Zmeny nálad v tehotenstve – s čím súvisia?

Obrázok od egor105 z Pixabay

Budúce mamičky to dobre poznajú, pretože s ich náladou je to často ako na húsenkovej dráhe – raz hore, raz dole. Zmena hladiny hormónov prináša so sebou aj zmeny nálad. A náladovosť úzko súvisí so zvýšenou precitlivenosťou až plačlivosťou, ktorá je v tehotenstve úplne normálna. Okolie budúcej mamičky by takéto reakcie preto nemalo vnímať príliš osobne.

Vyskytujú sa väčšinou počas prvého trimestra (teda medzi 6. až 10. týždňom tehotenstva) a najčastejšie potom v treťom trimestri, kedy sa žena pripravuje na pôrod. Radosti striedajú starosti, nadšenie striedajú obavy a výsledkom je náladová „tehuľka“. Zmeny nálad sa pripisujú fyzikálnemu napätiu, únave, zmenám v metabolizme a v neposlednom rade aj hormónom (estrogén a progesterón). Hormonálne výkyvy dokážu ovplyvniť funkciu neurotransmitérov, ktoré sú zodpovedné za regulovanie nálad v mozgu.

Takto si pomôžete

Aj keď sa môže zdať, že s hormónmi sa nedá bojovať, nie je to tak. Pokiaľ poľaví fyzikálne napätie, je šanca, že sa ustália aj hormóny do znesiteľnej hladiny. Čo teda pomáha? Predovšetkým dostatok kvalitného spánku (v tehotenstve je lepšie vyvarovať sa spánku na chrbte), relax v rámci dňa (doprajte si ho aj napríklad v práci počas obedovej prestávky čítaním alebo počúvaním hudby), ľahšie stráviteľná strava (so zreteľom na jedálniček tehotných žien), fyzická aktivita (joga, meditácia, prechádzka…). Pomôcť si môžete aj dopĺňaním horčíka, ktorého spotreba v tehotenstve je vyššia než inokedy. Okrem množstva pozitív pre ženu je vhodný aj na správnu hormonálnu a metabolickú reguláciu.

Naberajú nálady na obrátkach?

Máte pocit, že svoje nálady nemáte pod kontrolou a rovnaký názor má už aj vaše okolie? V tom prípade je možno na mieste vyhľadať odborníka. Čím skôr tak spravíte, tým skôr sa budete cítiť lepšie. Možno ide len o dočasný nápor, dočasný problém a pokiaľ chceme, tak má každý problém aj riešenie. Netreba sa ostýchať, pretože požiadať o pomoc je ľudské. Veď napokon len odborník vie posúdiť, či ide o začínajúcu depresiu alebo iba o váš prehnaný strach.

Svetlo na konci tunela

Dobrou správou je, že nevysvetliteľné nálady počas tehotenstva zväčša pominú spolu s tehotenstvom a po pôrode ich vystrieda radosť z nového človiečika. Mnohé ženy preplávajú tehotenstvom bez akýchkoľvek ťažkostí, iné si toho užijú aj za dve. Nech je to akokoľvek ťažké, vydržte, pretože ide len o dočasný stav a deväť mesiacov prejde pomerne rýchlo. Snažte sa vnímať svoje tehotenstvo pozitívne a užívajte si chvíľky s bábätkom v brušku a pokiaľ možno s partnerom v náručí.