Maminy, viete aké vitamíny potrebuje váš organizmus počas tehotenstva? #2

Obdobie tehotenstva predstavuje úplne novú etapu v živote každej ženy a prináša tiež mnoho zmien, s ktorými sa musí organizmus popasovať. Častá nevoľnosť spôsobuje výraznú stratu minerálov a vitamínov, čo môže mať za následok zvýšenú únavu a celkovú vyčerpanosť organizmu. Každá mamina vie, že počas tehotenstva je dôležitý prísun pestrej stravy a dostatok, tak pre maminu, ako aj pre dieťa. Nie vždy však pestrosť a hlavne kvalita stravy pokryje celkové množstvo potrebných vitamínov. Aké vitamíny sú jedny z najdôležitejších, ktoré počas gravidity vy a vaše dieťa potrebujete, nám poradila nutričná poradkyňa Evka Blaho a gynekologička MUDr. Andrea Maľová, PhD

VITAMÍN C A JEHO BLAHODARNÉ ÚČINKY NA ORGANIZMUS MAMIČKY

Okrem toho, že je vitamín C nevyhnutný na normálny vývoj placenty, je aj veľmi účinný antioxidant a jeho hlavnou funkciou je tvorba kolagénu. Práve preto tento vitamín podporuje hojenie povrchových rán, zabraňuje krvácaniu ďasien a pomáha predchádzať infekčným ochoreniam. Vitamín C prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému. Znižuje aj hladinu cholesterolu, podporuje vstrebávanie železa a pôsobí preventívne proti málokrvnosti. „Do jedálnička by sme mali preto zaradiť papriku, kapustu, kivi a ríbezle. Pozor ale na citrusové plody! Snažte sa im vyhýbať najmä, ak nie sú dôkladne umyté a vyraďte ich počas dojčenia, kedy môžu u detí vyvolať alergickú reakciu. Denná dávka pre tehotné ženy je 80–100 mg,“ odporúča nutričná poradkyňa.

POZOR NA NEDOSTATOK VITAMÍNU D A INÝCH VITAMÍNOV

Organizmus môže mať hlavne v chladnejšom počasí deficit vitamínu D, vzhľadom na to že najprirodzenejším zdrojom je slnečné žiarenie. Tento vitamín prispieva k správnemu využitiu vápnika a fosforu (napomáha jeho vstrebávaniu) a tým zabezpečuje zdravé kosti a zuby. Tiež podporuje celkový imunitný systém. Odporúčaná denná dávka pre maminu je 10 μg. Okrem vyššie spomenutých vitamínov sú pre maminu a jej plod potrebné aj prvky ako železo, pretože zásobuje plod krvou. Prispieva k správnej tvorbe červených krviniek, čím predchádza anémii. K jeho nedostatku často dochádza hlavne ku koncu tehotenstva. Vitamín B12 je potrebný pre tvorbu nových buniek a krviniek. Prispieva k vývoju zdravej nervovej sústavy, k zachovaniu zdravých slizníc. Pozor, nie všetky vitamíny sú počas obdobia tehotenstva pre vás a vaše dieťatko prospešné. Na niektoré si treba dokonca dať vyslovene pozor. Jedným z nich je aj vitamín A. Vo veľkom množstve je konzumácia tohto vitamínu potenciálne nebezpečná, keďže môže spôsobiť poškodenie plodu v prvých troch mesiacoch života. Nachádza sa napríklad v paštétach a pečeni, no tiež vo veľkom počte výživových doplnkov, ktoré nie sú špeciálne určené pre tehotné ženy.