[dropcap type=“1″]1[/dropcap] Naplňte váš dom čítaním
Povzbudzujte dieťa čítať – ale nielen samo pred spaním. Čítajte si nahlas spolu, alebo sa striedajte po jednotlivých odsekoch obľúbenej rozprávky. Vytvorte pohodlný kútik na čítanie, v ktorom dieťa môže stráviť príjemný čas, vysteľte ho vankúšmi a teplou dekou. Navyše, na umocnenie toho, aké dôležité je čítanie pre vašu rodinu, naplňte dom tlačenými materiálmi – novinami, časopismi, knihami, či dokonca plagátmi so slovami, rôznymi nápismi či celými vetami.
[dropcap type=“1″]2[/dropcap] Nechajte si vysvetliť
Priamu pomoc pri domácich úlohách či dokonca skúšanie väčšina žiakov odmieta. Choďte preto na túto nežiaducu aktivitu inak. Nechajte si dané učivo vysvetliť. „Schopnosť vysvetliť dané učivo znamená, že žiak učivo ovláda,“ potvrdzuje Matúš Metes z agentúry Cielene, „preto túto taktiku využívajú na doučovaniach aj naši doučovatelia.“ Vyskúšajte sa, učivo ôsmackej fyziky či chémie môže byť zaujímavé aj pre vás a nové (oprášené) poznatky dokonca užitočné.
[dropcap type=“1″]3[/dropcap] Zaujímajte sa o jeho záujmy
Je nejaká oblasť, ktorá vaše dieťa mimoriadne zaujíma? Ak áno, nechajte ho skúmať témy, ktoré sú preň atraktívne alebo ho fascinujú. Ak sa mimoriadne zaujíma o kone, ponúknite mu príbehy o úspešných jazdcoch, nechajte ho vyhľadať v encyklopédii päť faktov o koňoch alebo si spravte jazdeckú nástenku.
[dropcap type=“1″]4[/dropcap] Pýtajte sa, čo v škole preberali
Nepýtajte sa na známky či percentá z poslednej písomky – alebo aspoň nie priamo. Zaujímajte sa o to, čo nové sa v škole v daný deň naučili, kto z čoho odpovedal, čo vedel a nevedel – prerozprávanie týchto informácií ich zjednotí a utuží v pamäti školáka. Vy sa tiež môžete dozvedieť zaujímavé fakty o učive alebo spolužiakoch a kamarátoch.
[dropcap type=“1″]5[/dropcap] Vytvárajte príležitosti na hranie
Hranie od učenia nedemotivuje, práve naopak. Na sviatočné príležitosti obdarúvajte školákov hračkami, ktoré podporujú počúvanie, vizuálne učenie, triedenie či delenie. Namiesto desiatej bábiky, kúpte stavebnicu, ktorá necháva hre voľný priebeh, podporuje kreatívne myslenie a trénuje riešenie problémov.
[quote_box_center]Vyskúšajte niektorý z našich tipov a napíšte nám, ktorý účinkuje na vaše dieťa a prečo. Pokiaľ máte nejakú vlastnú „fintu“, nenechávajte si ju pre seba a dajte nám o nej vedieť. Tešíme sa na vaše reakcie. Píšte na redakcia@mamama.sk.[/quote_box_center]
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Magda Halušková