Proti gustu žiaden dišputát. Rozhodnutie, či mať partnera pri pôrode, totiž rozdeľuje budúce mamičky na dva tábory. Kým niektoré tvrdia, že je to prirodzené a nevidia na tom nič zvláštne, iné ženy svojho partnera pri pôrode nielenže nepotrebujú, ale zároveň aj striktne odmietajú.
Mužská podpora
Dnes už mnoho pôrodníc na Slovensku umožňuje, aby bol partner prítomný pri klasickom, teda spontánnom pôrode. Je potom na rozhodnutí rodičky, či túto možnosť využije alebo nie. Dôvodov, prečo tak mnohé spravíme, býva niekoľko. Tým najčastejším je ten, že túžime po partnerovej psychickej či fyzickej podpore. Predsa len, kontrakcie a samotný pôrod môžu trvať aj niekoľko hodín, a preto je dobré mať niekoho blízkeho poruke. Niekedy stačí pohladenie po tvári alebo po vlasoch, pevný stisk ruky alebo aj povzbudivé slová v momentoch, kedy siahame na dno svojich síl. Na druhej strane má aspoň partner reálnu skúsenosť s tým, ako pôrod prebieha a čo všetko musí žena podstúpiť. Nejeden budúci otecko sa po takomto zážitku nechal počuť, že išlo o najsilnejší zážitok v živote, ktorý asi už nič neprekoná.
Čaro nepoznaného
Možnosť, aby bol partner pri pôrode, v minulosti neexistovala. Pôrod bol čisto ženskou záležitosťou v prítomnosti lekára a zdravotných sestier. A tak podobne ho dnes vníma mnoho žien, ktoré si partnera pri svojom pôrode nevedia a ani nechcú predstaviť. Rovnako aj tu platí, že jestvuje niekoľko dôvodov, prečo sa tak napokon rozhodnú, no najčastejšie ide o zachovanie vlastnej intimity. Rodiť pred partnerom znamená, že môže získať iný pohľad na ženu a jej sexualitu. Niekedy je jednoducho lepšie nevidieť a nevedieť viac, než je potrebné. Slabšie povahy to totiž môžu zobrať rôzne, a tak je možno lepšie ušetriť ich takéhoto zážitku. A čo si budeme klamať – niektorí muži by to jednoducho ani nedali a mať tam pri sebe chlapa, ktorého tam budú „ofukovať“ sestričky, nie je žiadna výhra.
Diskusia a kompromis
Je dôležité myslieť na to, že diskusia s partnerom je potrebná. Len tak obidve strany môžu vyjadriť svoje pocity či túžby a nájsť spoločný kompromis. Možno je to práve partner, ktorý pri pôrode chce byť a chce, aby aj napriek prvotnému nesúhlasu žena svoje rozhodnutie aspoň prehodnotila. Kompromis môže vyzerať napríklad tak, že bude podporou pri kontrakciách, no už pri samotnom pôrode sa vzdiali a počká až na moment, kedy mu do náručia prinesú vytúženú ratolesť.
Zážitok aj pri sekcii
Plánovaná sekcia nemusí byť tabu, a to najmä v prípade, že ide o spinálnu (nie celkovú) anestéziu. Niektoré nemocnice umožňujú oteckom nazrieť v momente, keď už je dieťatko na svete. Kontroverzný pohľad ale nemusí zvládnuť každý muž – usmievajúca sa čerstvá mamička verzus aktuálne prebiehajúce úkony potrebné k sekcii. Preto je na to vhodné myslieť vopred a zvážiť partnerovu prítomnosť. V prípade akútnej sekcie alebo plánovanej sekcie v celkovej anestézii sa zväčša partnerovi priestor neumožňuje, a to s ohľadom na zdravie čerstvej mamičky a jej dieťatka. Takže aj keby niekto veľmi chcel, tu to jednoducho nejde.