V dnešnej uponáhľanej dobe majú deti omnoho menej času ako kedysi. Môžu za to rôzne voľno časové aktivity. Keďže dieťa je celé dopoludnie vyťažené a zo školy často mieri na krúžky a záujmové aktivity, neostáva mu cez týždeň dostatok času, ktorý by mohlo venovať čítaniu. Večer dieťaťu ostávajú domáce úlohy a následne je príliš vyčerpané na to, aby sa sústredilo na čítanie knihy. Dieťa potrebuje voľný čas, kedy sa zregeneruje, zahrá s hračkami, alebo kedy ho jednoducho trávi s rodinou. Preto je dobré viesť ho ,,zabíjať nudu“ práve formou čítania.
Samozrejme, veľkú rolu v čitateľskej gramotnosti detí zohrávajú moderné technológie, televízia, internet a sociálne siete. Pre dieťa je vo voľnom čase jednoduchšie sadnúť si k počítaču a ,,zabíjať čas“, ako trpezlivo sedieť a čítať knihu. Rodičom sa preto odporúča viesť dieťa čítať práve cez spoločné chvíle strávené s knihou. Vyčleňte si denne čas na čítanie s dieťaťom, či už je to po škole alebo večer pred spaním, pre dieťa sa tento čas stane formou oddychu, relaxu a následne sa bude na spoločné čítanie s rodičom tešiť, rovnako aj rodič si nájde čas na jeho obľúbenú literatúru. Ak sa čítaniu prestanete venovať, je veľká šanca, že aj vaše dieťa postupne poľaví a nakoniec ho nadšenie pre čítanie opustí. Kým od prvého ročníka si dieťa osvojuje samotnú techniku čítania a zoznamuje sa s ním, od druhého ročníka na základnej školy si dieťa začne uvedomovať text omnoho viac a buduje si čítanie s porozumením, ktoré neskôr ovplyvňuje aj jeho prácu na ďalších predmetoch.
Rodičia sú pre dieťa najsilnejším a najväčším vzorom a v rámci jeho primárnej socializácie preberá všetky rodičovské návyky a zvyky, kým si nevytvorí svoje vlastné. Preto milí rodičia, ak chcete, aby vaše dieťa čítalo čo najviac, čítajte, čítajte spolu, navštevujte kníhkupectvá, knižnice, vyberajte pozorne kvalitné a primerané knihy, ktoré zaujmú vaše dieťa. Treba si pozorne všímať, čo vaše dieťa zaujíma, aby ste pri výbere knihy neurobili viac škody ako úžitku a vaše dieťa nebude knižka baviť.
Ako teda začať? Od narodenia dieťaťa. Dieťa si buduje vzťah ku knihám a čítaniu už od útleho veku, preto je dôležité čítať dieťaťu od malička, aj keď máte pocit, že príbehu nemusí rozumieť, prípadne, že je na to skoro. Vzťahy si dieťa buduje od útleho veku a je to tak aj pri knihách.