Rady ako prežiť zimu

Vedúcemu servisu spoločnosti NAD-RESS Senica Ľubomírovi Hesekovi, prejde denne rukami veľa áut. Dobrými radami môže aj to vaše.

STAROSTLIVOSŤ O INTERIÉR AUTA V ZIME:

[dropcap type=“2″]1.[/dropcap]Kvalitne vyčistiť a nechať oschnúť. 

Základom je povysávať a následné utrieť plastové, prípadne kožené časti interiéru navlhčenou jelenicovou utierkou alebo utierkou z mikrovlákna. Ak je potrebné (podľa veku vozidla a stavu plastových častí interiéru), plasty ošetríme vhodným prípravkom ktorý zabezpečí ich ochranu pred starnutím, oživí ich farbu a lesk. Na kožené častí treba vždy používať prípravky určené na kožu s obsahom ochranných voskov, aby koža nepraskala. Po takto prevedenom čistení, treba nechať automobil v zimnom období dôkladne oschnúť.

[dropcap type=“2″]2. [/dropcap]Rohože udržujeme suché.

Na podlahu je vhodné požiť gumové rohože s vysokým okrajom, aby boli schopné absorbovať vodu z topiaceho sa snehu, ktorý sa dostane z topánok do interiéru. Rohože udržujeme v čistote a suché, aby sa nám nezvyšovala vlhkosť v interiéri vozidla, ktorá potom prispieva k zahmlievaniu skiel a vytváraniu námrazy z vnútra vozidla.

[dropcap type=“2″]3.[/dropcap]Nenastavovať všetky systémy na maximum.

Pre vykurovanie platí niekoľko zásad: Ak nás čaká cesta autom dlhšia ako 15 minút, je lepšie si vyzliecť vrchnú vrstvu oblečenia, lebo moderné autá rýchlo kúria a nás čaká tepelná nepohoda, čo znižuje naše sústredenie. Moderné vozidlá majú zabudované rôzne vyhrievania či už sedadiel, volantu, skiel a treba ich vždy využívať. No nie je dobré nastavovať všetky systémy na maximum, lebo ak zvolíme vysokú teplotu na voliči kúrenia a vodný systém nie je zohriaty, aj tak nedosiahneme vyššiu teplotu. To platí aj pre elektrické odporové kúrenie sedadiel, ak navolíme vyšší stupeň neznamená to skorší ohrev, ale vyšší stupeň ohrevu, čo nám naruší tepelnú pohodu a prispeje k nesústredenosti. Ak je automobil vybavený klimatizáciou, treba ju pri zahmlievaní okien z vnútra vždy zapnúť, lebo sa rýchlejšie odstráni vodná para.

shutterstock_161457311

STAROSTLIVOSŤ O EXTERIÉR AUTA V ZIME:

[dropcap type=“2″]4.[/dropcap]Vyčistiť každé tri týždne od soli.

Zimná prevádzka vozidla kladie väčšie nároky aj na starostlivosť o exteriér vozidla. Všeobecne sa odporúča umývať vonkajšiu časť karosérie každé dva alebo tri týždne, aby sa zbavila posypovej soli. Karosériu je vhodné častejšie ošetrovať ochranným voskom, najlepšie vo fáze umývania, zvolením príslušného umývacieho programu, lebo je to menej namáhavé. Po umytí dobre osušte zámky aby neprimrzli. Tak isto treba osušiť aj tesniace lišty dverí a potom ich natrieť prostriedkom na ochranu gumových častí, postačí silikónový olej.

[dropcap type=“2″]5.[/dropcap]Stietrače stierajú len odmrznuté.

Stierače bývajú často neprávom považované za menej dôležité súčasti vozidla, pričom na kvalite viditeľnosti závisí vaša bezpečnosť. Treba skontrolovať funkčnosť stieračov a kvalitu stierania. Ak zaznamenáme nepravidelnosti v stieraní, treba vymeniť stieracie lišty. Pri odstavení vozidla je dobré podložiť pod celú dĺžku stieracej lišty protimrazovú lepenku, aby neprimrzli ku sklu. Pokiaľ nám stierače primrznú, neodtrhávajte ich násilím a nezapínajte ich. Môžu sa poškodiť lišty, aj ich motor.

TECHNIKA JAZDY V ZIME:

[dropcap type=“2″]6.[/dropcap]Brzdenie motorom.

Hoci sú moderné vozidlá vybavené množstvom stabilizačných systémov hlavne v zime platí, že menej je viac. Treba citlivo narábať s volantom, plynovým a brzdovým pedálom. Pri rozjazde nenechávame prešmykovať kolesá, lebo si zmenšujeme trakciu. Treba uviesť vozidlo do pohybu a preradiť na vyšší rýchlostný stupeň. Pri brzdení stláčame pedál citlivo, aby sme nedostali vozidlo do nekontrolovaného šmyku. Treba využívať tzv. brzdenie motorom hlavne pri jazde z kopca.

[dropcap type=“2″]7.[/dropcap]Odstup je namieste.

Pri jazde v zime je potrebné dodržiavať primeraný odstup od vozidiel v dôsledku predĺženej brzdnej dráhy. Treba dodržiavať primeranú rýchlosť, lebo aj zimné pneumatiky majú svoje limity. Netreba preceňovať vlastné schopnosti a vždy sledovať jazdu aj iných účastníkov cestnej premávky.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Kristína Brezová