Pôrodný plán: všetko čo o ňom potrebujete vedieť

Termín pôrodu sa blíži a vy ste plná očakávaní. Túžite držať svoje dieťatko v náruči a premýšľate, ako bude vyzerať jeho príchod na svet. Ak máte konkrétne priania, požiadavky a túžby, zapíšte si ich do pôrodného plánu. Poradíme vám, na čo by ste pri jeho zostavovaní nemali zabudnúť.

Čo je pôrodný plán?

Pôrodný plán predstavuje akýsi zoznam, do ktorého si môžete zapísať svoje predstavy o pôrode a o šestonedelí. Tento zoznam by mal byť stručný, prehľadný a písaný v bodoch. Lekár, či pôrodná asistentka totiž počas pôrodu majú iné priority, ako ,,prehrýzať sa“ množstvom chaotického textu. Ak chcete mať počas pôrodu pri sebe otecka dieťaťa, oboznámte ho so svojimi želaniami a prosbami. Personál to určite ocení.

Konkrétne túžby, týkajúce sa starostlivosti o váš poklad, napíšte na ďalší papier. Ten odovzdajte personálu na novorodeneckom oddelení.

Kedy ho mám napísať?

Pôrodný plán si napíšte niekoľko týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, ideálne v období medzi 34. až 36. týždňom tehotenstva. Vyhnete sa tak stresu, ak sa váš drobček poponáhľa na svet skôr.

Bude ho lekár pri pôrode akceptovať?

Ak túžite rodiť s pôrodným plánom, poobhliadnite sa po pôrodnici naklonenej prirodzeným postupom (bez zbytočných zásahov) s titulom Baby Friendly Hospital. Neznamená to však, že v nemocnici blízko domova vaše predstavy zamietnu. Skúste sa však ešte počas návštevy poradne porozprávať o požiadavkách s pôrodníkom alebo pôrodnou asistentkou.

Pravdou je, že mnoho pôrodníc pôrodné plány považuje stále za výstrelok budúcej mamičky. Narodenie dieťatka je však intímny a jedinečný okamih, na ktorý nikdy nezabudnete. Nenechajte sa preto odradiť zmätenými či šokovanými pohľadmi personálu a poproste ich, aby si váš plán aspoň prezreli.

Pozn: Napriek tomu, že ste si pôrodný plán starostlivo pripravili a váš pôrodník s ním súhlasil, v prípade komplikácií sa stáva bezpredmetným. Zdravotný personál musí v prvom rade zabezpečiť primeranú zdravotnú starostlivosť dieťatku i vám a vtedy sú vaše túžby druhoradé.

Čo má obsahovať pôrodný plán?

Zoznam môže obsahovať vaše meno i meno bábätka. Ak si doň poznačíte termín poslednej menštruácie; dátum, kedy ste cítili prvé pohyby; údaje o predošlých tehotenstvách; liekové a potravinové alergie; rodinnú anamnézu a telefonický kontakt na blízku osobu, urýchlite príjem do pôrodnice.

Pôrodný plán môže vyzerať napr. takto:

  1. Moje túžby, očakávania a požiadavky počas pôrodu
  • Počas 1. doby pôrodnej sa chcem voľne pohybovať a chcem využívať alternatívne techniky na tíšenie bolesti (sprchu, fit loptu, relaxačné techniky, aromaterapiu a homeopatiu).
  • Ne/súhlasím s aplikáciou klystíru zdravotníckym personálom.
  • Želám si, aby boli vnútorné vyšetrenia vykonané iba v nevyhnutnom prípade.
  • Chcem, aby bol pri pôrode prítomný otec (dula alebo iná osoba). Ne/súhlasím s prítomnosťou medikov (študentov) pri pôrode.
  • Ne/chcem epidurálnu anestéziu a lieky na tíšenie bolesti.
  • Ne/súhlasím s podaním liečiv urýchľujúcich pôrod a s pretrhnutím plodových obalov (amniotómiou).
  • Chcem rodiť v polosede/ľahu/na štyroch/v drepe/v sede na pôrodnej stoličke/do vody/striedať polohy a tlačiť podľa vlastných pocitov.
  • V prípade komplikácií chcem byť informovaná o ďalšom postupe. Ak je nutný cisársky rez, ne/chcem byť pod celkovou narkózou.
  • Som zásadne proti použitiu Kristellerovej expresie (tlačenie na brucho rodičky alebo na fundus).
  • Ne/súhlasím s preventívnym nástrihom hrádze (epiziotómiou).
  • Chcem, aby otec prestrihol pupočnú šnúru.
  • Žiadam o odber pupočníkovej krvi.
  • Túžim po priložení dieťatka k prsníku hneď po pôrode a chcem aby bolo dieťatko vyšetrené na mojom bruchu.

Pozn.: Odber pupočníkovej krvi z pupočnej šnúry možno uskutočniť v každej pôrodnici na Slovensku bezprostredne po narodení dieťatka. Je bezbolestný a bezpečný. Takto získané vzácne kmeňové bunky sú jedinečné – nie sú zaťažené ochoreniami, liečbou či procesom starnutia.
Pupočníková krv sa využíva pri liečbe hematologických a onkologických ochorení, ako sú leukémie, lymfómy, neuroblastómy, meduloblastómy, anémie, a pri liečbe získaných aj dedičných porúch imunity či metabolických ochorení.

2. Moje túžby, očakávania a požiadavky týkajúce sa starostlivosti o dieťatko

  • Želám si, aby moje bábätko malo oblečené šaty, ktoré som mu priniesla.
  • Chcem, aby dieťatko bolo kŕmené výhradne mojím materským mliekom. Ak to nie je možné, žiadam, aby bolo dokrmované striekačkou alebo hadičkou materským mliekom od darkyne.
  • Túžim mať dieťatko pri sebe na izbe hneď, ako to je možné.
  • Prajem si byť pri prvom kúpaní a pri každom vyšetrení môjho dieťatka.

Napriek tomu, že ste si pôrodný plán starostlivo pripravili a váš pôrodník s ním súhlasil, v prípade komplikácií sa stáva bezpredmetným. Ak sa počas pôrodu vyskytne neočakávaná situácia, zdravotný personál je povinný zabezpečiť vám i dieťatku predovšetkým zdravotnú starostlivosť. Pôrod možno nedopadne podľa vašich predstáv, no na všetko nepríjemné zabudnete hneď ako budete svoje dieťatko držať v náruči.