Častý problém tehuliek – pálenie záhy

Obrázok od Anastasia Gepp z Pixabay

Väčšinou ju poznáme len sprostredkovane z rozprávania iných žien, až kým nás nepotrápi v tehotenstve. Záha, odborne nazývaná ako pyróza, sa objaví až u dvoch tretín gravidných žien, pričom najčastejšie sa prejaví v začiatkoch tehotenstva, teda v prvých troch mesiacoch.

Nepríjemný pocit pálenia vzniká vtedy, keď je v žalúdku nedostatočné množstvo kyseliny chlorovodíkovej. Jej úlohou je regulovať žalúdočné kyseliny, no ak jej je nedostatok, tak sa látky vznikajúce pri kvasení jedla dostávajú do pažeráka. To má za následok pálenie, grganie alebo nadúvanie.  Našťastie väčšina budúcich mamičiek potvrdzuje, že problém s pyrózou zvykne byť iba dočasný a v prípade nutnosti ju vedia efektívne eliminovať.

Vinníkom progesterón

Pálenie záhy sa môže dostaviť po konzumácii niektorých typov jedál a pitia niektorých nápojov, niekedy aj po ich nevhodnej kombinácii. V tehotenstve to však také jednoznačné nie je. Ukázalo sa, že najväčším vinníkom je hormón progesterón, ktorý sa produkuje ženám v gravidite a môže spôsobovať zmenu pohyblivosti žalúdka. S tým úzko súvisí návrat potravy do pažeráka a následné pálenie záhy.

Domáca lekárnička

Skúsenosti mamičiek ukazujú, že na pálenie záhy zaberá každej čosi iné, čiže neexistuje jeden overený domáci recept, je to individuálne. Čo však mnohí lekári potvrdili je fakt, že mlieko môže pyrózu ešte zhoršiť. Aj keď dokáže neutralizovať kyselinu v pažeráku, čím pálenie na chvíľu ustane, podporovanie vylučovania kyselín v žalúdku naštartuje bludný kruh. Ak teda siahať po mliečnych produktoch, tak skôr po bielom jogurte alebo acidofilnom mlieku. Vhodné potraviny sú citrón, suchár, maces alebo fenyklový, mätový čaj alebo čaj z medovky. Zázračnou je vraj sóda bikarbóna, ktorá skvele neutralizuje žalúdočné šťavy, no neodporúča sa jej časté užívanie.

Pomoc z lekárne

Dobrou správou je, že na pálenie záhy existuje viacero druhov voľne predajných liekov zo skupiny tzv. antacíd. Mnohé z nich sú bez cukru, ľahko sa užívajú (väčšinou jednoduchým rozpustením v ústach) a pomerne rýchlo aj fungujú. V prípade, že by bol váš problém s pálením záhy dlhotrvajúci a nelepšil by sa, je na mieste pouvažovať nad návštevou svojho praktického lekára.

Ešte jedna „babská“ rada na záver – pálenie záhy sa zvykne zhoršovať v ležme, preto pomáha, ak si hlavu vyvýšime a podložíme vankúšmi. Poruke majte vždy fľašu zásaditej minerálnej vody, ktorá dokáže „oheň“ záhy príjemne a aj rýchlo zahasiť.