Interiérový dizajnér #1

Odpovede na vaše otázky od skúsenej interiérovej dizajnérky.

Screenshot 2015-11-23 14

Môžem v byte kombinovať niekoľko kusov starožitného nábytku (komoda a stolík) s novým nábytkom a modernou sedačkou? Nechcela by som sa totiž zbaviť starších kusov, pretože mám k nim silnú citovú väzbu.

V posledných rokoch je používanie vintage nábytku v interiérovom dizajne veľmi obľúbené. Či už ide o hodnotné starožitnosti, retro kúsky z predchádzajúcich dekád alebo recyklované industriálne prvky, zbavia interiér prehnanej sterilnosti, zútulnia ho a prinesú pocit tepla. Aby sme sa však nepreniesli do minulosti a náš byt nezačal pôsobiť ako sklad rustikálneho nábytku, práve kombinácia s čistými minimalistickými líniami a súčasnými materiálmi vytvorí dokonalú harmóniu. Starožitné kúsky dodajú interiéru šmrnc a osobitosť.

Chcela by som prerábať byt. Na rôznych blogoch o bývaní sa objavujú neustále veľmi podobné interiéry v bielej farbe, ktoré vyzerajú veľmi sterilne, skoro ako u doktora v ambulancii. Viete mi, prosím, poradiť aj iné trendy alebo spôsoby ako docieliť, aby môj byt bol útulný a príjemný aj na pohľad ?

Biela farba je veľmi čistá a nadčasová. Dizajnéri vo všeobecnosti veľmi radi pri navrhovaní používajú bielu farbu, pretože veľmi pekne odráža svetlo a láme tiene, a tým vynikne tvar produktu. Súhlasím ale, že v obytnom interiéri môže pôsobiť chladne a neosobne. Ak je priestor, ktorý sa zariaďuje, veľmi malý, s tmavšími farbami treba narábať veľmi opatrne, ale nevylučujem ich použitie. Možná cesta je aj v použití tzv. „off-white“ (smotanovej) farby namiesto polárnej bielej a interiér doplniť výraznými prírodnými prvkami. V súčasnosti je tiež veľmi populárne obkladanie niekoľkých stien drevenými panelmi s výraznou kresbou. Ak aj ostane nábytok v neutrálnych zemitých farbách, interiéru veľmi pomôže výrazný akcent napr. v podobe jedného kresla a dvoch – troch vankúšov sviežej teplej farby.