KUBO – kamarát nielen na cesty

Nový start-upový projekt KUBO – detské knihy je prvá slovenská digitálna detská knižnica. Ide o apku obsahujúcu viac ako 600 detských obrázkových e-kníh. KUBA majú rodičia stále so sebou a môžu s deťmi čítať kedykoľvek a kdekoľvek. Zjednodušene je aplikácia niečo ako “NETFLIX s detskou literatúrou”. 

Projekt vymysleli a zrealizovali manželia Ondrej a Jana Baginovci. Nápad im skrsol na rodinnej dovolenke, na ktorú zabudli zobrať detské knihy pre svoje deti. Uvedomili si, že na Slovensku chýba apka, ktorá by okamžite a kdekoľvek umožnila rodičom s deťmi čítať tie najlepšie detské knihy, navyše špeciálne upravené pre mobilné zariadenia.

Spusteniu apky predchádzali ročné prípravy, malý redakčný tím pripravoval a nanovo upravoval aj také klasiky, ako sú Danka a Janka, Osmijanko, Gruffalo, Mach a Šebestová, Kvak a Čľup, Môj macík, Pipi Dlhá Pančucha a iné. Cieľovou skupinou sú dvoj- až osemročné deti, preto sú všetky knižky doplnené množstvom obrázkov a upravené tak, aby sa dobre čítali nielen na tablete, ale aj na mobile. “KUBO je naozajstná detská knižnica do vrecka. Naším snom bolo, aby rodičia viac čítali s deťmi, aby mali pre ne stále so sebou úžasné nové podnety a zaujímavé príbehy. Okrem príbehov ponúkame aj stovky encyklopédií pre najmenších, plné veľkých fotografií a informácií, ktoré zaujmú nielen škôlkára, ale aj mamu a otca,” hovoria manželia a dodávajú: “Všetko, čo súvisí so vzdelaním, čiže naše encyklopédie a didaktické publikácie, voláme Kubopédia. Prístup k celej Kubopédii je pre všetkých bezplatný, záleží nám na vzdelaní detí a vieme, že sú rodiny, ktoré majú problém dostať sa ku kvalitným detským knihám.” 

Ostatný obsah apky je prvý mesiac tiež zadarmo, potom stojí 3.99 EUR mesačne. Tieto príjmy si však zďaleka nenechávajú jej majitelia, väčšina príjmov (70%) prúdi späť autorom (spisovateľom a ilustrátorom, resp. vydavateľstvám) a iba menšia časť slúži na financovanie chodu projektu. V KUBO tíme veria, že pomôžu s rozvojom knižného trhu a prinesú autorom nový priestor na kontakt s čitateľmi, presahujúci hranice Slovenska. 

A skutočne to funguje, KUBA objavuje čoraz viac rodín, vrátane Slovákov žijúcich v zahraničí, podporili ho viaceré osobnosti a v apke sa objavujú už aj najnovšie slovenské publikácie. Najčítanejšou je úplná novinka Zuzky Dušičkovej – Timo a hviezdna obloha, tiež v nej nájdete knihy známej autorky Moniky Kompaníkovej (Toddler punk, Hlbokomorské rozprávky) aj ocenenú knihu Tuláčik a Klára od Ericha Grocha. “Najviac nás hrejú maily od našich malých aj veľkých užívateľov. Rodičia nám ďakujú, že im počas týchto neľahkých čias pomáhame, citujem, – zachovať príčetnosť v rodinách. Deťom sme možno uľahčili aj čakanie na zastávke, v čakárni, zaspávanie u babky alebo na dovolenke.

Sme radi, že podporujeme čítanie s deťmi, prispievame k digitálnej gramotnosti detí a dokazujeme im, že čas na elektronických zariadeniach sa dá tráviť zmysluplne a obohacujúco. Každý si môže KUBA na mesiac naplno vyskúšať, pod názvom KUBO – detské knihy ho nájdete medzi aplikáciami pre Apple aj Android zariadenia,” uzatvára Jana Baginová.