezpečný“.
Zdôverte sa partnerovi
Sexuálne túžby žien sa v tehotnosti niekedy dramaticky menia. U niektorých sa sexuálna túžba zvýši, iné sa cítia zle. Sú príliš citlivé a sexuálne aktivity sú im nepríjemné. V takýchto prípadoch je dôležité zveriť sa partnerovi úprimne so svojimi pocitmi, obavami a prežívaniami. Tolerantný partner by mal pocity budúcej matky rešpektovať, nemal by naliehať a nútiť tehotnú ženu do niečoho, čo robiť nechce.
Situácia sa však môže vyvinúť aj opačným smerom. Menšiu sexuálnu túžbu pri partnerkinej tehotnosti môže začať pociťovať práve muž. Niektorým naháňa strach samotná tehotnosť, iní sa boja, aby partnerke a dieťaťu neublížili, pre niektorých však nie je tehotná žena príťažlivým sexuálnym objektom. Aj v tomto prípade je dôležitá komunikácia, jasné a zrozumiteľné vysvetľovanie pocitov a prežívaní partnerov. Návšteva gynekologickej ambulancie môže dať obom jasné odpovede na ich pochybnosti. Zmeny sexuálnych túžob tehotných žien majú svoju príčinu v hormonálnych zmenách.
Zásady bezpečného sexu v tehotnosti
- Obaja partneri musia byť 100% zdraví
- Je potrebné dodržiavať zvýšenú hygienu
- Prispôsobujte polohu a spôsob sexuálneho styku štádiu tehotnosti
- Vyhýbajte sa používaniu sexuálnych pomôcok, čo by mohlo viesť k vzniku infekcie
- Hovorte o tom, čo je vám príjemné a čo vám naopak prekáža
Začiatok tehotnosti je sprevádzaný nevoľnosťou až zvracaním a budúca mamička sa môže v dôsledku dramatických hormonálnych zmien cítiť vyčerpaná a náladová. K ustáleniu prichádza zväčša po troch, štyroch mesiacoch, keď sa hormonálna situácia v tele stabilizuje a budúca mamička je plná elánu a energie. Zvýšená hladina hormónov, radosť a pocity šťastia z očakávania často vedú k tomu, že obaja partneri prežívajú sexuálny život oveľa intenzívnejšie.
„Zvolenie vhodných polôh závisí od štádia tehotnosti ženy,“ hovorí pôrodná asistentka Janka Hrabčáková. Menšie bruško umožňuje dynamické zmeny polohy, ktoré sú však ku koncu tehotnosti nepohodlné. Vo vyšších štádiách tehotnosti uprednostňujú páry polohu „žena hore“. Umožňuje väčšiu kontrolu penetrácie a spôsobuje menší tlak na bruško. Plytšiu penetráciu dovoľuje aj poloha na boku, pri ktorej je partner za ženou, čím sa vylučuje tlak na brucho. „Existuje množstvo polôh, ktoré sú pohodlné a neznižujú pôžitok zo sexu: v sede, v kľaku, pri ktorej vniká partner zozadu, poloha v ľahu na boku s nohou vyloženou cez partnerove nohy. Príliš akčný a násilnícky sex v tehotnosti nie je vhodný. Zásadou správnej voľby polohy je to, aby sa v nej žena aj muž cítili rovnako príjemne.“
Spôsobí orgazmus predčasný pôrod?
Počas sexuálneho vzrušenia sa vyplavuje hormón oxytocín, ktorý môže vyvolať kontrakcie svaloviny maternice, ale v bezproblémovej tehotnosti orgazmus nespôsobuje predčasný pôrod alebo potrat. V termíne pôrodu orgazmus spustí pôrod len vtedy, pokiaľ je telo ženy na pôrod pripravené. V období po termíne vypočítaného pôrodu sa dokonca sex odporúča. V ejakuláte sa totiž nachádzajú prostaglandíny, ktoré pomôžu v tomto štádiu tehotenstva zmäkčiť krčok maternice a tak prirodzene rozbehnúť pôrod. Samozrejme, ak už odtečie plodová voda alebo žena začne mierne krvácať, sexuálny akt nie je vhodný.
