Nejedna žena zažíva pri viacerých tehotenstvách odlišnú skúsenosť. „Prvé tehotenstvo som neplánovala. Ešte som študovala a príprava na materstvo bola chvatná. Nečítala som brožúrky, riadila som sa pocitmi a pokynmi gynekologičky. Napriek tomu som toto dieťa vynosila zo všetkých troch (ďalšie boli plánované)najbezproblémovejšie a má najlepšiu imunitu,“ hovorí Karin(39).
Stres a vírus v opozícii
Karinino konštatovanie vyznieva ako protipól plánovaného tehotenstva, má však logické odôvodnenie. K rizikám tehotnosti patrí totiž spontánny potrat, ovplyvnený neraz aj vekom rodičky. „Ideálnymi prvorodičkami sú ženy medzi dvadsiatym a dvadsiatympiatym rokom života,“ hovorí Ladislav Poliak, gynekológ s viac ako štyridsaťročnou praxou. Táto veková skupina žien je najplodnejšia, s krátkodobejšou alebo ľahšie zvládnuteľnou pracovnou vyťaženosťou a na rozdiel od ženy v rokoch zvláda ľahšie aj stres. Z dlhoročne fungujúceho pracovného kola vystupujú ženy po tridsiatke len veľmi ťažko v obave o zabezpečenie rovnakého štandardu rodiny, čím trpí organizmus i jeho imunita. S rokmi pribúdajú aj získané zdravotné problémy a v súvislosti s nimi aj problém s otehotnením či priebehom tehotenstva.
[pull_quote_center]Emancipácia priniesla ženám rovnoprávnosť v profesii a vytýčila nové priority. Sú nimi kariérny rast a finančné zabezpečenie na úkor materstva. Dlhodobý stres je potom často prvým rizikovým faktorom pri ranej gravidite.[/pull_quote_center]
Tehotenstvo nie je čas extrémov
Novodobé ženy sa čoraz viac prikláňajú k prirodzenému pôrodu s vopred pripraveným plánom. Rovnako dôležité pre zdarný priebeh tehotenstva a pohodu rodičky sú však aj miera uvedomenia si rizík(fajčenie, užívanie drog, požívanie alkoholu, hrozba AIDS, záťaž a prudké naberanie na váhe) a možnosti ich eliminovania. „Kedysi sa ženy viac hýbali a menej stresovali. Aj vďaka tomu mali menšie problémy s civilizačnými ochoreniami a s priebehom pôrodu,“ poukazuje Ladislav Poliak na novodobý fenomén. Doba a zlá životospráva priniesli so sebou nárast spontánnych potratov a cisárskych rezov, ale aj obezitu, cukrovku či vysoký krvný tlak. A tiež odkladanie vlastného zdravia ako najvyššieho záujmu na poslednú poličku v komore. Naozaj zlý základ pre plánovanie prírastku!
[pull_quote_center]Žena by mala tehotenstvo plánovať a vytvoriť organizmu ideálne podmienky. K nim patrí zdravé jedlo bez extrémov už v čase pred „očakávaním“. Spolu s ním si pestujte zdravý pohyb pre kondičku, absolvujte všetky kontroly, doprajte si výdatný spánok a menej práce.[/pull_quote_center]
Hýbte sa s ohľadom na trimestre
„V prvom trimestri sa vyhýbajte zvýšenej fyzickej námahe, skákaniu a behaniu predovšetkým v tie dni, ktoré by označovali mimo tehotnosti začiatok vašej menštruácie (sledujte to naďalej v kalendári). V treťom trimestri hrozí predčasný pôrod uvoľňovaním hrdla krčka maternice pod váhou plodu a rastom hmotnosti maternice. Pri ignorovaní životosprávy sa môžu objaviť problémy s obličkami, pečeňou a krvotvorbou,“ upozorňuje gynekológ. Pri normálne prebiehajúcom tehotenstve nezabúdajte na dôležitý pohyb. „Všimla som si, že o cvičení v tehotenstve sa každý vyjadruje veľmi opatrne a nejednoznačne. Preto som sa postavila pred kameru s tehotenským bruškom a predviedla vhodné cviky,“ nezaprie zdravého ducha v zdravom tele a dôslednosť pri študovaní problematiky predovšetkým z aktuálnych zahraničných zdrojov absolventka vysokoškolského štúdia telovýchovy Tina Turner. S partnerom Vladom Zlatošom vychovávajú nielen svoju dcéru, ale aj ľudí, a to prostredníctvom internetového blogu. Na ňom ponúkajú zaujímavé recepty v zdravšom prevedení a následne aj sériu cvičení na spálenie prijatej energie. „Všetko sa musí, samozrejme, diať v nenásilnej atmosfére a s ohľadom na zdravotný stav a pocity,“ hovorí Tina na záver.
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Katarína Kopcsányiová