Máme reflux, poraďte!

Čo by ste chceli radšej, dievčatko alebo chlapčeka, pýta sa mladej mamičky počas celého tehotenstva okolie. To je jedno, odpovie ona, hlavne, aby bolo zdravé. Samozrejme. To je najpodstatnejšie. Občas však život rozdá aj horšie karty. Ako tú s nenápadným názvom reflux. A človeku neostáva nič iné, len sa naučiť s ňou hrať.

Poznaj dobre svojho nepriateľa, aby si ho ľahšie porazil, hovorí múdre príslovie. Parafrázujme – zoznám sa so zdravotným problémom, ktorý kvári tvoje dieťa, a máš naplovicu vyhraté. Reflux je často reprízovaný návrat obsahu zo žalúdka do pažeráka, prípadne až do úst. Netreba robiť hneď paniku pri občasnom vygrckaní zvyšku mliečka najmä u detí do 3 mesiacov. To sa sporadicky stáva pri kŕmení každého bábätka. Príčinou býva nedostatočne vyvinutý zvierač, sval, ktorý občas nestihne uzavrieť žalúdok, takže časť mlieka sa dostane do pažeráka. A keďže nestrávenej potrave robí spoločnosť aj žalúdočná kyselina, dieťa pociťuje bolesť a silné pálenie najmä vo vodorovnej polohe. O refluxe hovoríme až vtedy, ak dieťa grcká príliš často aj v ďalších mesiacoch života a rezultátom je jeho nepriberanie alebo i úbytok na hmotnosti. To už treba navštíviť pediatra alebo osloviť laktačnú poradkyňu.

[pull_quote_center]Dobrý tip: Mamičky by mali byť po kŕmení trpezlivé a podržať dieťatko v náručí vo vertikálnej polohe, kým si neodgrgne. Aj keď by to malo trvať pol hodiny. Ak ho prirýchlo uložia do postieľky, potrava má väčšiu šancu dostať sa zo žalúdka do hltana a bábätko obťažovať.[/pull_quote_center]

Komplikáciu nepodceňujme

Faktorom refluxu môže byť dedičnosť, chronické ochorenie dýchacích ciest, nevyzretá koordinácia satia a hltania, zápal pažeráka alebo fyziologická porucha vrátnika – kanálika medzi žalúdkom a prvou časťou dvanástnika. Symptómy tohto zdravotného problému nezľahčujme, pretože výsledkom častého grckania a výskytu kyseliny v pažeráku môže byť aj poškodenie sliznice tráviaceho traktu.

Čo pomáha
Situácia si vyžaduje trpezlivosť rodičov a zmenu režimu. Dieťa s refluxom treba kŕmiť pomalšie, častejšie a v menších dávkach, ktoré žalúdok ľahšie spracuje. Účinným diétnym opatrením je zahusťovanie mlieka špeciálnymi prípravkami z lekárne, napríklad výťažkom zo svätojánskeho chlebíka. V tejto konzistencii sa potrava v žalúdku udrží lepšie. Dôležité je tiež dieťa správne polohovať, nemeniť pozície veľmi rýchlo a manipulovať s ním opatrne. Bábätko s refluxom by malo spať alebo ležať na chrbátiku na podložke alebo na poskladanej deke, ktorá vytvorí polohu s 30 až 40-stupňovým uhlom. Počas dňa môže dieťa istý čas stráviť v ležadle v zvýšenej polohe či v postieľke s vankúšom umiestneným pod hrudníkom a hlavičkou, prípadne ho mamička alebo iný člen rodiny ponosí v šatke či v baby vaku. A niekoľkokrát denne ho treba na chvíľu uložiť na bruško (ale nie po kŕmení), tým si bude posilňovať brušné svalstvo i tráviaci trakt, ktorého funkčnosť sa zlepší. Bruško dieťatku s refluxom však zbytočne nestláčajme a ani pri prebaľovaní mu nezdvíhajme vysoko nožičky, to všetko podporuje návrat mlieka do pažeráka. Deti okolo roka už môžeme ukladať aj na bok, táto poloha im pri probléme s refluxom robí veľmi dobre.

[quote_box_center]

Klasické signály problému s refluxom

  • opakované vracanie po jedle
  • plačlivosť najmä vo vodorovnej polohe
  • kŕčovité vypínanie, ktoré je príznakom pálenia záhy
  • zakuckávanie pri satí mlieka a odťahovanie sa od prsníka alebo od fľaše
  • bolesť bruška a plynatosť
  • nepokojný spánok, časté budenie
  • kyslastý dych v ústach

[/quote_box_center]

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Elizabeth Lehmann