Botulizmus môže ohroziť malé deti aj tehotné ženy

Obrázok od 445693 z Pixabay

O botulotoxíne počuť v poslednej dobe v súvislosti so skrášľovacou kozmetickou procedúrou. No tento neurotoxín patrí medzi najsilnejšie známe jedy vyskytujúce sa v potravinách a môže spôsobiť vážnu otravu jedlom. Kde sa môže vyskytnúť a na čo si dať pozor pri konzumácii rizikových potravín?

Zoznámte sa s botulotoxínom

Produkujú ho kmene baktérie Clostridium botulinum. Bežne sa vyskytuje v prírode v pôde, bahne, vode, na koreňovej a inej zelenine. Baktériám sa darí aj v tráviacom systéme zvierat, odkiaľ sa môžu vylúčiť do prostredia. Klostrídie sa prenášajú na potraviny z nedbalosti pri výrobe, pri nevhodnom skladovaní, pri nedostatočnej príprave stravy alebo nedodržiavania predpísaných technologických postupov.

Zradné konzervy, zaváraniny a mäsové výrobky

Spozornieť by ste mali najmä pri potravinových konzervách bohatých na bielkoviny. Teda pri tých s obsahom mäsa a mäsových výrobkov, rýb či strukovín. Podobne nebezpečné môžu byť vákuovo (hermeticky) balené výrobky podobného druhu, no aj hríby balené vo fólii. Ako sa sem dostanú klostrídie? Väčšinou ako dôsledok zle umytej zeleniny, ovocia alebo vďaka kontaminovej vode.

Ťažká až život ohrozujúca otrava

Prvé príznaky otravy sa môžu prejaviť už o pár hodín po konzumácii kontaminovanej potraviny, spravidla sa tak stane 12 až 36 hodín po jedle. Medzi typické príznaky patria bolesti brucha, malátnosť, zvracanie aj závrate. Keďže ide o neurotoxín, ovplyvňuje aj nervovú sústavu, čo má za následok dvojité videnie, rozšírené zrenice očí, poklesnuté viečka, sucho v ústach, alebo aj chrapľavý hlas. Bežné sú aj problémy s prehĺtaním, dýchavičnosť či zhoršená črevná peristaltika. K týmto typickým príznakom sa postupne pridruží ochrnutie smerom od hlavy až postihuje všetky svaly. Preto je pri podozrení na otravu botulotoxínom veľmi dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr, pretože jedinou a zároveň účinnou liečbou je podanie protijedu a podpora dýchania.

Ako sa vyvarovať možnej otrave?

Pri kupovaných, teda priemyselne vyrábaných konzervách, je nebezpečenstvo pomerne malé. No vždy je potrebné si overiť výrobok, ktorý idete konzumovať. Pozor na vydutý obal konzervy či paštéty, alebo vyduté viečko. Pri sterilizovaných potravinách platí, že pri otváraní musí viečko zacvaknúť, čo je znakom dobrej sterilizácie. Väčšia ostražitosť sa odporúča pri domácich výrobkoch a domácej sterilizácii. Dobrou správou je, že teplo dokáže zničiť botulotoxín, a tak sa odporúča výrobky či potraviny tohto druhu pred konzumáciou krátko povariť (silný var alebo teplota aspoň 80°C po dobu 20 minút).