Obavy zo sexuálneho života môžu nastúpiť aj po pôrode. V tomto období je podľa PhDr. Janky Hrabčákovej potrebné zachovať isté zásady. „Po pôrode by mal pár zachovať sexuálnu abstinenciu počas celého šestonedelia až do dvoch mesiacov od pôrodu v závislosti od priebehupôrodu – či šlo o pôrod vaginálnou cestou alebo cisárskym rezom a v závislosti od hojenia popôrodných rán. Podnet na prvý sex by mala dať žena. Týmto aktom dáva partnerovi najavo, že je už naň pripravená nielen fyzicky, ale aj psychicky.“ Niektoré ženy však majú z pôrodu veľkú traumu a sex po pôrode odmietajú. Vtedy je veľmi dôležitá komunikácia a opatrné zbližovanie partnerov po pôrode: dá sa začať len hladkaním, maznaním a pomalým zbližovaním. Po pôrode by mala žena podľa odborníčky začať cvičiť cviky na posilňovanie panvového dna, aby neprišlo k poklesu alebo ochabnutiu svalstva v oblasti pošvy alebo k inkontinencii moču. Ak sa vyskytnú prekážky, ktoré partneri nevedia vyriešiť, je vhodné navštíviť gynekológa, psychológa alebo sexuológa.
Čitateľkám Mamama radí aj gynekologička MUDr. Nadežda Maličkayová:
„Radosť a šťastie z očakávaného dieťatka je v živote harmonicky a aj predtým zdravo sexuálne žijúceho páru výborným afrodiziakom. Sexuálny život je prirodzenou súčasťou partnerského života a nemalo by to byť inak ani počas tehotnosti. Samozrejme, iba v prípade, ak všetko prebieha tak, ako má.“
Ak hovoríme o bezpečnosti sexu v tehotnosti z hľadiska trimestrov, doktorka Maličkayová upozorňuje, že pár by mal byť najviac opatrný v období prvého trimestra, pretože žena prežíva nevoľnosti, z hľadiska hormonálnej prestavby organizmu je viac unavená a na sexuálny život nemá často chuť. Druhý trimester, od štvrtého až do siedmeho mesiaca, je pri fyziologickej tehotnosti najbezpečnejším a najpríťažlivejším obdobím. Práve v tomto období má väčšina žien aj vďaka citlivosti erotogénnych zón zvýšenú chuť na sex. V treťom trimestri zaznamenávame opäť pokles sexuálnych túžob žien, najmä z dôvodu vyššej hmotnosti a nižšej pohyblivosti a tým väčšej fyzickej únavy. Žena môže v tomto období sex odmietať aj z dôvodu komplexov z veľkého brucha, pocitov zníženej príťažlivosti pre partnera, ale aj zo zvýšenia obáv o dieťatko, ktoré sa už intenzívne ohlasuje pohybmi a kopaním. Tieto obavy však nie sú na mieste. „Ak je milovanie žene príjemné, nemalo by byť pri normálnej tehotnosti problémom až do posledných dní pred pôrodom. V poslednom mesiaci tehotnosti je ale z dôvodu rizika zanesenia choroboplodných baktérií do rodidiel na mieste vyššia sexuálna opatrnosť a zvýšená hygiena.“
„Komplikované, či rizikové tehotenstvo však niekedy môže sex vylučovať,“ upozorňuje doktorka Maličkayová. „Pri rizikovej gravidite alebo pri hroziacom potrate je potrebné prísne dodržiavať všetky odporúčania gynekológa. Ak však aj zo zdravotných dôvodov nariadi sexuálnu abstinenciu, na nežné intímnosti a telesné dotyky nemusíte zabudnúť. Pomôžu dodržať kontinuitu intímneho života až do chvíľ, keď bude všetko opäť v poriadku.“
Sexuálny styk je zakázaný tehotným ženám, ktorým hrozí potrat, predčasný pôrod alebo je patologická nidácia – t.j. umiestnenie placenty v maternici, v prípade, ak má žena bolesti, krváca,či odteká plodová voda. Môže byť zakázaný počas celej tehotnosti alebo len na určité ohraničené obdobie.
Pri akýchkoľvek problémoch s chuťou, či skôr s nechuťou na sexuálny život by však budúce mamičky nemali zabúdať na partnera. Aj keď má veľké pochopenie, možno očakávať, že v oblasti sexuálneho života môže mať počas tehotnosti partnerky väčšie problémy ako samotná žena. Bez vysvetlenia nemusí dostatočne chápať partnerkin stav a jej prežívanie a môže sa cítiť odstrčený, čo rozhodne k harmónii vzťahu nepridá. Komunikácia medzi partnermi je základom nielen zdravého partnerského, ale aj kvalitného sexuálneho života.
Eva Molnárová