Počet dopravných nehôd na našich cestách je stále vysoký. Len v roku 2013 bolo v cestnej doprave na Slovensku viac ako 13-tisíc dopravných nehôd, pri ktorých vyhaslo vyše 200 životov a vyše tisíc ľudí bolo ťažko zranených. Daň za nedodržiavanie pravidiel je nemilosrdná, výpočet pochybení s krutými následkami zasa siahodlhý. Neobstojí ani často opakovaný argument: „mne sa predsa také niečo nemôže stať“. Možno skutočne nie, ale úrazy, poranenia a bolesti prídu často nečakane a bez ohlásenia. Ako však v takýchto situáciách reagujeme? Pomôžeme, poradíme, aktívne zasiahneme? Nájdeme vôbec v aute lekárničku? Vieme, čo v nej máme?
Výbava autolekárničky
Anjel – ochranca každého z nás robí, čo môže, no nie vždy všetko stíha. Preto je možno dobré vedieť, že výbava lekárničky sa delí do štyroch skupín a presne určený je aj počet a druh jednotlivých zdravotných pomôcok, ktoré v nich majú byť. Ak máte túto „záchrannú skrinku“ v dokonalom poriadku, tak potom obsahuje základné moduly: „pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu“, „malé rany, odreniny“, „zlomeniny, poranenia kĺbov“, „veľké rany, krvácanie, popáleniny“. Každý z nich má vymedzený obsah, ktorý určuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR. Čo si však treba všímať, je dátum spotreby (exspirácie) na každom module. Ak je zdravotnícky materiál, respektíve len jeden jej modul s uplynulým dátumom spotreby, celá lekárnička sa považuje za neplatnú. V prípade expirácie nie je potrebné meniť lekárničku celú, postačuje kúpiť si len expirovaný modul. Jednotlivé zdravotnícke pomôcky v oranžovej lekárničke musia mať údaje o použití v slovenskom jazyku, každý modul je samostatne zabalený, aby nedošlo k znehodnoteniu obsahu. Obal lekárničky má byť nepremokavý, odolný prachu aj teplotným rozdielom v rozmedzí -20 až +60 stupňov Celzia. Poznávacím znamením lícnej strany lekárničky je rovnoramenný biely kríž.
Karta prvej pomoci
Súčasťou každej autolekárničky je karta prvej pomoci, teda rýchly a jednoznačný návod na správne poskytnutie prvej pomoci pri závažných poraneniach. Cieľom poskytnutia prvej pomoci je zachovať životné funkcie zranených, zabrániť zhoršeniu ich stavu a poskytnúť im nevyhnutnú starostlivosť do príchodu záchranky. Aby sme boli užitoční, nápomocní a aktívni, lekárnička je základnou pomôckou. Takže, jej precízna kontrola je namieste, v prípade potreby treba kúpiť novú, alebo si obnoviť už preexpirované moduly. Pozornosť si zaslúžia najmä sterilné pomôcky (obväzy, náplasti, dezinfekčné prostriedky). Ak však máte lekárničku pohodenú v zadnej časti auta, napríklad na okne, kde na ňu praží slnko, asi by bolo vhodné rýchle ju premiestniť do batožinového priestoru. Lekárnička patrí do povinnej výbavy vozidla a polícia dlhodobo upozorňuje, že ak ju vodiči nemajú alebo im v nej niečo chýba, či obsahuje materiál, ktorý je po dátume spotreby, môžu dostať v blokovom konaní pokutu do 60 eur.
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Lea Surmová