Hurá do vody!

Aj takýto pokrik počujeme v lete z detských úst. Jazerá, kúpaliská sú plné drobcov. Rozmýšľali ste však nad tým, že by ste svojmu malému či malej dopriali takúto radosť počas celého roka? Nemusí byť z neho druhá Martina Moravcová či nový slovenský medailový objav Richard Nagy, no aspoň mu to zaručí zdravý vývoj a rovnú chrbticu.

A keď už spomíname Riša, práve on MAMAMA poskytol exkluzívny rozhovor, v ktorom porozprával, aké boli jeho začiatky s plávaním. Rovnako ako on, aj náš ďalší respondent, profesionálny plavecký tréner Matúš Putala zdôrazňuje, že plávanie je najzdravší šport na svete. Okrem toho vám poradíme, ako správne vybrať plaveckú výbavu pre každú vekovú skupinu. Neváhajte a čítajte ďalej. Len pozor, aby ste sa nenalogali vody! J Bude jej dosť.

Francúzi „povinnosť“ plávať pochopili

Prvé „preteky“ v plavárni boli už v staroveku. Ešte v 19. storočí však vedelo plávať len málo ľudí. Boli to Angličania, ktorí priniesli do Európy túto novú módu. Prvé ozajstné preteky sa organizovali v Londýne v roku 1837. Na prvých olympijských hrách v roku 1896 bolo plávanie olympijským športom, ale pretekárov nebolo veľa. Že plávanie je základná zručnosť, pochopili napríklad vo Francúzsku, kde sú plavecké kurzy v základných školách povinné. Na porovnanie – na Slovensku sa tiež organizujú plavecké kurzy, ktoré umožnia deťom naučiť sa plávať už v mladšom školskom veku. treba však hľadať.

shutterstock_104833673

Slovensko v štádiu rozplávania

Prezidentka Slovenskej plaveckej federácie Irena Adámková sama začínala ako trénerka ešte počas vysokoškolského štúdia individuálnymi nácvikmi pre deti od troch rokov. Netradične znakom. Po niekoľkých tréningoch deti zvládli správne dýchanie vo vode, skoky po pretekársky boli len bonusom. A nevadilo, ani keď po tréningu otočky vo vode bol občas ten kotrmelec prekotrmelcovaný. Postupne Irena Adámková založila klub a v tom čase jedinečné preteky Orca Cup, kde 5-ročné deti plávali po svoje prvé medaily. Pretekali sami so sebou a so svojimi kamarátmi z vody. Rodičia sa zo začiatku prizerali, ale Irena Adámková počas jedného tréningu vyhradila dráhu aj pre nich. A odvtedy máme výborné výsledky aj v Masters, čo je kategória seniorov. Vek sa dá doplávať. Jeden pán dostal kurz pre dospelých ako darček k 40. narodeninám. Nechcel odmietnuť, aj keď sa bál vody ešte z detstva, a dnes denne prepláva pár kilometrov.

[dropcap type=”1″]T[/dropcap]Barbora Žiačiková ml.