Tak na túto chvíľu čaká netrpezlivo asi každý rodič novorodenca. Len nech už sme doma! Jasné, doma je doma. Ale v nemocnici to bolo predsa len o inom, keďže zvyknú pomáhať aj zdravotné sestry. Ale „na ostro“ je to až v domácom prostredí.
Očakávania verzus realita
Vo väčšine prípadov sa nestretnú, ani keby ste veľmi chceli. Tak, ako je každé tehotenstvo špecifické, podobne je to aj s pôrodom a následnou adaptáciou na bežný život. Vtedy sa mnohé ženy pristihnú pri tom, že to je ťažšie, než vôbec predpokladali. V prípade prvorodičky je to o neznámej realite, do ktorej vhupne a musí ju zvládať. Pri druhom dieťati si žena povie, veď to dám, ale aj tu môže zdanie klamať. Lebo druhé či ďalšie dieťa môže mať úplne iné nároky a potreby, než jeho starší súrodenec alebo súrodenci. Aj mamička mohla prvé dieťa porodiť prirodzene a druhé napríklad sekciou. Netreba však panikáriť, v prípade potreby môžete požiadať o pomoc niekoho z rodiny alebo z priateľov.
Ako v bavlnke
Dieťatku je potrebné vytvoriť také podmienky, aby sa malo ako v bavlnke. To znamená, že treba myslieť najmä na to, aby bolo v teple, nebolo hladné, malo dostatočný spánok, bolo prevažne v suchu a v čistom. Novorodeniatko je potrebné dojčiť alebo mu poskytnúť dojčenské mlieko ideálne každé tri hodiny v zodpovedajúcom množstve k jeho váhe. Po každom jedení ho nechať odgrgnúť a potom uložiť na spánok v perinke alebo v zavinovačke v polohe na niektorom boku. Zabúdať by sa nemalo na pravidelné prebaľovanie, pretože mokrá či inak naplnená plienka by mala byť vymenená čo najskôr. Starostlivosť si vyžaduje aj pupček dieťatka, podľa najnovších inštrukcií ho stačí zľahla navlhčenou vatičkou pretrieť. Odpadne sám za niekoľko dní. Kedysi sa odporúčala aplikácia liehu na vatu, ale lieh zvykne vysúšať ranku až príliš. Kúpať by sa malo dieťatko každý druhý deň, spočiatku len čistou vodou, neskôr aj s vybranou detskou kozmetikou. Spánok je pre dieťa veľmi dôležitý, no nie až natoľko, aby kvôli nemu dieťatko nejedlo. Preto je potrebné si strážiť intervaly kŕmenia, niekedy aj na úkor zaslúženého spánku.
A čo mamička?
Možno ste aj vy počuli od svojich kamarátok, že budete rada, ak sa za prvý mesiac stihnete počas dňa osprchovať a umyť si zuby. Žiaľ, niekedy je to naozaj tak. Keď dieťatko hnevajú nejaké problémy (ako napríklad kolika, reflux a iné) a vy sa ho aj niekoľko hodín bez prestávky snažíte utíšiť. Je to niekedy boj, no nevzdávajte to. Zotavovať sa po pôrode nie je pre každú mamičku jednoduché, a tak často na seba zabúdame. Lenže, aj my musíme vypnúť, a preto si skúste vyhradiť aspoň trochu času pre seba. Nesnažte sa ísť tvrdohlavo proti múru napríklad sileným upratovaním či inými domácimi prácami, máte právo oddychovať. Takže, keď dieťatko spí, pospite si aj vy. Tento čas využite vo svoj prospech, práca počká, nemá nohy a ak máte po svojom boku empatického partnera, určite vám s chodom domácnosti pomôže. Keď nie on, tak určite niekto z vášho okolia, kto to pre vás s radosťou spraví. Onedlho sa dostanete do svojho režimu a budete zvládať nielen drobca, ale aj všetko ostatné, čo ste doposiaľ zvládali ľavou zadnou.